Fotó: Adevărul/Inquam Photos/Octav Ganea
Azonnal hatályba lépő sürgősségi rendelettel módosította a román kormány a büntető törvénykönyvet (Btk.) és a bűnügyi perrendtartást, egyebek között megváltoztatva a hivatali visszaélés meghatározását – jelentette be a kormány kedd esti ülése után Florin Iordache igazságügyi miniszter.
A Sorin Grindeanu vezette kabinet emellett törvénytervezetet fogadott el a közkegyelemről, és a dokumentumot a parlament elé terjeszti.
Az idei állami költségvetés tervezetének elfogadása érdekében összehívott keddi kormányülés előzőleg nyilvánosságra hozott napirendjén nem szerepelt az, hogy a szociálliberális kabinet dönteni fog a jobboldali ellenzék, az államfő, Románia külföldi partnerei és az igazságszolgáltatás csúcsszervei által bírált büntetőjogi tervezetek ügyében.
A sürgősségi eljárásban foganatosított intézkedések egyik legvitatottabb pontja, hogy ezentúl csak a 200 ezer lejnél nagyobb kárt okozó hivatali visszaélés minősül bűncselekménynek, a kiszabható legnagyobb büntetést pedig az eddigi hétről három évre csökkentették. Szakértők és a bukaresti igazságügyi szervek már korábban arra figyelmeztettek, hogy a hivatali visszaélés dezinkriminálása nyomán több tucatnyi politikus – köztük Liviu Dragnea PSD-elnök, Gabriel Oprea volt belügyminiszter, Elena Udrea egykori képviselő, fejlesztési miniszter, Titus Corlățean volt külügyminiszter és Ioana Băsescu, Traian Băsescu volt államfő idősebbik lánya – megmenekül az ellen megfogalmazott vádtól.
Amikor a keddi sajtótájékoztatón az újságírók arról faggatták az igazságügy-minisztert, hogy miért fogadták el a Btk.-módosításról és a bűnügyi perrendtartásról szóló rendeleteket a késő este rendezett kormányülésen, Florin Iordache úgy válaszolt: „mert így döntött a kabinet\", és mert az intézkedések is szerepeltek az ülés napirendjén. Amikor az újságírók azzal szembesítették, hogy a rendelettervezetek előzetesen nem voltak megtalálhatóak a napirendi pontok között, a tárcavezető elhárította a válaszadást. Másik újdonsága a rendeletnek, hogy ezentúl – másodfokú rokonságig – nem lehet majd bűnpártolással vádolni az elkövető családtagjait.
Az Adevărul honlapján kedden este megjelent cikk szerint a napilap birtokába került sürgősségi rendelet arról árulkodik, hogy a kormány tagjai önmagukat is mentesítették az esetleges felelősségre vonás alól. A módosított Btk. értelmében ugyanis ezentúl kizárták a hivatali visszaélés bűntettének meghatározása közül a jogszabályok, kormányrendeletek elfogadását és kihirdetését. Arra a kérdésre, hogy ezzel saját magát akarta-e bebiztosítani a kabinet az ellen, hogy a törvénykönyv puccsszerű megváltoztatása miatt bűnpártolással vádolják, Florin Iordache miniszter nem volt hajlandó válaszolni.
Miközben vasárnap tízezrek tüntettek Bukarestben és az ország több mint húsz megyeszékhelyén a kormány közkegyelmi tervezete és a Btk. tervezett módosítása ellen, a fővárosban mintegy háromezer tüntető kedden este is a kormánynak otthont adó Victoria-palota elé vonult arra a hírre, hogy a kabinet elfogadta a bírált rendeleteket. A demonstrálók felháborodottan tiltakoztak az ellen, hogy a kormány „éjszaka, tolvaj módjára\" adta áldását a bújtatott amnesztiaként értelmezett intézkedésekre. Több ezren vonultak utcára Temesváron, Kolozsváron, Nagyszebenben és Jászvásáron is.
A választók egy része belefáradt a szuper választási évbe, másrészt sokak – köztük a fiatalok – szimpatizálnak az autokratikus társadalmi berendezkedéssel – többek között ezzel magyarázta a Krónikának Pászkán Zsolt elemző Călin Georgescu győzelmét.
A „legionárius” szóra kerestek rá a legtöbben a román nyelv online értelmező szótárában (dexonline) az államelnökválasztás vasárnapról hétfőre virradó éjszakáján.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn Monica Dajbog, a belügyminisztérium szóvivője.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi hétfőn a Facebook-oldalán megköszönte azoknak a támogatását, akik rá szavaztak az elnökválasztás első fordulójában.
Călin Georgescu független, megnyilvánulásai alapján szélsőjobboldalinak elkönyvelhető jelölt elnökválasztási győzelme jókora döbbenetet váltott ki a nyugati sajtóban, míg az orosz média az oroszpárti jelölt sikerét méltatja.
„A történelem végnapjait” emlegette az elnökválasztás első fordulójának részleges eredményeit kommentálva hétfőn Lucian Romaşcanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője a Facebook-
Călin Georgescu, aki óriási meglepetésre az első helyen végzett a romániai elnökválasztás első fordulójában, függetlenként indult az államfőválasztáson.
A Bukarest főpolgármestere, Nicuşor Dan által kezdeményezett népszavazás a választási részvétel és a három feltett kérdésre adott pozitív válaszok tekintetében is érvényesnek bizonyult a nem végleges eredmények szerint.
Elena Lasconi juthat az elnökválasztás második fordulójába Călin Georgescu mellett a szavazatok szinte száz százalékos feldolgozottsága szerinti eredmények alapján.
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.
szóljon hozzá!