Tovább nőtt kedden a péntek esti bukaresti tűzvész halálos áldozatainak száma, miután reggel belehalt sérüléseibe a tragédia egyik, súlyos sérülésekkel kórházba szállított, 27 éves sebesültje. A halálos áldozatok száma ezzel 32-re nőtt.
2015. november 03., 17:042015. november 03., 17:04
Nicolae Bănicioiu egészségügyi miniszter közölte: továbbra is mintegy 91 sérült van kritikus vagy súlyos állapotban.
Hétfőn este a legfőbb ügyészség őrizetbe vette annak a bukaresti szórakozóhelynek mindhárom tulajdonosát, ahol a 32 ember halálát okozó, és közel kétszázat megsebesítő tűzvész kitört. A Colectiv klub három részvényesét, akik ellen gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indult eljárás, több mint hatórás kihallgatás után, hétfőn este vették 24 órás őrizetbe, és harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezésüket javasolták. Erről kedd este dönthet az illetékes bíróság.
Eközben az ügyészség közzétette a tragédia okainak kiderítését célzó vizsgálat eredményét. Eszerint a katasztrófát az okozta, hogy a Colectiv klubba a befogadó kapacitásnál jóval több embert engedtek be, a pirotechnikai show-t pedig egy arra alkalmatlan helyiségben rendezték meg. Mint kiderült, a klub elképesztő sebességgel, mintegy két perc alatt égett le.
Tiberiu Niţu legfőbb ügyész közölte: a nyomozás során az érintett közintézmények – így a bukaresti 4. kerületi önkormányzat – illetékeseit is kihallgatják.
Eközben a kormány keddi ülésén elfogadta azt a sürgősségi kormányrendeletet, amelynek értelmében mostantól a katasztrófavédelem az ellenőrzések nyomán saját hatáskörben is bezárhatja azokat a klubokat, amelyek nem felelnek meg a tűzvédelmi előírásoknak. A szórakozóhelyek azt követően nyithatnak majd ki, hogy biztonságossá teszik a helyiségeket – jelentette ki Victor Ponta miniszterelnök.
Raed Arafat belügyi államtitkár leszögezte: a szórakozóhelyek legfeljebb tíz százalékkal léphetik túl az előzetesen bejelentett befogadó-kapacitást. A klubok működtetőit 100 ezer lejig terjedő bírsággal sújthatják, ha azok nem tartják be a tűzrendészeti előírásokat és a közönség testi épségét veszélyeztetik. Emellett arról is döntött a kormány, hogy anyagi támogatást nyújt az áldozatok családjainak: minden család ötezer lejes gyorssegélyt kap, illetve annak a takarítónőnek a hozzátartozói, aki öt gyereket nevelt egyedül, tízezer lejes támogatásban részesülnek.
Mint arról beszámoltunk, a tragédia a Goodbye to Gravity nevű metálegyüttes koncertjén következett be, miután a koncert közben alkalmazott pirotechnikai show-ról kigyulladt a helyiség hangszigetelésére alkalmazott burkolat.
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) kedden felszólította a tévétársaságokat, ne készítsenek felvételeket az áldozatok gyászszertartásáról, és ne számoljanak be a temetésekről. Ezt két halálos áldozat családtagjainak kérése nyomán szavazta meg a médiahatóság vezető testülete. A Colectiv-ügy egyébként a médiában is szedett „áldozatot:” lemondott a román közszolgálati televízió hírigazgatója, miután a köztévé pénteken este nem szakította meg műsorát, hogy élőben számoljon be a tragédiáról.
Ingyenes pszichológiai tanácsadásra lesznek jogosultak a daganatos betegségekben szenvedők – közölte csütörtökön Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.
Dan Tanasă képviselő szerint az utcai erőszak Bukarestben és más városokban is jelen van, de nem az ő bejegyzései, hanem „a kormány kudarcos közpolitikái” váltják ki.
Az aradi rendőrök elfogtak négy férfit, akiket az osztrák hatóságok több tucat betörés miatt kerestek európai elfogatóparancs alapján. A férfiak 32 és 41 év közöttiek, mindannyian az Arad megyei Nadab településről származnak.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Temes, Arad és Bihar megyére.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint az államfő minden bizonnyal egyeztetni fog a parlamenti pártokkal a hírszerző szolgálatok vezetőinek kinevezéséről, és meggyőződése, hogy „bölcs döntés” születik majd.
Rátámadtak egy ázsiai ételfutárra Bukarestben, a bántalmazó – akit egy szolgálaton kívüli rendőr ártalmatlanított – arra hivatkozott, hogy „megvédi a hazáját”.
Szeptembertől betiltják az Európai Unió országaiban a TPO-t (trimetil-benzil-foszfin-oxid) tartalmazó kozmetikumok forgalmazását – hívta fel a figyelmet szerdai közleményében az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Friss felmérés eredményei világítanak rá arra, hogy mit gondolnak a románok az antiszemita, magyarellenes legionárius mozgalomról és a háborús bűnös Ion Antonescuról.
A bukaresti Dragonul Roșu kereskedelmi központ egyik raktárában szerda hajnalban keletkezett tűz következtében jelentősen romlott a levegő minősége a főváros keleti és délkeleti részein.
Mindegyik szakma képviselőinek jogukban áll kifejezni elégedetlenségüket a jogállásukat érintő politikákkal vagy tervezetekkel szemben, de ezt a törvény szigorú betartásával kell megtenniük – nyilatkozta Radu Marinescu igazságügyi miniszter.
szóljon hozzá!