Fotó: Erdély Bálint Előd
A kétkamarás bukaresti parlament együttes ülése nagy szavazattöbbséggel megerősítette kedden Románia 2020-2024-es időszakra szóló nemzetvédelmi stratégiáját, amelyet a második elnöki megbízatását tavaly decemberben megkezdő Klaus Iohannis államfő terjesztett a törvényhozás elé. Fejlemény, hogy a dokumentumban a nemzeti kisebbségeket már nem jelölik meg kockázati tényezőként.
2020. június 30., 22:082020. június 30., 22:08
2020. június 30., 22:142020. június 30., 22:14
A NATO-tagországok kollektív védelmére és az ország saját intézményrendszerének megerősítésére alapozó új román védelmi stratégia tágabb összefüggésben a nemzetbiztonság külpolitikai, közrendvédelmi, oktatási, egészségügyi, gazdasági, környezetvédelmi, energetikai és kiberbiztonsági vetületeire is kiterjed. „Romániának meg kell védenie polgárait, bárhol is tartózkodnának, szavatolnia kell biztonságukat, tiszteletben kell tartania jogaikat, intézményeit pedig a polgárok szolgálatába kell állítania. Románia ugyanakkor olyan ország, amely megvédi értékeit, érdekeit, jelképeit, de nemzeti javait és erőforrásait is” – hangsúlyozta Klaus Iohannis államfő, amikor az ország nemzetbiztonsági testülete, a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) május végén elfogadta a 2020-2024-re szóló védelmi stratégiát.
Ugyanakkor külpolitikája és biztonságpolitikája alappilléreinek tekinti az Egyesült Államokkal ápolt stratégiai partnerséget, valamint NATO- és EU-tagságát.
Benkő Erika RMDSZ-es parlamenti képviselő felhívta a figyelmet, hogy a dokumentumban a nemzeti kisebbségeket már nem jelölik meg kockázati tényezőként, mint tették azt a korábbi években, sőt „erőforrásként” határozzák meg. A szövetség éppen ezért megszavazta a stratégiát, bár korántsem találja ideálisnak azt. „A stratégiában az szerepel, hogy Oroszország jelent veszélyt a térségre. Ez annyira erőteljes hangvételű, hogy már szinte hadüzenet” – nyilatkozta a Krónikának Benkő Erika. A parlamenti képviselő hozzátette, a dokumentum szerint prioritás a román nemzeti identitás és a román jogállam megerősítése, és veszélyként határozza meg az illiberális demokráciát.
Benkő Erika parlamenti képviselő
Fotó: Kocsis B. János
A keddi parlamenti szavazás alkalmával a jobbközép Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) bejelentette, hogy nem szavazza meg a stratégiát, mivel az nem sorolja a nemzetbiztonsági kockázatok közé a korrupciót. A bukaresti parlament együttes ülése 311 szavazattal 4 ellenében 38 tartózkodás mellett fogadta el az új román nemzetvédelmi stratégiát.
Magánrendelőt tervez nyitni Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter, miután a legfelsőbb bíróság megtiltotta, hogy állami kórházakban gyakorolja a szakmáját.
Döntő házként fogadta el szerdán a szenátus a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet.
Tehéntejből készült sajtot hívnak vissza a Carrefour üzletlánc boltjaiból, miután Listeria monocytogenes baktériumot találtak benne.
A gyanú mellett egyértelmű bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy George Simion, az AUR elnöke találkozott az orosz katonai hírszerzés tisztjeivel, és békés tüntetéseket, választási felvonulásokat próbált eltéríteni.
Nagyon is igazak a romániai választásokba való orosz beavatkozási kísérletekről szóló hírek – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János elemző.
Tíz diákból hét állítja, hogy iskolai bántalmazás áldozata volt. A leggyakrabban említett ok, hogy az elkövető pénzt vagy értéktárgyakat akar szerezni. Az az elkövető, aki egy friss tanulmány szerint az esetek 94 százalékában egykor maga is áldozat volt.
Sorin Moldovan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője kedden kijelentette, hogy 2030-ban érkeznek Romániába az első amerikai F-35-ös vadászgépek, amelyek beszerzéséről aznap fogadott el törvénytervezetet a képviselőház.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a más országban akkreditált felsőoktatási intézményben tanulmányait végző egyetemisták és doktoranduszok is járulékfizetés nélkül jogosultak egészségbiztosításra.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kedden bejelentette, hogy a párt képviselője, Claudiu Năsui pert nyert az elnöki hivatal ellen, ezért az intézmény köteles nyilvánosságra hozni Klaus Iohannis államfő „luxusutazásainak” költségeit.
1 hozzászólás