Fotó: Gábos Albin
Hétfőtől általános sztrájk lesz a tanügyben – jelentették be a romániai oktatási szakszervezetek képviselői, miután egyeztettek a kormány képviselőivel.
2023. május 17., 15:182023. május 17., 15:18
2023. május 17., 17:532023. május 17., 17:53
Azt mondják, „gyenge ígéreteket” kaptak a kormány részéről. Jelezték egyúttal, hogy a következő napokban még egyeztetnek Nicolae Ciucă miniszterelnökkel, de addig is azt üzenik: május 22-én 8 órától általános sztrájk lesz valamennyi romániai közoktatási intézményben. „Nem akartuk a sztrájkot, a kormány kötelezettsége lett volna, hogy előrukkoljon a megoldásokkal. Mostanáig a nem vállalták fel a bérezést” – hangoztatták az általános sztrájkot bejelentő sajtótájékoztatón a tanügyben dolgozók képviselői, akik elsősorban a bérek miatti elégedetlenségüknek adnak hangot a szerdai figyelmeztető sztrájkkal, illetve az általános munkabeszüntetéssel.
Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke elmondta, a miniszterelnök mindössze annyit ígért, hogy az új kormány programjában konkrétumok is szerepelnek majd a tanárok bértáblájával kapcsolatban, és az oktatást prioritásnak tekinti majd az új kabinet. „Az emberek mást várnak, és egyértelmű, hogy hétfőtől általános sztrájk lesz. Ez az emberek akarata. A mi megbízatásunk az volt, hogy valami konkrétumot csikarjunk ki” – jelentette ki Hăncescu.
Beszámolója szerint a kormányfővel folytatott tárgyalásokon a szakszervezeti vezetők többek között azt kérték, hogy a tanárok bére az inflációnak megfelelően emelkedjen. „Ezt meg lehetne oldani” – vélekedett a szakszervezeti vezető. Hăncescu leszögezte, a szakszervezeti szövetség összesen mintegy 145 ezer tagjának 71,29 százaléka, azaz hozzávetőlegesen 105 ezren lépnek általános sztrájkba hétfőtől. „A törvény értelmében a szakszervezeti tagok sztrájkolnak, a többi alkalmazotthoz nincs közünk” – nyomatékosította.
„A bejelentett sztrájk május 22-én, hétfőn elkezdődik, szinte valamennyi közoktatási intézményben. Jelenleg semmi okunk nincs arra, hogy felhagyjunk eme szélsőséges tiltakozási formával” – fogalmazott. Hozzátette, a kormánynak kötelessége lett volna gyorsabb megoldásokkal előállni. Ugyanakkor leszögezte, a döntéshozók hitelességével is problémák vannak. „Kollégáink többsége konkrétumokat szeretne látni, nem érik be a nyilatkozatokkal, akkor sem, ha azok a kormányülésen hangzanak el” – magyarázta Nistor.
Eközben Anton Hadăr, az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke bejelentette, hogy hétfőtől a felsőoktatásban dolgozók figyelmeztető sztrájkot tartanak. A szakszervezeti vezető ugyanakkor felrótta, hogy bár „a két fontos ember, a jelenlegi és a leendő miniszterelnök” (Nicolae Ciucă, illetve Marcel Ciolacu – szerk. megj.) is hangsúlyozta, hogy az oktatás nemzeti prioritásként fog szerepelni az új kormányprogramban, a munkaügyi minisztériumhoz beterjesztett bértáblajavaslatot nem vállalták fel. Holott annak kidolgozásakor a Képzett Románia projektbe foglalt elvekből, illetve Sorin Câmpeanu egykori és Ligia Deca jelenlegi szakminiszter ígéreteiből indultak ki.
Megszólalt a bejelentést követően Nicolae Ciucă miniszterelnök is. Azt hangsúlyozta, hogy
A kormányfő rámutatott: a megbeszélés során ismertették a szakszervezetek képviselőivel a költségvetési lehetőségeket, és vállalták, hogy belefoglalják a várhatóan jövő héten elfogadásra kerülő kormányprogramba, hogy az oktatási nemzeti prioritás, beleértve a bérezést is. Ciucă egyúttal bejelentette: hétfőn újabb egyeztetési forduló várható.
Miközben szerdán 11 és délután egy óra között a béreikkel elégedetlen pedagógusok figyelmeztető sztrájkot tartanak, Nicolae Ciucă miniszterelnök délután egy órától egyeztetést kezdeményezett a szakszervezeti vezetőkkel.
A Hotnews.ro portál által idézett kormányzati források szerint a kért béremelések költségvetésre gyakorolt hatása csak az idei végéig eléri a 300 millió lejt.
„100 százalékban egyetértek ezzel a sztrájkkal. Arra buzdítom őket, hogy járják végig az utat, mert ez már nem lehetséges, belefáradtunk abba, hogy tartsuk a kinyújtott kezünk ennek a politikai osztálynak, amely gyakorlatilag gúnyt űz az országból, nem csak az oktatási rendszerből” – mondta Iulian Cristache a Prima Newsnak.
Mint ismeretes, Ligia Deca tanügyminiszter, valamint a Spiru Haret és a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének elnöke, Marius Nistor és Simion Hăncescu korábban bejelentette, csütörtökön ül össze első alkalommal a tanügyi alkalmazottak új kollektív munkaszerződésével foglalkozó tárgyalóbizottság.
így ezekről nem az oktatási tárca képviselőivel kell tárgyalásokat folytatni. A minisztérium azonban továbbította a munkaügyi tárcának a tanszemélyzet, a kisegítő tanszemélyzet és a kisegítő személyzet új bértáblájára vonatkozó javaslatokat, amelyeket előzőleg valamennyi szakszervezeti szövetség jóváhagyott. Az oktatási minisztérium támogatja, hogy a kezdő tanárok a bruttó átlagbérnek megfelelő fizetést kapjanak, és hogy a teljes bértábla erre az elvre épüljön – nyomatékosították.
Csütörtökön ül össze első alkalommal a tanügyi alkalmazottak új kollektív munkaszerződésével foglalkozó tárgyalóbizottság – jelentették be szerdán.
Amint arról beszámoltunk, keddi sajtóértekezletükön a romániai oktatási szakszervezetek vezetői kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdettek szerdára, és azt mondták, ha pedig a kormány figyelmen kívül hagyja béremelési követeléseiket, jövő héttől általános sztrájkba lépnek. Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség vezetője kiemelte, hogy a hatóságok nem hagyhatják figyelmen kívül mindazt, amiről megállapodtak a tavaly decemberben és idén januárban folytatott egyeztetéseken. Hozzátette: mind Sorin Câmpeanu egykori, mind Ligia Deca jelenlegi oktatási miniszter ígéretet tett arra, hogy a kezdő tanárok a bruttó átlagbérnek megfelelő 6789 lejes fizetést kapnak. Elmondta: várják, hogy jóváhagyják azokat a bértáblákat, amelyekben megállapodtak.
Szerdán kétórás figyelmeztető, május 22-én, hétfőn pedig általános sztrájkot robbantanak ki az ágazat alulfinanszírozásával elégedetlen szakszervezetek a romániai köz- és felsőoktatásban.
Megszólalt a munkakonfliktus kapcsán Klaus Iohannis államfő is, aki az Európa Tanács kétnapos reykjavíki csúcstalálkozóján üzent a bukaresti kormánynak. Az államelnök szerint jogosak a romániai pedagógusok béremelésre vonatkozó követelései, szerinte ugyanis csak jól megfizetett tanároktól várható el magas színvonalú oktatás.
Klaus Iohannis államfő szerint jogosak a romániai pedagógusok béremelésre vonatkozó követelései, szerinte ugyanis csak jól megfizetett tanároktól várható el magas színvonalú oktatás.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!