Laura Codruța Kövesi szerint nyilvánvaló, hogy lejárató kampányt folytatnak ellene
Fotó: Agerpres/Liviu Sova
Megkérdőjelezte az ellene bűnvádi eljárást folytató ügyészek elfogulatlanságát, és lecserélésüket kérte Laura Codruta Kövesi, a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) volt vezetője, akit gyanúsítottként idézett be pénteken a romániai igazságszolgáltatás szereplői által elkövetett bűncselekményeket kivizsgáló ügyészség (SIIJ).
2019. február 15., 16:072019. február 15., 16:07
2019. február 15., 18:292019. február 15., 18:29
Az európai főügyészi posztra esélyesként pályázó Kövesit elmondása szerint hivatali visszaéléssel, megvesztegetés elfogadásával és hamis tanúzással gyanúsítják – a DNA által korrupcióval vádolt, az eljárás elől külföldre menekült – Sebastian Ghiță volt parlamenti képviselő és médiamágnás tavaly decemberi feljelentése alapján. A román média szerint az az Adina Florea SIIJ főügyész-helyettes jár el Kövesi ügyében, akit a román igazságügyi miniszter kétszer is Kövesi utódjaként jelölt a DNA élére, de Klaus Johannis államfő következetesen megtagadta kinevezését.
A kihallgatásról távozó Kövesi elmondta: mind Florea, mind az eljárást felügyelő SIIJ-főügyész ellen elfogultsági óvást terjesztett be. Azt is közölte, hogy
Ha eltiltották volna az ország elhagyásától, Kövesi nem utazhatott volna el Brüsszelbe, ahol a hónap végén tartják az európai főügyészi posztra pályázó, a szelekciós bizottság rövid listáján szereplő három jelölt meghallgatását az Európai Palamentben.
Kövesi sajtónyilatkozatában
Úgy értékelte: nem véletlen beidézésének időzítése, mint ahogy szerinte az sem véletlen, hogy – állítása szerint – fegyelmi eljárások indultak azon bírák és ügyészek ellen, akik nyilvánosan szót emeltek az igazságszolgáltatás átszervezését és a büntetőjog módosítását célzó, tüntetéseket és nemzetközi tiltakozás kiváltó tavalyi törvénymódosítások ellen.
A több korrupciós ügyben is vádlottként szereplő, Szerbiában politikai menedékjogot élvező
A volt politikus azt állította, hogy Kövesi felkérésére 2011-ben ő fizette ki a nemzetközi körözés alatt álló, Indonézia által Romániának kiadott Nicolae Popa hazaszállításának 200 ezer eurós költségeit. Ghiță szerint Kövesinek, aki 2011-ben Románia legfőbb ügyésze volt „senki sem mert nemet mondani”.
Kövesi a gyanúsítást koholmánynak nevezte és azt állította: azóta a rendőrség is közleményben tisztázta, hogy Popa repatriálásának költségeit a belügyminisztérium fedezte. Popát egy több mint százezer kisbefektető megkárosító pilótajáték, az úgynevezett Országos Befektetési Alap (FNI) szervezése miatt távollétében ítélte jogerősen 15 év börtönbüntetésre a román bíróság.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!