Nem szakítanak? Rareș Bogdan (jobbra) szerint a kül- és belföldi problémák miatt a PNL és a PSD nem engedheti meg magának a koalíció felrúgását
Fotó: Facebook/Nicolae Ciucă
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) – az elnökválasztási kampány miatti nézeteltérések vagy elégedetlenség ellenére – nem tervezi a koalíció felbontását, ugyanakkor egyes minisztereket lecserélne – jelentette ki Rareș Bogdan, a párt első alelnöke.
2024. augusztus 05., 09:002024. augusztus 05., 09:00
„Minden párt az elnökválasztásra készül. A PNL nem rúgja fel a kormánykoalíciót. Tekintettel arra, ami a Közel-Keleten történik, és arra, ahogyan az ukrajnai konfliktus alakul, sem mi, sem ők nem engedhetik meg maguknak, hogy szétszakítsák ezt a kormányt” – mondta Bogdan az Antena 3 hírcsatornának vasárnap este.
Rámutatott: a közel-keleti és ukrajnai konfliktusokon kívül, amelyek bármikor eszkalálódhatnak, és amelyeket figyelemmel kell kísérni, a kormánynak számos más belső problémával is meg kell küzdenie, amelyek a gazdaság működésével, az európai források kezelésével, az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalásokkal kapcsolatosak, így
„A kormánynak sok mindennel kell foglalkoznia, például az európai forrásokról, amelyeket továbbra is be kell juttatni a román gazdaságba, szó van a helyreállítási tervről, amelynek a harmadik részlete kapcsán vannak még késések, és ezeket ki kell javítani. Tárgyalnunk kell az Európai Bizottsággal, hogy októbertől, novembertől ne kelljen csökkenteni a mikrovállalkozásokra vonatkozó plafont, és tárgyalnunk kell a költségvetési hiányról” – mondta a politikus.
Másrészt elismerte, hogy
„Vannak bizonyos miniszterek, akikkel elégedetlenek vagyunk, mind a mi részünkről, mind a PSD-éről, és úgy gondolom, hogy néhány helyen változás szükséges. Legyen a kormány egy kicsit energikusabb, tekintettel a meglehetősen nehéz őszre. Úgy gondolom, hogy szükség van némi átrendeződésre. Az átalakítás a miniszterelnök hatásköre. Nekünk viszont, akik 46 százalékos arányban vagyunk jelen a kormányban, jogunk van javaslatokkal előállni, és elmagyarázni, mi az, ami szerintünk nem működik” – hangsúlyozta Bogdan.
Kijelentette: teljesen meg van győződve arról, hogy a miniszterelnök a lehető legnyitottabban viszonyul a felvetéshez, és meg fogja vizsgálni a javaslatokat, amelyek egyaránt vonatkoznak a szociáldemokraták és a liberálisok által vezetett egyes területekre is.
Mint arról beszámoltunk,
A kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy „megnyitotta a párbeszédet” a jobboldali román pártokkal az államfő- és a parlamenti választásokról.
A két párt vezetői között azonban folyamatos az üzengetés és egymás bírálata, és korábban többször is fölmerült, hogy a PNL az idei választási szuperévben – a júniusi önkormányzati és EP-választások után idén még parlamenti és államfőválasztás is lesz – kilép a koalícióból, ha úgy értékeli, hogy a gazdasági problémák kezelése olyan népszerűtlen intézkedéseket követel meg, amelyek súlyosan ártanának a párt megítélésének, ezért jobban járna, ha ellenzékből futna neki a választásoknak.
Mint megírtuk,
Nicolae Ciucát arról faggatták az újságírók, hogy tárgyalóasztalhoz fog-e ülni Elena Lasconival, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökével, a Jobboldal Erejét vezető Ludovic Orbannal és más jobboldali alakulatok vezetőivel, miután Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) pártelnök Victor Pontával és Mircea Geoanával egyeztetett.
A liberálisok elnöke azt válaszolta: „megnyitotta a párbeszédet” a jobboldali erők összefogása érdekében, több egyeztetésük is volt a jobboldali pártok vezetőivel az elmúlt időszakban, és a nyári szünet után ezek folytatódnak. Ciucă elképzelhetőnek tartja, hogy találjanak egy „közös irányvonalat” az elnök- és a parlamenti választásokra.
Megkérdezték a szenátus elnöki tisztségét betöltő politikustól azt is, hogy ha felmerült egy ilyen jellegű megállapodás lehetősége, még mérlegelik-e a Szociáldemokrata Párttal (PSD) közös kormányzás folytatását a választások után. A PNL elnöke azt válaszolta, korai még jóslatokba bocsátkozni a választások eredményéről, de ha meg tudnak állapodni a „közös jobboldali projektről”, jobboldali kormány alakítására fognak törekedni.
Szeptember 19-én indul a helyi közigazgatás első integrált digitalizációs programja, a DigiLocal – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter.
A bukaresti ítélőtábla csütörtökön úgy döntött, hogy Andrew Tate házi őrizetben, a testvére, Tristan Tate pedig két hónapig hatósági felügyelet alatt marad.
Csoma Botond parlamenti képviselő csütörtökön délután közösségi oldalán hozta nyilvánosságra az RMDSZ területi elnökeinek azon kérését, hogy a szövetség elnöke, Kelemen Hunor legyen az alakulat államelnökjelöltje.
Csütörtökön megtartotta alakuló ülését a parlamenti választások Központi Választási Irodája (BEC).
Az Állampolgárokat az Állam Visszaéléseitől Védő Alapítvány (FACIAS) felkérte az ombudsmant, hogy támadja meg az alkotmánybíróságon az új nyugdíjtörvényt.
Véget ért a kanyarójárvány – jelentette be szerdán az egészségügyi miniszter.
Az új tanévtől kezdve minden harmadik iskolában biztosítanak napi egy étkezést a tanulók számára – jelentette be szerdán Ligia Deca oktatási miniszter, ismertetve a szeptember 9-én kezdődő tanév újdonságait.
Továbbra sem csökken az orvoselvándorlás mértéke, Romániában jóval kevesebb az orvos, mint amennyire szükség lenne. Az elemzések szerint a többi uniós országban sokkal több orvos jut százezer lakosra, mint nálunk.
Az Iskola másképp program a 2024-2025-ös tanévben az erőszak, valamint a kábítószer-, alkohol- és dohányfogyasztás megelőzését fogja célozni, a közlekedésbiztonság is előtérbe kerül.
A bukaresti rendőrség 2-es számú őrsére kísérték szerdán kihallgatásra a diákjai által szexuális zaklatással vádolt Alfred Bulai szociológust, a fővárosi Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) volt oktatóját.
szóljon hozzá!