Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Súlyos esetekben a diákok kizárhatók az iskolából – döntötte el a közoktatási törvény tervezetének pénteki vitáján a képviselőház tanügyi bizottsága.
2023. április 21., 12:392023. április 21., 12:39
2023. április 21., 15:502023. április 21., 15:50
Mint ismeretes, a kormány által beterjesztett jogszabályjavaslat tiltotta a tanulók kicsapását.
A javaslatot a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a nemzeti kisebbségek frakciója terjesztette be. A módosító indítvány szerint a diák kizárása csak olyan fegyelmi eljárás lefolytatása után rendelhető el, amelyik szavatolja a védelemhez és a fellebbezéshez való jogot – írja az Agerpres.
Több szankciót javasol a fegyelmi vétséget elkövető diákok ellen a Spiru Haret tanügyi szakszervezeti szövetség elnöke, Marius Nistor az elmúlt héten az iskolákban történt súlyos incidensek nyomán.
A bizottsági ülésen résztvevő Ligia Deca tanügyminiszter a sajtónak elmagyarázta:
A tárcavezető érvei szerint ezt a szankciót más uniós országok oktatási rendszerében is alkalmazzák, és Romániában is szükséges a bevezetése, tekintettel az elmúlt hónapokban tapasztalt iskolai erőszakra. Deca közlése szerint
„Ez esetenként változni fog, a szakértők döntenek majd erről” – magyarázta.
A bizottság pénteken több más módosító javaslatot is elfogadott, többségüket szociáldemokrata párti képviselők terjesztették be. Az egyik szerint
Vitát váltott ki a PSD-nek az a javaslata, hogy a törvény tegye lehetővé az otthonoktatást, de az ülésen jelen lévő Ligia Deca tanügyminiszter elutasította ezt az indítványt.
A javaslat szerint e rendelők mellett minden egyes iskolának rendelkeznie kell iskolai tanácsadási rendelővel, könyvtárral, több tantárgyat kiszolgáló laboratóriummal, öltözővel és illemhellyel ellátott tornateremmel és/vagy szabadtéri sportpályával. Emellett minden iskolában biztosítani kell az internethez való biztonságos hozzáférést.
Egy másik elfogadott javaslat szerint – amelyet a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nyújtott be – a sajátos nevelési igényű gyerekek nevelését biztosító előkészítő osztályokba azokat a gyerekeket lehet beíratni, akik a beiratkozás évének augusztus 31-éig betöltik a 8. életévüket. A szülők vagy gyámok írásban kérhetik sajátos nevelési igényű, 6-8 éves gyerekük felvételét a nem rendhagyó előkészítő osztályokba is.
és a 3 hónapos és 3 éves kor közötti, illetve az óvodáskorú gyermekek számára integrált nevelési szolgáltatásokat biztosítanak, valamint éves kiértékelőt készítenek fizikai fejlődésükről, a kognitív és szocio-emocionális készségeik alakulásáról.
A technológiai vagy szakosztályokban a gyakorlati képzés megszervezhető az oktatási intézményben vagy vállalatoknál, közintézményekben, sportintézményekben, amelyekkel az iskolának szerződése van, de akár külföldi szervezeteknél is az európai uniós programok keretében – írja elő egy másik elfogadott javaslat.
Amint arról beszámoltunk, a képviselőház tanügyi szakbizottsága csütörtökön kezdte el a közoktatási törvény tervezetének cikkelyenkénti vitáját.
A képviselőház tanügyi szakbizottsága csütörtökön egyórás vita után felfüggesztette a közoktatási törvény tervezetét megvitató ülését.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!