Fotó: Wikipédia
A legdrágább eddigi fegyverbeszerzésnek ígérkezik Románia azon terve, hogy 5. generációs amerikai F-35-ös vadászrepülőgépeket vásároljon.
2024. február 21., 20:432024. február 21., 20:43
Az F-35 Lightning II típusú gépek beszerzése a becslések szerint 6,5 milliárd dollárba kerül (áfa nélkül), ami messze felülmúlja a Patriot rakétavédelmi rendszerek 4 milliárd dolláros beszerzését. Mindez annak tudható be, hogy
ha a német légierő-Luftwaffe példáját vesszük alapul – írja a businessinsider.de, amit az Adevărul idézett.
Konkrétan a Luftwaffe 35 darab F-35 Lightning II-t fog vásárolni, amelyek a Rajna-Pfalzban található Büchel légitámaszpontra érkeznek majd, hogy leváltsák a régi Panavia Tornadókat. A Luftwaffe 525 millió eurót tervezett költeni arra, hogy a támaszpontot az új repülőgépekhez igazítsa. Ez magában foglalja új szimulátorok, küldetéstervező állomások, valamint repülés előtti és utáni eligazítótermek építését. Később kiderült, hogy a költségbecslés téves volt, és a költségek 670 millió euróval magasabbak. Természetesen a Luftwaffe végső költségei magasabbak, mint amennyit a román légierőnek kell majd fizetnie, hiszen
Az építkezés rendkívül magas költségei az Egyesült Államok által megkövetelt magas szintű biztonsági előírásoknak tudható be a német lap szerint.
Emiatt nem lehet pontos összeget mondani annak a támaszpontnak a költségeiről, ahol a Román Légierő 32 F-35 Lightning II típusú repülőgépe fog üzemelni – ez mindössze három géppel kevesebb, mint a Luftwaffe-hoz érkező kontingens –, de az átadás után 6-700 millió euró körüli összegre becsülhető.
Egy egyhajtóműves, többfeladatú, lopakodó (radarral nem látható), egyhajtóműves vadászgépről van szó, amelyet légifölény kialakítására és támadó feladatokra terveztek. Képességei közé tartozik a légi felderítés, a stratégiai bombázás, a katonai megfigyelés és az elektronikus hadviselés. A repülőgép három változatban készül, az F-35A (hagyományos fel- és leszállás), az F-35B (rövid felszállás és függőleges leszállás) és az F-35C (repülőgép-hordozóra történő fel- és leszálláshoz kialakított).
Fegyverrendszerek tekintetében az F-35A egy GAU-12/U 25 milliméteres, 180 lövedékkel ellátott, belsejébe szerelt ágyúval, AIM-9 SIDEWINDER, AIM-120 AMRAAM és AIM-132 ASRAAM levegő-levegő rakétákkal, valamint levegő-föld fegyverekkel rendelkezik, azaz Joint Direct Attack Munition (JDAM), Joint Standoff Weapon (JSOW), Small Diameter Bombs (SDB), Brimstone páncéltörő rakéták, Cluster Munitions (WCMD) és AGM 88 HARM (High Speed Anti-Radiation Missile) rendszerei vannak.
Ehhez azt is hozzá kell venni, hogy az F-35-ös üzemeltetése is meglehetősen drága. Míg egy órányi repülés az F-16 Fighting Falconnal 26 927 dollárba kerül, egy hasonló időtartamú bevetés az F-35 Lightning II-vel 41 986 dollárt emészt fel a. Ezzel párhuzamosan egy repült óra a MIG-21 LanceR-rel mindössze 6500 dollárba került – ezeket a gépeket azonban a légierő már leselejtezte.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
szóljon hozzá!