Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román kormányfő, valamint Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a gazdasági és régiós együttműködésről egyeztetett
Fotó: Gov.ro
Hiszek abban, hogy itt a lehetőség, hogy új korszak kezdődjön Magyarország és Románia kapcsolatában, ennek megvannak a bizalmi alapjai – jelentette ki Orbán Viktor pénteken Bukarestben, miután megbeszélést folytatott román hivatali kollégájával a Victoria-palotában. Marcel Ciolacu román kormányfő ismételten megköszönte Orbán Viktornak, hogy a magyar EU-elnökség idején megvalósulhatott Románia teljes körű schengeni csatlakozása.
2024. december 20., 18:442024. december 20., 18:44
2024. december 21., 00:322024. december 21., 00:32
A román és a magyar miniszterelnök röviden nyilatkozott a sajtónak azt követően, hogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel közösen ültek tárgyalóasztalhoz a kormánypalotában. Marcel Ciolacu örömének adott hangot, hogy magyar hivatali kollégájának vendéglátója lehet, emlékeztetve: történelmi pillanatot éltek át egy hónappal ezelőtt Budapesten, amikor a térség belügyminiszterei előzetes megállapodást kötöttek Románia (és Bulgária) schengeni integrációjáról.
Ciolacu szerint Romániának a belső határőrizet mentes övezethez történő csatlakozása rendkívül kedvező lesz a román állampolgárok és az ország gazdasága számára, ami 2 százalékos GDP-növekedést generálhat évente. Hozzátette, a schengeni bővítés Magyarország számára is kedvező fejlemény, ugyanúgy haszonnal jár majd, hiszen rendkívül szorosak a kétoldalú gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok. A román miniszterelnök közölte, megbeszélésük során arról is egyeztettek Orbán Viktorral, miként mozdíthatják elő a két ország gazdasági érdekeit a régióban, miként működhetnek együtt az Európai Unió szintjén Magyarország és Románia versenyképességének növelése érdekében.
„És lám, a bukaresti lárma közepette egyensúlyban is részünk van, amit Kelemen Hunor és az RMDSZ képvisel, valamennyien tisztességes és profi partnerek” – utalt az Európa-barát pártok koalíciós tárgyalásainak megrekedésére Marcel Ciolacu, aki egy nappal korábban bejelentette, hogy alakulata nem kíván kormányra lépni.
Marcel Ciolacu fogadta Orbán Viktort a Victoria-palotában
Fotó: Videófelvétel
Ezt követően Orbán Viktor vette át a szót, ismertetve: azért látogatott a román fővárosba, hogy Marcel Ciolacuval közösen lezárjanak egy fél éves szoros együttműködést. A magyar kormányfő elmondta, hónapokkal ezelőtt, amikor Magyarország átvette az EU soros elnöki tisztségét, román kollégájával munkatervet dolgoztak ki Románia teljes körű schengeni csatlakozásának előmozdításának érdekében. Ennek során azonosították a schengeni bővítést ellenző országokat, majd megvizsgálták, milyen módszerekkel sikerülhet meggyőzni őket.
„Az akciótervet végrehajtottuk, amiről kevesen gondolták volna, hogy sikerülhet. A két országnak van egy történelmi sorsközössége, így Magyarország önmagában is abban volt érdekelt, hogy Románia velünk együtt lehessen tagja a schengeni övezetnek” – állapította meg Bukarestben Orbán Viktor, megköszönve a közös munkát Marcel Ciolacunak.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel fog kezet a magyar miniszterelnök
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
„Nagy jelentősége van a változásnak a román-magyar határ mentén élő lakosság esetében is. Ma tizenkét közúti határátkelő van a magyar-román határon, ez januártól 22-re nő. Ha eddig át akartak menni a határ túloldalára, átlagban 37 kilométert kellett utazniuk, ez a távolság januártól megfeleződik” – szögezte le Magyarország miniszterelnöke. Hozzátette, sokkal, szervesebben és egészségesebben fog újraszerveződni az élet a határ menti régiókban, mint ahogy ez eddig történt, hiszen egy országhatár akadályozta a mindennapi életnek a szorosabb együttműködését.
Orbán Viktor és Marcel Ciolacu szerint megvannak a bizalmi alapjai annak, hogy új korszak kezdődjön a két ország kapcsolatában
Fotó: Videófelvétel
Orbán Viktor közölte, Magyarország számára Románia az energiabiztonság szempontjából rendkívül fontos ország, tavaly 1,75 milliárd köbméter földgázt vásárolt Magyarország a keleti szomszédján keresztül. „Ez a Déli Áramlaton érkező gázzal együtt lényegében megoldotta Magyarország energiaszükségletét, ráadásul Románia megbízható tranzitország magyar nézőpontból a nukleáris fűtőanyagok átszállítása tekintetében. Minél inkább megbénul az Ukrajnán keresztül működő energetikai együttműködés, annál inkább fontossá válik Magyarország számára a Romániával való együttműködés. Úgyhogy beszéltünk a jövőről is, mert szeretnénk, ha ezekben a stratégiai ágazatokban még mélyebb lenne az együttműködés a két ország között” – húzta alá Magyarország miniszterelnöke, megköszönve Marcel Ciolacunak a „közös siker lehetőségét”.
A hármójuk között folytatott megbeszélésről Kelemen Hunor közösségi oldalán számolt be. Közölte, a találkozón ismét köszönetet mondtak Magyarország miniszterelnökének, amiért a támogatásával Románia teljes jogú tagja lesz 2025 január elsejétől a schengeni övezetnek, emellett beszéltek gazdasági és régiós együttműködésről is. „Az RMDSZ a józan észt képviseli a romániai politikában, bennünk lehet bízni, amikor az ország fejlesztéséről vagy a román-magyar kapcsolatok további erősítéséről van szó. Így volt ez az elmúlt 35 évben, és így lesz a következő időszakban kormányzati pozícióban is!” – szerepelt az RMDSZ elnökének bejegyzésében.
Hatszemközt. Marcel Ciolacu román és Orbán Viktor magyar kormányfő, valamint Kelemen Hunor RMDSZ-elnök egyeztetése a bukaresti kormánypalotában
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
Orbán Viktor és Marcel Ciolacu legutóbb november 22-én, Budapesten találkozott annak apropóján, hogy a december 31-éig szóló magyar uniós elnökség meghívására a magyar fővárosban tárgyalt a magyar, a román, az osztrák és a bolgár belügyminiszter a román és a bolgár schengeni csatlakozásról. A két miniszterelnök ezt követően jelentette be, hogy a tárgyalásokon sikerült meggyőzni Ausztriát, oldja fel a két ország csatlakozásával szembeni vétóját. Marcel Ciolacu ezt követően többször kihangsúlyozta, hogy Románia schengeni csatlakozásában Magyarország nagy szerepet játszott, és köszönetet mondott a Budapest által nyújtott támogatásért.
Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Brüsszelben tartózkodott, ahol részt vett az uniós és a nyugat-balkáni vezetők csúcstalálkozóján, csütörtökön pedig az Európai Tanács ülésén. Pénteken – bukaresti látogatása előtt – Szófiában tárgyalt Rumen Radev bolgár államfővel.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
szóljon hozzá!