Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Folytatják a tiltakozást az ügyészek az igazságszolgáltatásban dolgozók szolgálati nyugdíját érintő törvénytervezet miatt – közölte a legfőbb ügyészség.
2023. június 27., 09:582023. június 27., 09:58
Az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közlemény szerint a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács ügyészi részlege és a legfőbb ügyész kezdeményezésére hétfőn üléseztek a táblabírósági ügyészek, az országos korrupcióellenes ügyészség (DNA), a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei, valamint a törvényszéki főügyészek. A megbeszélés témája a bírák és ügyészek szolgálati nyugdíját érintő törvénytervezet volt. A tájékoztatás szerint a megbeszélésen elhangzott, hogy a
Szó esett továbbá a rendszerben fennálló súlyos személyzethiányról és a székházproblémákról is – közölte a legfőbb ügyészség.
A közleményben azt írják, a bírák és ügyészek nem zárkóznak el teljesen a nyugdíjrendszerre vonatkozó törvénymódosítástól, elfogadták például azt, hogy a nyugdíj összege nem haladhatja meg a fizetés összegét. „A változtatások előzetes hatásvizsgálat nélküli, idő előtti alkalmazása
egyrészt jelentős számú bíró és ügyész azonnali nyugdíjba vonulása révén, másrészt azáltal, hogy negatívan befolyásolja az új bírák és ügyészek bevonzását a szakmába, ami hosszú távon súlyos következményekkel járhat az igazságszolgáltatási rendszer megfelelő működésére nézve, amely egyébként is példátlan személyzeti válsággal küzd” – üzeni a legfőbb ügyészség. Hozzáteszik,
Mivel az ügyészek által kifogásolt törvénytervezetről szerdán szavaz a parlament, az ügyészek közgyűlése a tiltakozó akciók folytatásáról döntött – közölte a legfőbb ügyészség.
Elfogadta a bukaresti képviselőház hétfőn a nem járulékalapú, úgynevezett speciális nyugdíjak reformjáról szóló törvénytervezetet, amely ötéves türelmi idő után növelné a szolgálati nyugdíjakra jogosultak esetében a nyugdíjkorhatárt.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
szóljon hozzá!