Fotó: Veres Nándor
Az iskolák megnyitásáról szóló döntés decentralizációját kéri a romániai Országos Diáktanács (CNE), hogy azokon a településeken, ahol alacsony a fertőzöttek száma, a diákok visszatérhessenek az iskolapadokba.
2021. január 04., 11:352021. január 04., 11:35
Hétfői közleményükben a diákok képviselői emlékeztetnek, január 11-én véget ér a téli vakáció, az oktatás pedig a tanügyminisztérium illetékeseinek bejelentései szerint az online térben folytatódik.
Szem előtt tartva, hogy rohamosan közelednek az országos felmérők, az idei tanév második féléve, és az ország számos településén 3 ezrelék alatt van a fertőzöttségi ráta, azt kérjük az oktatási minisztériumtól, hogy újfent decentralizálja a tanintézetek újranyitását a fertőzöttségi mutató alakulása függvényében, és biztosítsa a biztonságos oktatáshoz elengedhetetlen egészségügyi eszközöket” – áll a diákok közleményében.
Az iskolák megnyitása nem függ a tanárok beoltásától – jelentette ki vasárnap este az országos oltókampány koordinátora, Valeriu Gheorghiţă, aki szerint amúgy a tanügyben dolgozók prioritást élveznek, hiszen létfontosságú tevékenységet látnak el.
„A 2021-es év elején fontos, ne feledkezzünk meg arról, hogy az oktatás vízválasztóhoz érkezett, a tanügyi tárcának pedig gyorsan választ kell adnia az oktatási rendszer szükségleteire:
– kérik a diákok. Megkongatják ugyanakkor a vészharangot is: „ellenkező esetben a hosszú távú következmények katasztrofálisak lesznek”.
Nem tartja megvalósíthatónak Sorin Câmpeanu oktatási miniszter azt, hogy a diákok már január 11-én visszatérjenek az iskolapadokba, ahogyan azt egy több hónappal ezelőtt kidolgozott forgatókönyv előrevetítette.
Követeljük, hogy a tanügyminisztérium kezdje meg a társadalmi partnerekkel való párbeszéd megszervezését, hogy meg lehessen találni a legjobb megoldásokat a tanítás újrakezdésére” – idézi Rareş Voicu diáktanácsi elnök nyilatkozatát a közlemény.
Tiltakozó akciókat helyezett kilátásba a tanügyi alkalmazottak egy részét tömörítő Spiru Haret szakszervezeti szövetség arra az esetre, ha a 2021-es állami költségvetés elfogadásáig a kormány nem dönt a tanügyben dolgozók bérének emeléséről.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
szóljon hozzá!