A Tãriceanu-kabinet túlélte a harmadik bizalmatlansági indítványt is
Hatalom és ellenzék egymás ellen intézett heves támadásai után a parlament két háza együttes ülésen elutasította tegnap a Szociáldemokrata Párt (PSD) bizalmatlansági indítványát. A dokumentum elfogadását 145 képviselő és szenátor támogatta, 235-en ellene szavaztak, három voksot érvénytelennek nyilvánítottak.
A Tãriceanu-kormány – tények és hazugságok című bizalmatlansági indítvány elfogadásához legalább 235 támogató szavazat kellett volna. Az ellenzéki Nagy-Románia Párt (PRM) az indítvány vitája során jelezte, hogy frakciói tartózkodni fognak a szavazástól. Az indítvány kivonatát Dan Nica (PSD) ismertette, miután a teljes szöveget a múlt héten olvasta fel Mihai Tãnãsescu szociáldemokrata képviselő. A dokumentum alapgondolata az, hogy a jelenlegi kormányzat szociális és gazdasági kudarcai miatt a teljes kabinetet le kell váltani. „A Tãriceanu-kormány az előrehozott választások jegyében született. Az egészségügy, az oktatás, a mezőgazdaság drámai helyzetben van, egy új kormány megalakítása Románia EU-csatlakozásának alapfeltétele”, fogalmazott a szónoki emelvényen Dan Nica.
Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök felszólalásában azzal vádolta a nagyobbik ellenzéki pártot, hogy ötletek és programok hiányában bizalmatlansági indítványt kezdeményez, holott a törvényhozásnak az EU-csatlakozáshoz szükséges jogszabályokkal kellene foglalkoznia. A kormányfő szerint a 28 oldalas indítvány tele van hamis állításokkal, téves adatokkal és félrevezető értelmezésekkel. Tãriceanu közvetlenül támadta Mircea Geoanã PSD-elnököt, aki szerinte „elszakadt a valóságtól”, ezt pedig nem képes vagy nem akarja belátni. A kormányfő kijelentette, idővesztegetésnek tartja a bizalmatlansági indítványban szereplő „hazugság- és képmutatás-gyűjtemény” tételes cáfolatát, és hangsúlyozta: Románia a jelenlegi kabinet mandátuma idején fog csatlakozni az EU-hoz.
Mircea Geoanã válaszképpen úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi kormány néhány nap, hét vagy hónap múlva már a történelem része lesz. A PSD elnöke a válás küszöbén álló érdekházasságként írta le a koalíciós állapotokat, szerinte a „narancsszínű szövetség szavatossága lejárt, új kormányra van szükség”.
Crin Antonescu, a liberálisok (PNL) képviselőházi frakcióvezetője szerint a szociáldemokraták indítványa pusztán a PSD és elnökének megítélését próbálja javítani. Antonescu közhelyesnek nevezte a dokumentumot, és mint elmondta: talán van ok arra, hogy a jelenlegi kormány megbukjon, de arra nincs, hogy a parlament elfogadja a PSD-indítványt.
Victor Ponta PSD-képviselő heves támadást intézett a miniszterelnök ellen. „Néhány évvel korábban az egykori kormányfő azt kérte önöktől, hogy számolják meg a tojásait. Tãriceanu úr esetében sajnos nincs mit megszámolnunk”, mivel ha lenne, akkor kellő „erővel és férfiassággal” menesztené az oktatási, az egészségügyi, a környezetvédelmi tárca vezetőjét, továbbá a pénzügyminisztert is. A demokrata párti (PD) Cristian Rãdulescu úgy vélekedett, a szociáldemokraták azért nyújtották be a bizalmatlansági indítványt, hogy elvonják a figyelmet saját problémáikról, mivel a PSD „kifogyott a lélegzetből”.
Puskás Bálint RMDSZ-szenátor szerint a sértéseket, rágalmazásokat tartalmazó indítvány mögött demagóg és populista számítás húzódik. Hasonlóképpen vélekedett Borbély László területrendezési miniszter is, aki a bizalmatlansági indítvány színvonalát bírálta.
A Tãriceanu-kormány ellen eddig összesen tizenöt egyszerű, és három bizalmatlansági indítványt nyújtott be az ellenzék, valamennyit elutasították.
szóljon hozzá!