Nem vetették el a védettségit – László Attila szerint az igazolás nélkül katasztrofális helyzet állhat elő

Nem vetették el a védettségit – László Attila szerint az igazolás nélkül katasztrofális helyzet állhat elő

Szükségesnek tartja. László Attila szerint a hónap végére dönthetnek az igazolványról

Fotó: Facebook/László Attila

Miközben egyre nő a koronavírus-fertőzöttek száma, még mindig várat magára a kötelező munkahelyi védettségi igazolvány elfogadása. A koalíciós pártok vezető politikusai szerint a dokumentum szükséges, pontos formájáról azonban még nincs konszenzus.

Balogh Levente

2022. január 04., 08:072022. január 04., 08:07

Bár a koronavírus omikron variánsának terjedésével ismét egyre nő a fertőzöttek száma az országban, továbbra is bizonytalanság övezi a kötelező munkahelyi védettségi igazolvány bevezetését. Miközben Nicolae Ciucă liberális miniszterelnök szerint a kormány a téma jegelése ellenére nem tett le arról, hogy bevezesse a kötelező munkahelyi védettségi igazolványt, Sorin Grindeanu szociáldemokrata miniszterelnök-helyettes arra emlékeztetett, hogy

a koalíció még nem döntött a dokumentum sorsáról.

Grindeanu egy bukaresti televíziós műsorban erősítette meg, hogy a koalíciós pártok még nem határoztak az igazolvány bevezetéséről, személyes véleményét megfogalmazva ugyanakkor megjegyezte, hogy szükségesnek tartja a dokumentumot. Hozzátette,

annak bevezetését olyan intézkedéseknek kell kísérniük, amelyek védik azokat, akik valamilyen okból nem vehetik fel az oltást.

Ciucă: a járványhelyzet függvényében döntünk

Nicolae Ciucă kormányfő korábban a román közszolgálati televíziónak nyilatkozva kifejtette, semmilyen lehetőséget nem vetettek el, a meghozandó intézkedésekről a járványhelyzet alakulásának függvényében döntenek. Megjegyezte: a legnagyobb segítséget a járvány elleni küzdelemben az oltások jelentik.

A miniszterelnök ugyanakkor nem zárta ki, hogy akár kormányzati felelősségvállalással is elfogadják a kötelező munkahelyi védettségi bevezetését.

Így ha a helyzet ezt indokolttá teszi, akár rendkívüli ülésszakra is összehívják a parlamentet, hogy elfogadja a már létező törvénytervezetet, de azt sem zárta ki, hogy a kormányzati felelősségvállalás mellett döntenek.

Arra a felvetésre, hogy ez nem jelent-e csapdahelyzetet számára, hiszen felelősségvállalás esetén ő válik felelőssé a döntésért, kifejtette: nem tekinti csapdahelyzetnek, mivel ha ez az eszköze annak, hogy minél több életet megmentsenek, akkor ezt a döntést kell meghozni.

László Attila: január végén születhet döntés

László Attila, a szenátus egészségügyi bizottságának RMDSZ-es elnöke a Krónika érdeklődésére leszögezte: a védettségi igazolványt minél hamarabb be kell vezetni. „Ha a múlt heti adatokat nézzük, 85 százalékos esetszám-növekedés volt, az ünnepeket követően pedig nagy valószínűséggel továbbra is megmarad a növekedés. Figyelembe véve azt, hogy az újabb változat fertőzőképessége többszöröse az eddiginek, arra számítok – és nem vagyok egyedül ezzel –, hogy

Idézet
ha nem fogadjuk el a védettségi igazolványról szóló törvényt, akkor elölről kezdjük a »bulit«, ugyanúgy, mint szeptemberben, októberben”

– figyelmeztetett a szenátor.

Galéria

Fotó: Jakab Mónika

Felvetésünkre, hogy létezik-e politikai akarat erre, László Attila elmondta, reménykedik abban, hogy létrejön a politikai konszenzus ebben a kérdésben, és arról is, hogyan fogadtassák el. Ezzel ugyanis megteremtenék a biztonságos körülmények kialakításának feltételeit a munkahelyeken, ráadásul amikor először szóba került, és csak beszéltek róla, egy nap alatt több mint 119 ezren vették fel az első oltást, míg ez a szám például most vasárnap csupán mintegy 400 volt.

Idézet
Ha nem teszünk valamit, akkor katasztrofális helyzetre kell felkészülnünk”

– hangsúlyozta az orvos-politikus, példaként hozva fel, hogy olyan országokban is több mint százezer napi új esetet jelentenek, ahol 70–80 százalékos az átoltottság, arról viszont nincs tapasztalat, milyen hatással járhat az omikron-változat terjedése egy olyan alacsony átoltottságú országban, mint Románia. „Előfordulhat, hogy ismét komoly gondokkal küszködünk majd a kórházakban, ha nem történik valami ebben az ügyben” – szögezte le. Közölte, a héten egyeztetésre készül Alexandru Rafila egészségügyi miniszterrel az ügyben.

Kérdésünkre, milyen lehet a tervezet végső formája annak fényében, hogy alkotmányossági aggályok is felmerültek, elmondta, a vita egyrészt arról zajlott, hogy az országos adatokat vegyék alapul az igazolvány bevezetéséhez, vagy az alacsonyabb szintű, megyei adatokat, hiszen nehezebben fogadnák el a döntést egy olyan megye lakói, ahol alacsonyabb a fertőzési ráta. Mivel Rafila ragaszkodott az országos rátához, végül ebben állapodtak meg.

Az alkotmányossági vita abból származott, hogy a felelősségvállalás vagy a parlament által hagyományos ügymenetben megszavazott törvény útján fogadják el, hiszen az alkotmányos jogokat csak törvény útján lehet korlátozni.

Szintén alkotmányossági kérdéseket vetett föl, hogy csak az állami intézményekre vonatkozzon a kötelező védettségi igazolás, vagy magánintézményekre is.

„Véleményem szerint ha nem alkalmazzuk egységesen, és különbséget teszünk a munkahelyek között, akkor alkotmányossági probléma merül fel” – hangoztatta a szenátor. László Attila mindezek alapján arra számít, hogy január utolsó hetében születhet végső döntés a kötelező munkahelyi védettségi igazolványról, és az Alexandru Rafila miniszter által kidolgozott tervezetet fogadják el, a korábban, az előző kormány által benyújtott verziót pedig, amelyet a szenátus elutasított, a képviselőház is elveti.

Mint arról beszámoltunk, a koalíciós pártok még karácsony előtt azt ígérték, hogy az év végéig döntenek a kötelező munkahelyi védettségi igazolvány bevezetéséről, és a parlament is elfogadja az erre vonatkozó törvényt. December 21-én azonban a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) társelnöke, George Simion által a kötelező védettségi igazolvány bevezetése ellen összehívott illegális tüntetés résztvevői megpróbáltak betörni a parlamentbe. A koalíciós pártok ezt követően egy Klaus Iohannis államfővel folytatott egyeztetés nyomán letettek arról, hogy gyorsított eljárással döntsenek a védettségi igazolványról. A hivatalos indoklás szerint azért, mert felmerült, hogy alkotmányellenes lehet a munkavégzés védettségi igazolványhoz kötése, ugyanakkor a kiszivárgott hírek szerint az is az okok között szerepel, a koalíció tagjai nem szívesen vállalnák fel a népszerűtlen döntést.

Mint megírtuk, a tervezet szerint az igazolvány az oltottságot, a fertőzésen való átesést vagy a friss negatív teszteredmény meglétét igazolná. Amennyiben a koronavírus fertőzési rátája három héten keresztül folyamatosan nő, és eléri az 1,5 ezreléket országos szinten, a munkáltatóknak kötelező lenne megkövetelniük az alkalmazottaktól a dokumentumot. Akinek nincs, annak felfüggeszthetnék a munkaviszonyát. Azok számára, akik nem akarják felvenni az oltást, vagy ez egészségügyi okok miatt ellenjavallt, közpénzből 15, a tervek szerint 50 lejes utalványt adnának, amelyet ingyenes koronavírustesztek elvégzésére használhatnának fel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Csaknem kétszer többen haltak meg februárban, mint ahány gyerek született

Februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: 9943 fővel csökkent a népességszám, és a halálozások száma 1,9-szerese volt az élveszületésekének – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Csaknem kétszer többen haltak meg februárban, mint ahány gyerek született
2024. április 10., szerda

Iohannis: legitim elvárás, hogy a keleti szárny jobban képviseltesse magát a NATO vezetésében, tovább támogatjuk Ukrajnát

A keleti szárny országai az „első szövetséges elrettentő és védelmi vonalban” vannak – többek között ezzel indokolta szerdán Klaus Iohannis, hogy harcba száll a NATO főtitkári tisztségéért.

Iohannis: legitim elvárás, hogy a keleti szárny jobban képviseltesse magát a NATO vezetésében, tovább támogatjuk Ukrajnát
2024. április 10., szerda

Mélyen a bejutási küszöb alatt az RMDSZ egy friss felmérés szerint

Ha holnap parlamenti választásokat tartanának, a Szociáldemokrata Párt (PSD) 32,8 százalékkal végezne az első helyen, a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) 19,7 százalékot, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) pedig 16,5 százalékot kapna.

Mélyen a bejutási küszöb alatt az RMDSZ egy friss felmérés szerint
2024. április 09., kedd

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított több Románia számára szélturbinákat gyártó kínai vállalat ellen

Margrethe Vestager kedden, az amerikai Princeton Egyetemen tartott beszédében bejelentette, hogy az Európai Bizottság vizsgálatot indított az EU öt tagállama számára szélturbinákat gyártó kínai vállalatoknak nyújtott állami szubvenciók ügyében.

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított több Románia számára szélturbinákat gyártó kínai vállalat ellen
2024. április 09., kedd

Ciucă: a PNL nem közösködik a PSD-vel, saját államfőjelöltje lesz

A Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) lesz jelöltje az államelnök-választáson – jelentette ki kedden Buzăuban Nicolae Ciucă.

Ciucă: a PNL nem közösködik a PSD-vel, saját államfőjelöltje lesz
2024. április 09., kedd

Elfogadta a kormány a betegszabadságon lévő személyek bizonyos kategóriáinak járulékmentességét előíró sürgősségi rendeletet

Elfogadta keddi ülésén a kormány azt a sürgősségi rendeletet, amelyik mentesíti a betegszabadságon lévő személyek bizonyos kategóriáit a 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetése alól.

Elfogadta a kormány a betegszabadságon lévő személyek bizonyos kategóriáinak járulékmentességét előíró sürgősségi rendeletet
2024. április 09., kedd

Gyilkosságért 18 évre ítélt magyar férfi szökött meg átszállítása során Bukarestben

Megszökött kedden egy emberölésért 18 éves szabadságvesztésre ítélt férfi Bukarestben – közölte az Országos Börtönigazgatóság.

Gyilkosságért 18 évre ítélt magyar férfi szökött meg átszállítása során Bukarestben
2024. április 09., kedd

Amerikai-szovjet „koprodukció” terméke lehet a román partoknál talált titokzatos tengeri drón

Amerikai-szovjet „koprodukció” eredménye lehet az a titokzatos tengeri drón, amelyet múlt héten találtak a román partok mentén.

Amerikai-szovjet „koprodukció” terméke lehet a román partoknál talált titokzatos tengeri drón
2024. április 09., kedd

Hivatalos: nem kell többé a motorosoknak fényvisszaverő háromszöget, elsősegélydobozt és tűzoltó készüléket hurcolniuk

Kihirdette Klaus Iohannis államfő azt a törvényt, amelynek értelmében a motorosok fényvisszaverő háromszög, elsősegélydoboz és tűzoltó készülék nélkül is közlekedhetnek.

Hivatalos: nem kell többé a motorosoknak fényvisszaverő háromszöget, elsősegélydobozt és tűzoltó készüléket hurcolniuk
2024. április 09., kedd

Mardossa a lelkiismeret a bedrogozva két fiatalt halálra gázoló autóst

Mardossa a lelkiismeret Vlad Pascut, azt az autóst, aki tavaly augusztusban kábítószer hatása alatt vezetve halálra gázolt két fiatalt a román tengerparton.

Mardossa a lelkiismeret a bedrogozva két fiatalt halálra gázoló autóst