Fotó: Wikipédia
A legdrágább eddigi fegyverbeszerzésnek ígérkezik Románia azon terve, hogy 5. generációs amerikai F-35-ös vadászrepülőgépeket vásároljon.
2024. február 21., 20:432024. február 21., 20:43
Az F-35 Lightning II típusú gépek beszerzése a becslések szerint 6,5 milliárd dollárba kerül (áfa nélkül), ami messze felülmúlja a Patriot rakétavédelmi rendszerek 4 milliárd dolláros beszerzését. Mindez annak tudható be, hogy
ha a német légierő-Luftwaffe példáját vesszük alapul – írja a businessinsider.de, amit az Adevărul idézett.
Konkrétan a Luftwaffe 35 darab F-35 Lightning II-t fog vásárolni, amelyek a Rajna-Pfalzban található Büchel légitámaszpontra érkeznek majd, hogy leváltsák a régi Panavia Tornadókat. A Luftwaffe 525 millió eurót tervezett költeni arra, hogy a támaszpontot az új repülőgépekhez igazítsa. Ez magában foglalja új szimulátorok, küldetéstervező állomások, valamint repülés előtti és utáni eligazítótermek építését. Később kiderült, hogy a költségbecslés téves volt, és a költségek 670 millió euróval magasabbak. Természetesen a Luftwaffe végső költségei magasabbak, mint amennyit a román légierőnek kell majd fizetnie, hiszen
Az építkezés rendkívül magas költségei az Egyesült Államok által megkövetelt magas szintű biztonsági előírásoknak tudható be a német lap szerint.
Emiatt nem lehet pontos összeget mondani annak a támaszpontnak a költségeiről, ahol a Román Légierő 32 F-35 Lightning II típusú repülőgépe fog üzemelni – ez mindössze három géppel kevesebb, mint a Luftwaffe-hoz érkező kontingens –, de az átadás után 6-700 millió euró körüli összegre becsülhető.
Egy egyhajtóműves, többfeladatú, lopakodó (radarral nem látható), egyhajtóműves vadászgépről van szó, amelyet légifölény kialakítására és támadó feladatokra terveztek. Képességei közé tartozik a légi felderítés, a stratégiai bombázás, a katonai megfigyelés és az elektronikus hadviselés. A repülőgép három változatban készül, az F-35A (hagyományos fel- és leszállás), az F-35B (rövid felszállás és függőleges leszállás) és az F-35C (repülőgép-hordozóra történő fel- és leszálláshoz kialakított).
Fegyverrendszerek tekintetében az F-35A egy GAU-12/U 25 milliméteres, 180 lövedékkel ellátott, belsejébe szerelt ágyúval, AIM-9 SIDEWINDER, AIM-120 AMRAAM és AIM-132 ASRAAM levegő-levegő rakétákkal, valamint levegő-föld fegyverekkel rendelkezik, azaz Joint Direct Attack Munition (JDAM), Joint Standoff Weapon (JSOW), Small Diameter Bombs (SDB), Brimstone páncéltörő rakéták, Cluster Munitions (WCMD) és AGM 88 HARM (High Speed Anti-Radiation Missile) rendszerei vannak.
Ehhez azt is hozzá kell venni, hogy az F-35-ös üzemeltetése is meglehetősen drága. Míg egy órányi repülés az F-16 Fighting Falconnal 26 927 dollárba kerül, egy hasonló időtartamú bevetés az F-35 Lightning II-vel 41 986 dollárt emészt fel a. Ezzel párhuzamosan egy repült óra a MIG-21 LanceR-rel mindössze 6500 dollárba került – ezeket a gépeket azonban a légierő már leselejtezte.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
Cáfolta pénteken a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion azokat az információkat, amelyek szerint orosz titkosszolgálatok ügynökeivel találkozott.
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll.
szóljon hozzá!