Fotó: orthodoxwiki.org
Ismét hallattak magukról annak a kezdeményezésnek az elindítói, amely azt célozza, hogy a román ortodox egyház a nyugati kereszténységgel együtt ünnepelje a húsvétot: ezúttal az ortodox egyház Szent Szinódusához fordultak nyílt levélben, amelyet számos ismert román közéleti szereplő aláírt.
2023. április 24., 18:422023. április 24., 18:42
A levélről Adrian Papahagi kolozsvári író, egyetemi tanár tett bejelentést – ő volt az, aki néhány héttel ezelőtt Theodor Bacoschi volt külügyminiszterrel együtt először felvetette a közös ünneplésre vonatkozó javaslatot. „Nyílt levelet küldtem a Román Ortodox Egyház Szent Szinódusának és az Országos Egyházi Gyűlésnek a keresztények egységének vágyáról a húsvét megünneplésében” – jelentette be Papahagi a közösségi oldalán.
A kezdeményezők a dokumentum elején leszögezik, hogy a 325-ben Nikaiában ülésező első ökumenikus zsinat, az ortodoxia egyik sarokköve megállapította, hogy Krisztus egy, egyetemes és apostoli egyháza az Úr feltámadását vasárnap ünnepli, mindenki számára egyformán.
Kemény bírálatot fogalmazott meg Vasile Bănescu, a román ortodox egyház szóvivője Teodosie konstancai érsekkel szemben, miután az ortodox egyházi elöljáró a katolikusokat sértő kijelentések közepette közölte, hogy ellenzi a húsvét közös ünneplését.
„Nyugat-Európában Nagy Károly uralkodásától kezdve egészen a 16. századig, tehát a sajnálatos szkizma után is, a keresztények évről évre együtt ünnepelték a húsvétot. Sajnos, csillagászati problémák, számítási bonyodalmak, polgári és egyházi naptári változások, amelyeket itt nem részletezünk, azt eredményezték, hogy ma már nem ugyanazon a napon ünnepli a kereszténység a feltámadást. Mind a nyugati, mind a keleti világ belegabalyodott a számításokba, amelyek egyik vagy másik oldalon tévesek vagy összefüggéstelenek voltak” – olvasható a dokumentumban.
Az aláírók szerint
„Az ortodoxián belül mindig is létezett annak a tudatossága, hogy egységesíteni kell azt a dátumot, amelyen az Úr feltámadását ünnepeljük (...) Tisztában vagyunk a naptár szinkronizálásának nehézségével, ami csak felekezetközi és ortodoxián belüli párbeszéddel valósítható meg, de ez nem mentség arra, hogy ugyanazt az eseményt különböző időpontokban ünnepeljük a különböző egyházakban. Szerencsére a húsvét különböző időpontokban való ünneplése nem vet fel dogmatikai problémákat, hiszen minden keresztény ugyanúgy vallja az Úr feltámadását; sajnos azonban hatással van az emberek életére, és megosztottságot, problémákat okoz” – teszik hozzá a levél aláírói.
Indoklásuk szerint nem lehetnek közömbösek ezekkel a problémákkal szemben.
Sok vegyes család (ahol a házastársak különböző felekezetűek), a katolikus és protestáns hagyományú országokban élő román ortodoxok milliói, sok különböző felekezetű román állampolgár nem ünnepelheti együtt, ugyanazon a vasárnapon a Megváltó feltámadását, mert az egyházak évszázadok óta nem hajlandók megegyezni, állandósítva ezt az indokolatlan szakadékot.
Előfordulhat, hogy előbb-utóbb búcsút mondhatunk annak a gyakorlatnak, miszerint Erdélyben két húsvétot is megünnepelnek: a nyugati kereszténység és az ortodoxia ünnepét is.
„Gyönyörű lenne, ha legalább 2025-től, az első nikaiai ökumenikus zsinat 1700. évfordulójától (...) együtt ünnepelnénk az Úr feltámadását, ortodoxok, katolikusok és protestánsok együtt (...) E cél elérése koherens lelkipásztori és missziós hatást is szerezne egy olyan keresztény világban, amely a szekularizmus gyakran agresszív nyomása alatt áll. Ugyanígy tudatában vagyunk annak, hogy
Tudjuk, hogy a húsvét kérdését nem lehet egyedül a román ortodox egyház egyoldalú akaratával megoldani, bár hagyományosan nyitott a párbeszédre. Kérjük azonban a román ortodox egyházat, hogy energikusan és meggyőzően vegyen részt a pánortodox és vallásközi párbeszédben ebben a kérdésben, hogy meggyőzze a testvéri ortodox egyházakat az egység szellemének elfogadásáról és a Konstantinápolyi Ökumenikus Patriarchátus kezdeményezéseinek támogatásáról” – teszik hozzá a dokumentum aláírói.
A szinódus elé terjesztett dokumentum szerint „a vallási nacionalizmus (amely mélységesen unortodox és keresztényellenes), a Nyugat-ellenesség, a politikai számítások vagy az elavult naptárakhoz való ragaszkodás nem állhat a józan ész és a helyes hit (azaz a poszt-nikaiai ortodoxia) útjába, amely arra hív minket, hogy egységben ünnepeljük Urunk Jézus Krisztus feltámadását”.
A dokumentumot Papahagin és Baconschin kívül még huszonegyen írták alá,
Mint arról beszámoltunk, Papahagi még április elején kérte fel először közösségi oldalán a román ortodox egyház zsinatát, hogy a húsvét dátumát a Gergely-naptár szerint számítsák ki, hogy a román ortodoxok ugyanazon a napon ünnepeljék a feltámadást, mint a katolikus hívek.
Az egyetemi tanár felvetése vegyes fogadtatásra talált ortodox egyházi berkekben: míg a botrányos nyilatkozatairól hírhedt konstancai metropolita, Teodosie nem nézi jó szemmel, mivel szerinte a nyugati kerezsténység is az ortodoxoktól kapja a Szent Lángot húsvétkor, és szerinte a húsvét közös ünneplésével az az ortodoxokat is „cserben hagyná”, Andrei kolozsvári érsek-metropolita nem zárkózna el előle.
A Román Ortodox Egyház pragmatikus hivatalos álláspontot fogalmazott meg: eszerint
„A megoldás magában foglalja az ortodox egyházak közötti konzultációk újraindítását és pánortodox szinódusról szóló döntést” – közölte az ortodox patriarchátus.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
szóljon hozzá!