Markó Attila
Fotó: Kocsis B. János
Öt év szabadságvesztésre ítélte pénteken a bukaresti ítélőtábla Markó Attila volt RMDSZ-es képviselőt egy visszaszolgáltatási ügyben, amelyben 2016 júliusában emelt vádat ellene a korrupcióellenes ügyészség (DNA). A döntés nem jogerős.
2020. november 27., 19:422020. november 27., 19:42
2020. november 27., 21:382020. november 27., 21:38
Az Agerpres hírügynökség közlése szerint ugyanabban a perben 6 év és 3 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték az országos tulajdon-visszaszolgáltató hatóság (ANRP) volt vezetőjét, Crinuţa Dumitreant, akit azzal vádolt meg a DNA, hogy 400 ezer euró kenőpénzt fogadott el Horia Simu üzletembertől, cserében azért, hogy jóváhagyja a kártérítést egy Konstanca megyei, 25 hektáros területre, amelynek értékét a vád szerint túlbecsülték. A bírói testület elrendelte a vesztegetésként kapott 400 ezer euró elkobzását Crinuţa Dumiteantól.
Horia Simut 6 év és 4 hónapra ítélték.
A volt politikus 2014-ben kapott börtönbüntetést a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium épületének visszaszolgáltatása ügyében. Alin Horaţiu Dima hivatásos ingatlan-felértékelő kapta a legsúlyosabb büntetést a most kihirdetett ítélet alapján: 9 év és 8 hónap letöltendő szabadságvesztést.
A központi kártérítési bizottság több más tagját is elítélték: Remus Virgil Baciut 5 év és 7 hónap börtönre, ugyanakkor elkoboznak tőle 1 134 900 lejt, Cristian Sebastian Mihait 4 év és 4 hónap szabadságvesztésre, Oana Vasilescut 3 év felfüggesztett börtönre, Dragoş Bogdant 3 év felfüggesztett börtönre, Florentina Savu tanácsost 4 év letöltendőre.
A bukaresti ítélőtábla ugyanakkor elrendelte az ANRP keretében működő központi visszaszolgáltatási bizottság Rosintaly Management Limited vállalat javára meghozott kártérítési döntésének visszavonását. A kártérítési összeg 37 243 500 lejre rúgott, ez a döntés értelmében visszakerül a román állam tulajdonába. Az összeg nagy részét Horia Simunak kell visszafizetnie.
Köztük van Dorin Cocoş volt turisztikai miniszter, Elena Udrea volt fejlesztési miniszter exférje is.
Az ítélet a legfelső bíróságon támadható meg.
A DNA szerint Horia Simu közvetítő útján, 2009. október 22-én szerezte meg a perelési jogot a konstancai földterületre, a tranzakció ára 700 ezer euró volt. Ezt követően alkalmazottai és közintézmények vezetői révén sürgetni kezdte a visszaszolgáltatási folyamatot. 2011. május 26-án Dumitrean Crinuţa Nicoleta, Mihai Cristian Sebastian, Baciu Remus Virgil, Vasilescu Oana, Bogdan Dragoş, Teodorescu Cătălin Florin és Markó Attila aláírták a hivatásos becsüs, Dima Alin Horaţiu által kiállított ingatlan-felértékelési jelentést. Ennek értelmében a Konstanca megyei, 25 hektáros terület 8 750 000 eurót (37 243 500 lejt) ért, azaz 35 eurót négyzetméterenként.
A DNA szerint a túlzott érték megállapításáért cserébe Crinuţa Dumitrean négyszázezer eurót kapott Horia Simutól. A hivatásos becsüs, Alin Horaţiu Dima 5000 eurót vett át az üzletembertől.
A korrupcióellenes ügyészség több ilyen ügyben emelt vádat a restitúciós bizottság tagjai ellen. Október végén szintén a bukaresti ítélőtábla első fokon felmentette Markó Attilát egy hasonló ügyben, amelyben a restitúciós bizottság tagjait azzal vádolták, hogy megszavaztak egy 128 millió euró értékű kártérítést szintén Horia Simu üzletembernek egy ingatlanért, holott az ügyészség szerint az valójában 58 millió eurót ért, így az államot 70 millió euróval károsították meg. Egy másik hasonló ügyben tavaly októberben a legfelsőbb bíróság felmentette Markó Attilát, miután első fokon a bukaresti ítélőtábla még öt év szabadságvesztésre ítélte. A legfelsőbb bíróság akkori ítélete indoklásában kimondta, hogy a kárpótlási testület tagjai nem vonhatók felelősségre egy hivatalos értékbecslés tartalmának esetleges helytelenségéért.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
2 hozzászólás