Nem látná szívesen. Elena Lasconinak nem tetszik Orbán Viktor véleménye
Fotó: Elena Lasconi/Facebook
Akár ki is tiltaná Romániából Orbán Viktor magyar miniszterelnököt annak véleménye miatt Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje.
2024. október 02., 16:032024. október 02., 16:03
2024. október 02., 16:452024. október 02., 16:45
A balliberális párt elnöke a Digi 24 hírcsatornának adott interjújában beszélt erről. Az interjút a hétvégén vetítik majd, de elöljáróban az Orbán Viktorral kapcsolatos kijelentésekkel reklámozták. A csatorna szerint Lasconi kijelentette: ellenzi Orbán „revizionista” nyilatkozatait, és ha ő lesz Románia elnöke, „komolyan el fog vele beszélgetni”.
Lasconi elsősorban a Tusnádfürdőn megrendezett Bálványosi Nyári Szabadegyem és Diáktáborban elhangzott Orbán-nyilatkozatokra gondolt.
– mondta Lasconi, bár a beszélgetésből nem derül ki, milyen kijelentésekre gondol.
Arra a kérdére, mit tenne, ha Orbán „visszaesik”, annyit mondott: megtenné a szükséges intézkedéseket. Arra a felvetésre, hogy ez alatt a magyar kormányfő Romániából való kitiltását érti-e, kijelentette: az a nyilatkozatok jellegétől függ.
– jelentette ki Lasconi. Az USR elnöke a jelek szerint sokkal intoleránsabb az övétől eltérő nézeteket illetően, mint Marcel Ciolacu szociáldemokrata párti (PSD) miniszterelnök, aki júliusban nem volt hajlandó elítélni magyar kollégáját. Ciolacut egy sajtótájékoztatón faggatták újságírók Orbán tusnádfürdői nyilatkozatairól, mindenekelőtt az orosz-ukrán háborúról, Oroszországról, valamint az Európai Unióval szembeni bírálatairól.
Elsősorban arra voltak kíváncsiak,
„Ez az ő dolga. Mondott valamit Romániáról?” – kérdezett vissza sajtótájékoztatóján Marcel Ciolacu. Arra az újságírói megjegyzésre, miszerint Magyarország miniszterelnöke Romániában tette ezeket a kijelentéseket, a román kormányfő ismét visszakérdezett: „És mit kellett volna tennem vele? Önök szerint meg kellett volna tiltanom neki, hogy belépjen Románia területére?” Ciolacu hozzátette, tudomása szerint magyar hivatali kollégája hasonlókat nyilatkozott Brüsszelben és Budapesten is. „Nem az én dolgom kommentálni a kijelentéseit” – fogalmazott a román miniszterelnök.
Orbán Viktor miniszterelnöknek a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban tartott előadására reagáltatták vasárnap Marcel Ciolacu román miniszterelnököt, aki nem marasztalta el magyar hivatali kollégáját kijelentései miatt.
Ciolacu felidézte, hogy júliusi informális találkozóján gazdasági kérdésekről tárgyalt Orbánnal Bukarestben.
Hozzátette, a román kormány betartja a szavát, és valóban el fogják indítani a Budapestet Bukaresttel összekötő gyorsvasút projektjét; első lépésként el fogják készíteni a beruházás megvalósíthatósági tanulmányát. Arra a kérdésre, hogy mennyibe fog kerülni ez a beruházás, és mikor lesz kész, a miniszterelnök kijelentette: „Nem az számít, hogy mennyibe kerül, hanem az, hogy ennek a beruházásnak milyen sokszorozó hatása lesz a magyar és a román gazdaságra” – állapította meg Marcel Ciolacu.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!