Fotó: Beliczay László
A legutóbbi tájékoztatás óta 3929 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, több mint 47 ezer teszt eredményének feldolgozása nyomán – közölte kedden a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS). Az új fertőzöttek száma fél éve (április 11. óta) nem volt ilyen magas, a hétfőn közölt adatokhoz képest (1849 új eset) több mint duplájára nőtt a napi esetszám.
2021. szeptember 14., 13:362021. szeptember 14., 13:36
2021. szeptember 14., 16:052021. szeptember 14., 16:05
A kéthetes mozgóátlag több mint kétszeresére ugrott a 24 óra alatt újonnan diagnosztizált koronavírus-fertőződések száma: a megelőző két hét adatai alapján 1727 fertőződés számított volna átlagosnak.
A GCS szerint most olyan személyekről van szó, akiknek korábban nem volt pozitív teszteredményük. Az új esetekkel 1 126 582-re nőtt a járvány eleje óta diagnosztizált fertőzöttek száma, 1 068 122 személyt gyógyultnak nyilvánítottak.
Eddig 9 296 903 RT-PCR koronavírusteszt eredményét dolgozták fel Romániában, és 2 740 386 antigén gyorstesztet végeztek – közölte az Agerpres.
Az elmúlt 24 órában 18 645 RT-PCR tesztet végeztek el (8417-et az esetmeghatározás és az orvosi protokoll alapján, 10.228-at pedig kérésre), és 28 804 antigén gyorsteszt eredményét dolgozták fel.
Ötvenöt férfiről és negyvenegy nőről van szó, akiket Fehér, Arad, Argeş, Brăila, Beszterce-Naszód, Botoşani, Brassó, Buzău, Krassó-Szörény, Călăraşi, Kolozs, Konstanca, Dâmboviţa, Dolj, Galac, Gorj, Hargita, Hunyad, Iaşi, Ilfov, Máramaros, Mehedinţi, Maros, Neamţ, Prahova, Szatmár, Szilágy, Szeben, Suceava, Temes, Vaslui, Vâlcea, Vrancea megyében, illetve Bukaresgtben kezeltek kórházban.
A 96 elhunyt közül egy a 20 és 29 év közötti korosztályhoz, kettő a 30 és 39 közötti korosztályhoz tartozott, hat 40 és 49 év közötti, öt 50 és 59 év közötti, huszonkilenc 60 és 69 év közötti, huszonkilenc 70 és 79 év közötti volt, huszonnégynek az életkora meghaladta a 80 évet. Nyolcvannyolcan közülük más betegségben is szenvedtek. Ezzel 35 132-re emelkedett a koronavírussal összefüggésbe hozható halálesetek száma Romániában.
A kórházban kezelt páciensek között 155 kiskorú van, és közülük tízet ápolnak az intenzív osztályon.
Cseke Attila megbízott egészségügyi miniszter szerint a kinevezése óta eltelt néhány nap alatt (csaknem kétszázzal) 933-ra bővítették a koronavírusos betegeknek elkülönített intenzív terápiás helyek számát. A célkitűzés az, hogy – a részlegek átminősítésével és a szakszemélyzet áthelyezésével – elérjék az 1500 helyet.
Románia területén 18 504 igazoltan koronavírus-fertőzött személy van otthoni, 5050 intézményi elkülönítésben. Ugyanakkor 54 073 személy van házi, 238 intézményes karanténban.
A legkevesebb új fertőzést Kovászna (7,) Tulcea (14), Maros (23), Szilágy, Brăila és Ialomiţa (egyenként 26) megyében jegyezték.
A közegészségügyi intézet (INSP) kedden közzétett jelentése szerint Romániában az oltáskampány kezdete óta eltelt nyolc hónapban 8042 második adag vakcinával is immunizált embernél, vagyis a beoltottak 0,18 százalékál mutatták ki a koronavírus-fertőzést. Valamivel több, mint 24 ezer ember (0,46 százalék) az első adag oltás felvétele után kapta el a fertőzést – számolt be az MTI.
Ugyanebben az időszakban (2020. december 27. - 2021. augusztus 31. között) a 19,3 milliós lakosságú Romániában 483 ezer embernél (a lakosság 2,5 százalékánál) diagnosztizálták a koronavírus-fertőzést. Ez azt jelenti, hogy az egyetlen adag vakcinával beoltottak ötször kisebb eséllyel, a mindkét adag oltással immunizált emberek pedig 14-szer kisebb eséllyel kapták el a fertőzést a beoltatlanokhoz viszonyítva.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!