Ligia Deca oktatási miniszter a tanügyi törvény szakbizottsági vitáján
Fotó: Gov.ro
A közoktatási törvény tervezetének pénteki, a bukaresti képviselőház tanügyi bizottságában zajlott vitáján elfogadott módosító javaslat kimondja, hogy a nemzeti kisebbségekhez tartozóknak joguk van az anyanyelvükön való tanuláshoz és oktatáshoz a közoktatás minden szintjén, típusában és formájában.
2023. április 21., 19:022023. április 21., 19:02
2023. április 21., 19:042023. április 21., 19:04
A nemzeti kisebbségek nyelvén oktató vagy a nemzeti kisebbség nyelvét, a kisebbség történelmét, vallását és hagyományait, zenéjét tanító oktatási intézményeket a helyi vagy megyei közigazgatási hatóságok, a törvény által elismert egyházak, magánjogi jogi személyek és az oktatási minisztérium létesíthet – szögezi le egy másik elfogadott javaslat.
Ligia Deca oktatási miniszter azonban a vitán kijelentette, hogy „ilyen előírás eddig nem szerepelt a törvényben”, és az erről szóló döntés elhalasztását kérte.
Egy másik módosítás szerint a helyi igények függvényében a szülők vagy a gyámok igénylésére is létrehozhatók kisebbségi tannyelvű csoportok, osztályok vagy iskolák, illetve a kisebbség történelmének, vallásának és hagyományainak, zenéjének oktatásával foglalkozó egységek.
A tanügyminisztérium a munkaügyi tárcával és más illetékes hatóságokkal együttműködve kidolgozza a sajátos nevelési igényű fiatalok munkaerő-piaci beilleszkedésének országos stratégiáját – írja elő egy szintén elfogadott, az Agerpres hírügynökség által ismertetett javaslat.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!