Közös sajtótájékoztatón számolt be a döntésekről az egészségügyi és az oktatási miniszter
Fotó: Videófelvétel
Eltérő szabályokat dolgoztak ki a hatóságok a tanévkezdés közeledtével arra az esetre, ha egy osztályban egy diák megfertőződik koronavírussal. Az egészségügyin kívül engedélyezik a textilmaszkot is.
2021. szeptember 01., 10:212021. szeptember 01., 10:21
2021. szeptember 01., 14:572021. szeptember 01., 14:57
Közösen számolt be szerdán reggel Ioana Mihăilă egészségügyi és Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a szeptember 13-án kezdődő tanévben az oktatási intézményekben érvényes járványügyi szabályokról. Eldőlt, hogy valamennyi óvodában és tanintézetben fizikai jelenléttel folyik a nevelés-oktatás, ha az illető településen 6 ezrelék alatti a fertőzöttek aránya. Ha az incidencia meghaladja ezt a küszöböt, valamennyi diák online oktatásra tér át, azok is, akik be vannak oltva koronavírus ellen, és még a még a tananyagpótló tevékenységeket is fel kell függeszteni az iskolában. Kivételt kizárólag a speciális iskolák képeznek, ezekben 6 ezrelék fölött is jelenléti oktatás zajlik majd, ugyanakkor a 6 ezrelékes küszöb meghaladása esetén a bölcsődék és az óvodák nyitva maradnak.
Az általános iskola 7. osztályától fölfelé hasonló esetben úgy járnak el, hogy a beoltott vagy a fertőzésen az elmúlt 180 nap során átesett diákok fizikai jelenléttel folytathatják az oktatást, a többiek online módszerrel 14 napig. A diákok ennél hamarabb is visszatérhetnek az iskolapadokba, ha a 8. napon gyorstesztnek vetik alá őket az iskolában, és ezek eredménye negatív. A tesztelést vagy a tanintézet egészségügyi szakszemélyzete, vagy a közegészségügyi igazgatóság mobil csapata végzi a miniszter ismertetése szerint. Ha a szülők elutasítják csemetéik tesztelését, a gyerekek 14 napig online tanulnak.
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter ismertette, azoknak a pedagógusoknak, akiket az új tanévben koronavírus-fertőzéssel diagnosztizálnak, azonnal karanténba kell vonulniuk, az iskola vezetőségének pedig meg kell oldania a helyettesítésüket. A tárcavezető hozzátette, amennyiben egy adott településen a fertőzöttségi ráta meghaladja a 2 ezreléket, és az időjárási körülmények miatt nem lehet a szabadban megtartani a testnevelésórákat, el lehet halasztani, vagy más tevékenységekkel lehet helyettesíteni azokat.
Bár az egészségügyi miniszter korábban arról beszélt, hogy egyetlen diák sem hordhat majd házi készítésű vagy textilmaszkot (későbbi nyilatkozata szerint az elemistáknak engedélyezik), Mihăilă ezúttal elmondta: az a döntés született, hogy mégis engedélyezett a textilmaszk is. Azzal a feltétellel, hogy ezek „szabványszerűek” legyenek, és eltakarják a gyerekek orrát és száját. A diákok és a pedagógusok számára egyébként az osztálytermekben és a folyosókon kötelező a maszkviselet, a szabadban, az iskolaudvaron viszont már nem, kivétel a tanévkezdési, -zárási ünnepségek, amikor a szabadban is kötelező a maszk a részvevők számára.
A tanügyminiszter a szerdai sajtótájékoztatón elmondta, az egészségügyi igazgatóságok honlapján feltüntetett fertőzöttségi rátát tekintik a hivatalos adatnak, ezt veszik figyelembe a tanintézetek működési módjának megszabásakor. „Pénteken valamennyi iskola megtudja, miként működik majd a következő héten” – fogalmazott a tárcavezető. Cîmpeanu ugyanakkor rámutatott, fertőzési gócok kialakulása esetén fennáll a lehetősége annak, hogy nemcsak osztály-, hanem iskolaszinten felfüggesszék a tanítást.
Az egészségügyi miniszter ismertetése szerint a tanulók COVID-19 elleni oltását a körülményektől függően az iskola egészségügyi személyzete vagy a közegészségügyi igazgatóság által kiküldött mobil csapat végzi, de az oktatási intézményhez közeli oltóközpontban is megkaphatják a vakcinát a gyerekek. Hozzátette, a mobil csoportok nem csupán a tanulókat, hanem az immunizálásra jelentkező pedagógusokat, szülőket is beolthatják. A miniszter azt is megemlítette: jelenleg hetven gyermeket ápolnak koronavírus-fertőzéssel a romániai kórházak intenzív osztályain. Valamennyien beoltatlan családokból származnak.
– jelentette ki szerdán Ioana Mihăilă tárcavezető. „A megyei közegészségügyi igazgatóságoknál még van teszt raktáron, és a tárca kiegészítheti ezeket a tartalékokat, ha kimerülnének” – mutatott rá.
Elmagyarázta ugyanakkor, hogy az iskoláknak, az önkormányzatok közvetítésével, jogában áll szerződést kötni a körzetben levő háziorvosokkal koronavírustesztek végzésére, de ahol ez nem oldható meg, az egészségügyi igazgatóságok mobil csapatot küldhetnek ki szükség esetén.
Az oktatási és az egészségügyi tárca véglegesítette és a sajtó rendelkezésére bocsátotta a közös miniszteri rendeletet az új tanévre vonatkozóan, de a dokumentum aláírására csak az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) jóváhagyása után kerül sor – szögezte le Sorin Cîmpeanu, aki szerint a dokumentum nagyon részletes, és minden lehetséges helyzetet feldolgoz.
Tanulók Országos Tanácsa: valamennyi diákot tesztelni kell
A Tanulók Országos Tanácsa (CNE) szerdán közleményben nyomatékosította, hogy szükségesnek tartja minden tanuló tesztelését koronavírusra, nem csak azokét, akik nincsenek beoltva. „Ismételten hangsúlyozzuk, hogy minden diákot tesztelni kell, nem csak azokat, akik nincsenek beoltva, hogy a közösségi terjedés kockázata minimálisra csökkenjen. Annak ismeretében, hogy a beoltott személyek is megfertőződhetnek a COVID-19-cel, és a betegség enyhe tüneteit mutathatják, vagy teljesen tünetmentesen eshetnek át a fertőzésen, elengedhetetlennek tartjuk, hogy a hatóságok biztosítsák a fertőzött személyek minden közvetlen kapcsolatának tesztelését” – olvasható a CNE közleményében.
A szervezet úgy véli, „feltétlenül szükséges”, hogy az állam biztosítsa valamennyi egészségügyi kockázatnak kitett, azaz különböző krónikus betegségekkel diagnosztizált tanuló védelmét, nem csak az immunszupprimált betegekét. A dokumentum aláírói ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják, hogy az oktatási és az egészségügyi minisztérium még mindig nem írta alá a tanévkezdést szabályozó közös rendeletet, noha kevesebb mint két hét maradt szeptember 13-áig. „Kiszámíthatóságot kérünk az oktatási rendszert érintő döntéseket illetően, tekintettel arra, hogy iskolák ezreinek kell egyik napról a másikra felkészülniük a tanítás megkezdésére” – áll a közleményben.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
szóljon hozzá!