Nicolae Ciucă egy bukaresti kampányrendezvényen. Egyre jobban eldurvul a PSD-vel fenntartott kapcsolata
Fotó: Facebook/Nicolae Ciuca
Az elnökválasztás győzteséről a román választópolgárok fognak dönteni, nem a színfalak mögötti játszmák és egyes intézmények kompromittálása – jelentette ki szombat este a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă.
2024. október 06., 10:212024. október 06., 10:21
2024. október 06., 10:292024. október 06., 10:29
Nicolae Ciucă Facebook-bejegyzésben reagált az alkotmánybíróság döntésére, amellyel helyt adott a Diana Iovanovici-Şoşoacă elnökjelölése elleni óvásoknak, és megsemmisítette a Központi Választási Iroda (BEC) korábbi határozatát, amellyel iktatták Şoşoacă jelölési dossziéját. Ezzel az SOS Románia párt jelöltjét kizárták a választási versenyből.
Ciucă azt írta, tiszteletben tartja és a személyes véleményétől függetlenül nem kommentálja az alkotmánybíróság döntéseit, egyik prioritásának tekinti az állam intézményeibe vetett bizalom visszaállítását. ,,A liberalizmus alapelve a szabadság, az egyén ahhoz való szabadsága, hogy maga döntsön a saját sorsáról. A választás szabadsága.
Ezt a jogot az 1989-es forradalommal vívtuk ki. Csak a polgároknak áll módjukban elutasítani szavazatukkal a demokrácia aláásására irányuló magatartást” – tette hozzá.
Ciucă ugyanakkor azt üzente az ,,alkotmánybíróság döntésének örülő szociáldemokratáknak”, hogy az emberek felismerik, ha valaki teljhatalomra tör. ,,Az elnökválasztási finálét a románok fogják eldönteni, nem a színfalak mögötti játszmák és egyes intézmények kompromittálása. A románok elmennek szavazni, és a PSD nem fogja magához ragadni a teljes politikai és gazdasági hatalmat, ahogy azt tervezi. Képzeljék el, milyen lenne az ország, ha a PSD tartana kézben mindent: az Elnöki Hivatalt, a parlamentet, a kormányt, az alkotmánybíróságot. Egy vörös vasfüggöny hullana alá Romániára” – fogalmazott a PNL elnöke, akinek meggyőződése, hogy a PSD jelöltjének vele kell majd megvívnia az államfőválasztás második fordulójában, tájékoztat az Agerpres.
Az alkotmánybíróság szombaton helyt adott a Diana Iovanovici-Şoşoacă elnökjelölése elleni óvásoknak, és megsemmisítette a Központi Választási Iroda (BEC) korábbi határozatát, amellyel iktatták Şoşoacă jelölési dossziéját.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!