Fokozódhat a konfliktus. Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă nem együtt ünnepelt
Fotó: Cătălin Cîrstoiu/Facebook
Külön-külön ünnepelt Nagyboldogasszony alkalmából csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és Nicolae Ciucă, a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, ami egyes értesülések szerint a mélyülő koalíciós feszültség jele lehet.
2024. augusztus 15., 12:002024. augusztus 15., 12:00
2024. augusztus 15., 13:192024. augusztus 15., 13:19
Romániában Nagyboldogasszony napja munkaszüneti nap, egyben ezen a napon ünneplik a román haditengerészet napját is.
Csütörtökön Nicolae Ciucă a kormány több tagjával együtt ez utóbbin vett részt Konstancán Klaus Iohannis államfő, a PNL korábbi elnöke társaságában.
(Érdekesség egyébként, hogy az elnök, aki hetek óta nem jelent meg a nyilvánosság előtt, most felesége, Carmen Iohannis nélkül jelent meg az eseményen, bár a román „first lady” általában elmaradhatatlan kísérője a hasonló rendezvényeken).
Nem jöhet szóba a bérek csökkentése és a nyugdíjak befagyasztása, amíg a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányon van – jelentette ki kedden Marius Budăi szociáldemokrata képviselő.
Ezzel szemben Marcel Ciolacu kormányfő Paul Stănescu, a PSD főtitkára társaságában szűkebb pátriájában, a Neamț megyei Văratec ortodox kolostorában a Nagyboldogasszony alkalmából rendezett egyházi ünnepségen vett részt, amely után a közösségi oldalán úgy fogalmazott: a hívekkel együtt imádkozott a románok békéjéért és jólétéért.
„Nyitott szívű és hittel teli hívekkel együtt vettem részt az istentiszteleten”– számolt be Marcel Ciolacu a Facebook-oldalán. Hozzátette, hogy „a vărateci kolostor egy különleges varázsú szent hely, amelyik őrzi a román nemzet spiritualitásának erejét”.
Mint arról beszámoltunk,
Miközben a PNL részéről többen Alexandru Rafila PSD-s egészségügyi miniszter felelősségét firtatják a bukaresti Szent Pantelimon kórházban nyilvánosságra került botrányban (mint simeretes, a gyanú szerint az intenzív osztály két doktornője a noradrenalin-adag csökkentésével tevékenyen hozzájárult egy vagy több páciens halálához), a PSD részéről a liberális párti Marcel Boloș pénzügyminisztert bírálják, amiért a gyanú szerint adóemeléssel vagy egyéb megszorító intézkedésekkel próbálja orvosolni a költségvetési hiányt.
A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) és a Nemzeti Liberális pártnak (PNL) a decemberi parlamenti választásokat követően is közösen kellene kormányoznia – adott hangot óhajának kedden Paul Stănescu, a PSD főtitkára.
Kedden Paul Stănescu PSD-főtitkár arról beszélt: a nemzetközi válságok miatt azt szeretné, ha a koalíciós pártok a választásokat követően is közösen kormányoznának, és addig is felhagynának egymás bírálatával.
Ezzel arra reagált, hogy a PNL szóvivője, Ionuț Stroe hétfőn arról beszélt: egy olyan helyzetben,
Egyébként arról, hogy a PNL tárgyal a jobboldalinak tartott pártokkal az esetleges későbbi együttműködésről, maga Nicolae Ciucă pártelnök beszélt néhány hete, amire Ciolacu azt mondta:
Egyenesen az alkotmány tiszteletének hiányával vádolta meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke Nicolae Ciucát, a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökét.
Rareș Bogdan, a PNL első alelnöke szintén a koalíció fenntartásának szükségességét hangoztatta, de arról beszélt: a liberálisok elégedetlenek néhány miniszter tevékenységével, ezért lecserélnék őket.
Korábban
ha úgy értékeli, hogy a gazdasági problémák kezelése olyan népszerűtlen intézkedéseket követel meg, amelyek súlyosan ártanának a párt megítélésének, ezért jobban járna, ha ellenzékből futna neki a választásoknak.
Iohannis: Romániát NATO-szinten a regionális biztonság szilárd pillérének tartják
Romániát szövetségi szinten a regionális biztonság szilárd pillérének tartják, és jelentős mértékben hozzájárul a NATO elrettentő erejének és védelmi pozíciójának megerősítéséhez a keleti szárnyon – jelentette ki csütörtökön Konstancán a román államfő.
Klaus Iohannis a román tengerészet napja alkalmából tartott ünnepségen mondott beszédet.
Emlékeztetett arra, hogy a fekete-tengeri régió az euroatlanti biztonság szempontjából stratégiai fontosságú térséggé vált, és ezt a NATO legfontosabb stratégiai dokumentumaiban hivatalosan is rögzítették.
„A washingtoni NATO-csúcstalálkozón valamennyi szövetséges hangsúlyozta, hogy továbbra is szilárdan elkötelezettek a fekete-tengeri térség biztonsága és stabilitása mellett. Ez nagyon jó eredmény országunk számára” – fogalmazott Iohannis.
Az eseményen Nicolae Ciucă, a szenátus és a PNL elnöke kijelentette, hogy Románia fokozott szövetséges katonai jelenlétet szorgalmaz a NATO keleti szárnyán.
Emlékeztetett arra, hogy Konstancától kis távolságra „már hallatszik a háború hangja”. Kijelentette, hogy Ukrajna nemcsak a területét védi, hanem a demokratikus értékek és a jogállamiság nevében is harcol az agresszor Oroszország ellen.
„Az ukrán terület illegális megszállása a Krímben kezdődött, és az egyik első helyszín, amelyet Oroszország elfoglalt, Szevasztopol kikötője volt. Ez mutatja, hogy mennyire fontosak a tengeri útvonalak, és mennyire fontos a védelmük” – jelentette ki.
Ciucă emlékeztetett arra is, hogy a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu településen épül Európa legnagyobb NATO katonai bázisa, mert az Észak-atlanti Szerződés Szervezete felismerte a Fekete-tenger stratégiai jelentőségét.
„Felelősséggel tartozunk országunknak és polgárainknak azért, hogy befektessünk a saját védelmünkbe és biztonságunkba. Folytatnunk kell a védelmi ipar fejlesztését is” – jegyezte meg.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem vette jó néven a koalíciós partner nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă nyilatkozatát, miszerint a parlamenti választások után jobboldali kormányt akarnak alakítani.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) – az elnökválasztási kampány miatti nézeteltérések vagy elégedetlenség ellenére – nem tervezi a koalíció felbontását, ugyanakkor egyes minisztereket lecserélne – jelentette ki Rareș Bogdan, a párt első alelnöke.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
szóljon hozzá!