Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter
Fotó: Gov.ro
Hétfőtől lehetőség nyílik arra, hogy fizikai jelenléttel folyjék az oktatás azokon a településeken, ahol a koronavírus-fertőzöttek aránya nem haladja meg a 3 ezreléket – jelentette be csütörtökön este Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
2021. november 18., 18:392021. november 18., 18:39
2021. november 18., 20:222021. november 18., 20:22
A tárcavezető elmondta, engedélyezik a jelenléti oktatást a 3 ezrelék alatti fertőzöttségi rátájú települések valamennyi iskolájában és óvodájában, a tanintézetek személyzetének átoltottságától függetlenül. Hozzátette, az országos vészhelyzeti bizottság már dolgozik azon a határozaton, amellyel felhatalmazzák az oktatási és az egészségügyi minisztériumot a tanintézetek működését szabályozó közös rendelet ez irányú módosítására. A tárcavezető közlése szerint továbbra is a pénteki fertőzöttségi mutatók alapján születik döntés arról, hogy a következő héten milyen formában kezdődik az oktatás a tanintézetekben.
Mint ismeretes, a kéthetes kényszervakációt követően a tanári kar átoltottsági szintjétől tették függővé a hatóságok, hogy november 8-ától visszatérhetnek-e a padokba a diákok, vagy online folytatják a tanévet. Ennek megfelelően azokban a tanintézetekben engedélyezték a jelenléti oktatást, ahol a tanári kar legalább 60 százaléka be van oltva, az ennél kisebb immunizációs szintű iskolákban távoktatásra tértek át.
Cîmpeanu csütörtökön közölte azt is, hogy a diákoknak szánt nyálteszteket a jövő héttől az oktatási intézményekben és otthon is el lehet végezni, erről valamennyi iskola és óvoda külön-külön dönthet. A tárcavezető szerint a tesztelés nem kötelező, ám szeretné, ha ezt széles körben alkalmaznák.
Az oktatási tárca vezetője elmondta, ha az iskolában zajlik a tesztelés, a szülőnek ki kell töltenie egy hozzájárulási nyilatkozatot.
Mivel hetente két alkalommal kell elvégezni a szűrést, minden gyermek kézhez kap előző hét péntekén két darab antigén gyorstesztet. Ha a szűrés az iskola döntése alapján a tanintézetben zajlik, de a szülő nem adja hozzájárulását a gyermek teszteléséhez, elvégezhetik a tesztet otthon – magyarázta a miniszter.
Ha a gyorsteszt pozitív eredményt mutat, a PCR-tesztnek azonban negatív lesz az eredménye, a gyerek visszatérhet az iskolába. Ha azonban a PCR-tesztet nem végzik el vagy elvégzik, és megerősíti a pozitív eredményt, a tanulónak 14 napra otthon kell maradnia – ismertette az eljárást Cîmpeanu.
A tárcavezető ugyanakkor felkérte a szülőket, hogy legyenek felelősek, és közöljék időben és pontosan az eredményeket.
Kérdésre válaszolva a miniszter azt is elmondta, hogy
A diákok rendszeres tesztelésének megkezdését a minisztériumok közötti felelősségáthárítás is hátráltatta eddig, mivel az egészségügyi tárca az oktatási minisztériumra bízta, miként szervezi meg a több mint hárommillió diák koronavírus-szűrését.
Az egészségügyi minisztérium szerdán azt közölte, hogy a nyálmintát használó antigén gyorsteszt bárhol elvégezhető, a tesztelés nem minősül orvosi beavatkozásnak, nem igényel szakképesítést. A tárca emlékeztetett: a gyorsteszten alapuló szűrés iskolai bevezetését az oktatási minisztérium szorgalmazta még februártól kezdődően, így jogosult a tesztek felhasználásának módjáról is dönteni. Az egészségügyi tárcától Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter kért nyilvános állásfoglalást, miután a pedagógus-szakszervezetek lázongásával szembesült, amelyek szerint nem lehet a tanítók és tanárok feladatává tenni a diákok heti kétszeres tesztelését. A tanügyi szakszervezetek péntekig adtak határidőt arra, hogy módosítsák a diákok tesztelésére vonatkozó előírásokat, ellenkező esetben tiltakozó akciót helyeztek kilátásba.
Az országos járványügyi operatív törzs (CNSU) még október elején jóváhagyta a diákok szűrésére használt 70 millió koronavírus-nyálteszt beszerzését, a közbeszerzési eljárás elhúzódása miatt azonban ezek leghamarabb a hét végén vagy a jövő hét elején érkezhetnek meg az iskolákba.
Péntekig, november 19-éig adtak határidőt a kormánynak a tanügyi szakszervezetek arra, hogy módosítsák a diákok tesztelésére vonatkozó előírásokat. Amennyiben ez nem történik meg, hétfőtől tiltakozásba kezdenek.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
szóljon hozzá!