„Nem bûnözõkbõl álló nép vagyunk, amely lesben áll Európa kapuinál, hogy meghódítsa azt, mint 2000 évvel ezelõtt a Róma kapuinál álló barbár népek” – szögezte le Cãlin Popescu-Tãriceanu kormányfõ, válaszként arra a napokban felerõsödõ, Nagy-Britanniából érkezõ jelzésekre, miszerint Románia és Bulgária európai uniós csatlakozása után korlátozásokat vezetnének be a két ország állampolgáraival szemben a szigetországi munkavállalás területén.
2006. szeptember 01., 00:002006. szeptember 01., 00:00
Ezzel Tãriceanu mintegy felzárkózott Traian Bãsescu államelnök álláspontjához, miszerint az uniós országoknak nem kell tartaniuk a román munkavállalók inváziójától. Míg Bãsescu az International Herald Tribune egyesült államokbeli napilapnak adott interjújában azzal fenyegetõzött, hogy Románia is ellenlépéseket tesz a külföldi munkavállalókkal szemben, amennyiben a nyugati országok valóban korlátozásokat vezetnének be, a miniszterelnök a kormány által készített cselekvési tervrõl számolt be, amelynek lényege, hogy ellensúlyozzák a külföldi sajtóban a román munkavállalókról kialakított negatív képet. A cselekvési tervben, amelyet a Külügyminisztérium és az integrációs minisztérium dolgoz ki, fontos szerep jut Románia nagyköveteinek. A miniszterelnök ugyanakkor az Európai Unió mûködésére nézve károsnak ítélte azt az „ostromlott vár mentalitást, amelyet a britek kezdeményeznek”. Eközben Robin Barnett, Nagy-Britannia bukaresti nagykövete bejelentette: Londonban csak az Európai Bizottság õszi országjelentése után döntenek az esetleges korlátozó intézkedésekrõl. Barnett azzal igyekezett megnyugtatni a román vezetõket, hogy Nagy-Britannia csak alapos elemzések után hoz döntést, miután figyelembe veszik a szigetországi munkanélküliségi arányt, és felbecsülik a Romániából érkezõ munkavállalók számát. Bãsescu fenyegetõzéseit kommentálva a brit nagykövet annyit jegyzett meg, hogy Romániának joga van korlátozásokat bevezetni.
Szigorúan ellenõrzött románok A The Guardian brit napilap arról adott hírt, hogy az angol munkaügyi minisztérium olyan törvényt készül kidolgozni, amelynek értelmében a szakképesítés vagy a felsõfokú végzettség elengedhetetlen feltétele lenne a romániaiak munkavállalásának. A britek ugyanis úgy látják, hogy a potenciális romániai munkavállalók többsége szakképzetlen. A tervezet, úgy tûnik, a Blair-kormány valamennyi tárcájának tetszését elnyerte. Elemzõk szerint a brit közvélemény és az ellenzéki konzervatív párt nyomására igencsak valószínû, hogy a Blair-kabinet korlátozza majd a román és bolgár állampolgárok munkavállalását. Az angol kormány azonban kettõs nyomás alá került: a vezetõ brit vállalatok a kormánnyal ellentétes álláspontra helyezkedtek. A sok millió alkalmazottat foglalkoztató cégek, mint a Sainsbury’s szupermarketlánc, a National Grid villamosenergetikai vállalat és más óriáscégek vezetõi felszólították a Blair-kormányt, hogy ne korlátozza a román és bolgár munkaerõ-bevándorlást a két ország csatlakozása után. Szerintük ugyanis az EU 2004-es bõvülése után, amikor a britek a „nyitott kapuk politikáját” alkalmazták, az új munkaerõ évi 2,5 milliárd fonttal járult hozzá a brit gazdaság növekedéséhez.
Tãriceanu: Román iskolákat Spanyolországba és Olaszországba Tãriceanu szerint egyébként az a tény is megnyugtató kellene, hogy legyen a britek számára, hogy a Spanyolországban és Olaszországban dolgozó románok közmegbecsülésnek örvendenek. „Spanyolországban azt állították az ott dolgozó románokról, hogy szorgalmasak, felkészültek, és vasárnaponként templomba járnak” – tette hozzá a kormányfõ. Majd beszámolt arról, hogy román tannyelvû iskolákat szeretnének létrehozni Spanyolország és Olaszország azon részein, ahol sok román munkás dolgozik.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.