Fotó: Mircea Geoană/Facebook
Mircea Geoană helyettes NATO-főtitkárban, reménybeli független államfőjelöltben bíznak a legnagyobb arányban a romániai polgárok, ugyanakkor a legismertebb romániai közszereplő Klaus Iohannis államfő – derül ki a legfrissebb felmérésből.
2023. december 05., 12:592023. december 05., 12:59
Az Inscop közvélemény-kutató cég által a News.ro hírportál megrendelésére készített felmérés kedden ismertetett részletei szerint Mircea Geoană vezeti a bizalmi rangsort. Igaz, a volt szociáldemokrata (PSD) politikus bizalmi indexe nem verdesi az eget:
A NATO főtitkárhelyettesét az Európai Ügyészség főügyésze, Laura Codruța Kövesi, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) volt vezetője követi 34,3 százalékos bizalmi indexszel, majd Emil Boc, Kolozsvár polgármestere, volt miniszterelnök következik 32,4 százalékkal.
A rangsort Marcel Ciolacu folytatja 25,3 százalékos bizalmi indexszel, őt a szélsőséges botránypolitikus, Diana Șoșoacă követi 22,7 százalékkal. Gabriela Firea volt bukaresti főpolgármesterben, korábbi családügyi miniszterben a válaszadók 21,4 százaléka bízik, míg George Simion AUR-vezérben 20,7 százalék.
Nicolae Ciucă liberális pártelnökben, volt miniszterelnökben a megkérdezettek 19,1 százaléka, Klaus Iohannisban pedig 16,2 százaléka bízik. Ilie Bolojan, a Bihar megyei önkormányzat vezetője 12,9, Cătălin Drulă USR-elnök pedig 6,7 százalékos bizalmi indexszel rendelkezik.
A felmérés során a politikusok ismertségét is vizsgálták. Ennek nyomán kiderült: Klaus Iohannis a legismertebb politikus, a válaszadók 100 százalék a mondta azt, hogy hallott róla.
A megkérdezettek 86,5 százaléka mondta azt, hogy hallott Laura Codruța Kövesi volt DNA-vezérről, 83,8 százalék Nicolae Ciucă liberális vezetőről és 81,4 százalék George Simion AUR-elnökről. Cătălin Drulă USR 41,6 százalékos ismertséggel rendelkezik, míg Ilie Bolojan 34,3 százalékossal.
A felmérés november 20. és 27. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!