Fotó: Gábos Albin
A tanulókat csak nagyon súlyos esetekben lehet kizárni az iskolából, a kizárt diák pedig a következő tanévben újra beiratkozhat ugyanabba a tanintézetbe – döntötte el a közoktatási törvény tervezetének hétfői vitáján a képviselőház tanügyi szakbizottsága.
2023. április 24., 15:472023. április 24., 15:47
2023. április 24., 15:502023. április 24., 15:50
A testület egyöntetűen fogadta el a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az oktatási minisztérium közös módosító indítványát.
A vizsgálat részeként értesítik az esetről az érintett diák szüleit vagy törvényes gyámjait, és behívatják őket az iskolába egy megbeszélésre.
A törvénymódosító javaslat szerint
Csak az iskola területén, a tanórán kívüli iskolai tevékenységek vagy online oktatás során elkövetett fegyelmi vétségek büntethetők.
Több szankciót javasol a fegyelmi vétséget elkövető diákok ellen a Spiru Haret tanügyi szakszervezeti szövetség elnöke, Marius Nistor az elmúlt héten az iskolákban történt súlyos incidensek nyomán.
A tanulókkal szemben alkalmazható szankciók a vétség súlyosságától függően a következők: egyéni figyelmeztetés; írásbeli megrovás; az ösztöndíj ideiglenes vagy a teljes tanévre szóló megvonása; áthelyezés egy párhuzamos osztályba; a tanulói jogviszony korlátozott idejű felfüggesztése; a kizárás írásos kilátásba helyezése; kizárás az ugyanabba az iskolába történő visszairatkozás jogával a következő tanévben; kizárás egy másik iskolába történő beiratkozás jogával a következő tanévben; kizárás a posztliceális képzés tanulói esetében az újrairatkozás joga nélkül.
Elemisták esetében a szankcióknak csak az első három fokozata alkalmazható.
A tanulóknak az osztály vagy az iskola közössége előtt történő nyilvános megrovása tilos.
Az elfogadott módosító indítvány szerint
Súlyos esetekben a diákok kizárhatók az iskolából – döntötte el a közoktatási törvény tervezetének pénteki vitáján a képviselőház tanügyi bizottsága.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!