Fotó: Haáz Vince
Ajánlással fordult az ombudsman a bukaresti belügyminisztériumhoz, hogy azokon a településeken, ahol valamely nemzeti kisebbség számaránya meghaladja a 20 százalékot, az illető kisebbség nyelvén megírt egyéni felelősségvállalási nyilatkozatokat is fogadják el a hatóságok.
2020. november 07., 10:542020. november 07., 10:54
2020. november 07., 13:352020. november 07., 13:35
A nép ügyvédje intézményének péntek esti közleménye értelmében mindennek az előzménye, hogy egy polgár petícióval fordult az ombudsmanhoz, miután a szükségállapot ideje alatt két ízben is igénylést küldött a román belügyminisztériumnak. A beadványban azt kérte, a belügyi tárca hozza meg a szükséges intézkedéseket, hogy azokon a településeken, ahol a magyar lakosság számaránya meghaladja a 20 százalékot, a magyar nyelven megírt lakhelyelhagyási nyilatkozatot is fogadják el a hatóságok.
A minisztérium azzal érvelt, hogy a szükségállapot idején kiadott katonai rendeletekbe foglalt intézkedések betartásának ellenőrzése nem a helyi, hanem a központi hatóságok feladata, és ideiglenesen a helyi rendőrséget is a román rendőrségnek rendelték alá.
Erre az érvre reagálva a minisztériumnak küldött ajánlásában az emberi jogok biztosa rámutat,
Fotó: Gábos Albin
Hétfőtől újabb korlátozó intézkedések lépnek életbe Romániában. Az egyik intézkedés értelmében 23 és 5 óra között korlátozzák a kijárást, ebben az időintervallumban csak alapos indokkal hagyható el a lakhely, és ezt – az illető személyi adataival együtt – egyéni felelősségvállalási nyilatkozatban kell rögzíteni, amelyet fel kell mutatni éjszakai igazoltatáskor a hatóságoknak.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
1 hozzászólás