Fotó: Veres Nándor
Továbbra sem tett le a Nemzeti Liberális Párt (PNL) arról, hogy esélyei növelése érdekében összevonjon egyes, jövő évben esedékes választásokat: a párt azt szeretné, ha az önkormányzati választásokat összekapcsolnák az elnökválasztás első fordulójával, amit így szeptemberre hoznának előre.
2023. december 19., 12:012023. december 19., 12:01
2023. december 19., 12:262023. december 19., 12:26
Pártbeli források szerint a kormánykoalícióban még nem fogadták el ezt a változatot, még vitáznak róla. A liberálisok szerint ez lenne a választások összevonásának egyetlen alkotmányos lehetősége, tekintettel arra, hogy a parlamenti választásokat nem lehet áthelyezni. A döntés jövő év februárjáig születhet meg.
Így az új elnök akkor lépne hivatalba, amikor a jelenlegi államfő, Klaus Iohannis befejezi mandátumát. Egyébként nemrég az RMDSZ nyújtott be a parlamentben törvényjavaslatot az elnökválasztás menetrendjének megváltoztatására, hogy az átfedésben legyen a helyhatósági választásokkal.
Liberális források azt is elmondták, hogy jelenleg a PNL saját elnökjelöltet kíván indítani, és Nicolae Ciucă pártelnök az első számú esélyes. Ami a helyhatósági választásokat illeti, van rá esély, hogy a liberálisok néhány megyében független jelölteket támogatnak majd. Ugyanakkor
Az európai parlamenti választásokra a liberálisok célja az Agerpres szerint az, hogy mintegy 2 millió polgár szavazatát megszerezzék. Az európai parlamenti választásokra készülő PNL-jelöltek listájáról az idézett források azt mondták, hogy nem folytattak megbeszélést Eduard Hellvig volt SRI-igazgatóval, aki nem érdekelt semmilyen politikai projektben.
Mint ismeretes, a kisebbik kormánypártot a közvélemény-kutatások következetesen 20 százalék körül mérik, jócskán lemaradva a 30 százalékos támogatottságú koalíciós partnertől, a PSD-től.
Jövőre választási szuperév lesz Romániában: európai parlamenti, parlamenti, önkormányzati és államfőválasztás is esedékes.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!