Mégis hordható a textilmaszk az iskolában, forgatókönyvek oktatásra fertőzött diák esetén

Közös sajtótájékoztatón számolt be a döntésekről az egészségügyi és az oktatási miniszter •  Fotó: Videófelvétel

Közös sajtótájékoztatón számolt be a döntésekről az egészségügyi és az oktatási miniszter

Fotó: Videófelvétel

Eltérő szabályokat dolgoztak ki a hatóságok a tanévkezdés közeledtével arra az esetre, ha egy osztályban egy diák megfertőződik koronavírussal. Az egészségügyin kívül engedélyezik a textilmaszkot is.

Krónika

2021. szeptember 01., 10:212021. szeptember 01., 10:21

2021. szeptember 01., 14:572021. szeptember 01., 14:57

Közösen számolt be szerdán reggel Ioana Mihăilă egészségügyi és Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a szeptember 13-án kezdődő tanévben az oktatási intézményekben érvényes járványügyi szabályokról. Eldőlt, hogy valamennyi óvodában és tanintézetben fizikai jelenléttel folyik a nevelés-oktatás, ha az illető településen 6 ezrelék alatti a fertőzöttek aránya. Ha az incidencia meghaladja ezt a küszöböt, valamennyi diák online oktatásra tér át, azok is, akik be vannak oltva koronavírus ellen, és még a még a tananyagpótló tevékenységeket is fel kell függeszteni az iskolában. Kivételt kizárólag a speciális iskolák képeznek, ezekben 6 ezrelék fölött is jelenléti oktatás zajlik majd, ugyanakkor a 6 ezrelékes küszöb meghaladása esetén a bölcsődék és az óvodák nyitva maradnak.

Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter beszámolója szerint abban az esetben, ha egy óvodást vagy diákot koronavírus-fertőzéssel diagnosztizálnak, 6. osztályig valamennyi óvodás, tanuló online oktatásra tér át két hétre.

Az általános iskola 7. osztályától fölfelé hasonló esetben úgy járnak el, hogy a beoltott vagy a fertőzésen az elmúlt 180 nap során átesett diákok fizikai jelenléttel folytathatják az oktatást, a többiek online módszerrel 14 napig. A diákok ennél hamarabb is visszatérhetnek az iskolapadokba, ha a 8. napon gyorstesztnek vetik alá őket az iskolában, és ezek eredménye negatív. A tesztelést vagy a tanintézet egészségügyi szakszemélyzete, vagy a közegészségügyi igazgatóság mobil csapata végzi a miniszter ismertetése szerint. Ha a szülők elutasítják csemetéik tesztelését, a gyerekek 14 napig online tanulnak.

Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter ismertette, azoknak a pedagógusoknak, akiket az új tanévben koronavírus-fertőzéssel diagnosztizálnak, azonnal karanténba kell vonulniuk, az iskola vezetőségének pedig meg kell oldania a helyettesítésüket. A tárcavezető hozzátette, amennyiben egy adott településen a fertőzöttségi ráta meghaladja a 2 ezreléket, és az időjárási körülmények miatt nem lehet a szabadban megtartani a testnevelésórákat, el lehet halasztani, vagy más tevékenységekkel lehet helyettesíteni azokat.

Bár az egészségügyi miniszter korábban arról beszélt, hogy egyetlen diák sem hordhat majd házi készítésű vagy textilmaszkot (későbbi nyilatkozata szerint az elemistáknak engedélyezik), Mihăilă ezúttal elmondta: az a döntés született, hogy mégis engedélyezett a textilmaszk is. Azzal a feltétellel, hogy ezek „szabványszerűek” legyenek, és eltakarják a gyerekek orrát és száját. A diákok és a pedagógusok számára egyébként az osztálytermekben és a folyosókon kötelező a maszkviselet, a szabadban, az iskolaudvaron viszont már nem, kivétel a tanévkezdési, -zárási ünnepségek, amikor a szabadban is kötelező a maszk a részvevők számára.

Kiderült, hogy a pénteki napon jegyzett fertőzöttségi ráta alapján születik döntés arról, adott településen milyen rendszer szerint zajlik az oktatás a következő héten.

A tanügyminiszter a szerdai sajtótájékoztatón elmondta, az egészségügyi igazgatóságok honlapján feltüntetett fertőzöttségi rátát tekintik a hivatalos adatnak, ezt veszik figyelembe a tanintézetek működési módjának megszabásakor. „Pénteken valamennyi iskola megtudja, miként működik majd a következő héten” – fogalmazott a tárcavezető. Cîmpeanu ugyanakkor rámutatott, fertőzési gócok kialakulása esetén fennáll a lehetősége annak, hogy nemcsak osztály-, hanem iskolaszinten felfüggesszék a tanítást.

Az egészségügyi miniszter ismertetése szerint a tanulók COVID-19 elleni oltását a körülményektől függően az iskola egészségügyi személyzete vagy a közegészségügyi igazgatóság által kiküldött mobil csapat végzi, de az oktatási intézményhez közeli oltóközpontban is megkaphatják a vakcinát a gyerekek. Hozzátette, a mobil csoportok nem csupán a tanulókat, hanem az immunizálásra jelentkező pedagógusokat, szülőket is beolthatják. A miniszter azt is megemlítette: jelenleg hetven gyermeket ápolnak koronavírus-fertőzéssel a romániai kórházak intenzív osztályain. Valamennyien beoltatlan családokból származnak.

Az egészségügyi minisztérium a tavalyi tanévhez hasonlóan idén is koronavírusteszteket bocsát az iskolák rendelkezésére

– jelentette ki szerdán Ioana Mihăilă tárcavezető. „A megyei közegészségügyi igazgatóságoknál még van teszt raktáron, és a tárca kiegészítheti ezeket a tartalékokat, ha kimerülnének” – mutatott rá.

Elmagyarázta ugyanakkor, hogy az iskoláknak, az önkormányzatok közvetítésével, jogában áll szerződést kötni a körzetben levő háziorvosokkal koronavírustesztek végzésére, de ahol ez nem oldható meg, az egészségügyi igazgatóságok mobil csapatot küldhetnek ki szükség esetén.

Az oktatási és az egészségügyi tárca véglegesítette és a sajtó rendelkezésére bocsátotta a közös miniszteri rendeletet az új tanévre vonatkozóan, de a dokumentum aláírására csak az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) jóváhagyása után kerül sor – szögezte le Sorin Cîmpeanu, aki szerint a dokumentum nagyon részletes, és minden lehetséges helyzetet feldolgoz.

Tanulók Országos Tanácsa: valamennyi diákot tesztelni kell

A Tanulók Országos Tanácsa (CNE) szerdán közleményben nyomatékosította, hogy szükségesnek tartja minden tanuló tesztelését koronavírusra, nem csak azokét, akik nincsenek beoltva. „Ismételten hangsúlyozzuk, hogy minden diákot tesztelni kell, nem csak azokat, akik nincsenek beoltva, hogy a közösségi terjedés kockázata minimálisra csökkenjen. Annak ismeretében, hogy a beoltott személyek is megfertőződhetnek a COVID-19-cel, és a betegség enyhe tüneteit mutathatják, vagy teljesen tünetmentesen eshetnek át a fertőzésen, elengedhetetlennek tartjuk, hogy a hatóságok biztosítsák a fertőzött személyek minden közvetlen kapcsolatának tesztelését” – olvasható a CNE közleményében.

A szervezet úgy véli, „feltétlenül szükséges”, hogy az állam biztosítsa valamennyi egészségügyi kockázatnak kitett, azaz különböző krónikus betegségekkel diagnosztizált tanuló védelmét, nem csak az immunszupprimált betegekét. A dokumentum aláírói ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják, hogy az oktatási és az egészségügyi minisztérium még mindig nem írta alá a tanévkezdést szabályozó közös rendeletet, noha kevesebb mint két hét maradt szeptember 13-áig. „Kiszámíthatóságot kérünk az oktatási rendszert érintő döntéseket illetően, tekintettel arra, hogy iskolák ezreinek kell egyik napról a másikra felkészülniük a tanítás megkezdésére” – áll a közleményben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 09., szombat

Tanulóautó ütközött, öt emberáldozatot követelt az idei legsúlyosabb romániai közúti baleset

Súlyos közúti baleset történt szombaton Suceava megyében, az ütközés során öt ember – köztük egy gyermek – életét vesztette, ketten súlyos sérülést szenvedtek.

Tanulóautó ütközött, öt emberáldozatot követelt az idei legsúlyosabb romániai közúti baleset
2024. november 09., szombat

Tonnaszámra foglalt le drogot idén a rendőrség

Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.

Tonnaszámra foglalt le drogot idén a rendőrség
2024. november 09., szombat

Heves szélre, havazásra figyelmeztetnek jó néhány megyében

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szombaton sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki a megerősödött szél miatt öt megyére, és egy szintén sárga jelzésű figyelmeztetést heves havazás miatt további öt megyére.

Heves szélre, havazásra figyelmeztetnek jó néhány megyében
2024. november 09., szombat

Már a schengeni csatlakozás kapcsán is vitatkozik a PNL és a PSD

Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.

Már a schengeni csatlakozás kapcsán is vitatkozik a PNL és a PSD
2024. november 08., péntek

Az iskolában árult drogot diáktársainak egy kiskorú fiú

A bukaresti törvényszék csütörtökön 30 napos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút, akit a DIICOT-ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.

Az iskolában árult drogot diáktársainak egy kiskorú fiú
2024. november 08., péntek

Pontokba szedve ad hasznos tanácsokat a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére

Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.

Pontokba szedve ad hasznos tanácsokat a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére
2024. november 08., péntek

Újabb gyerek került súlyos állapotban kórházba, miután felmászott egy vasúti kocsira

Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.

Újabb gyerek került súlyos állapotban kórházba, miután felmászott egy vasúti kocsira
2024. november 08., péntek

Felmérés: távol áll Ciucă a második fordulóba jutástól, a szélsőséges jelöltnek áll a zászló

Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.

Felmérés: távol áll Ciucă a második fordulóba jutástól, a szélsőséges jelöltnek áll a zászló
2024. november 07., csütörtök

Romániai elnökválasztás: Ciolacu ellenfélre vár egy felmérés szerint

Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.

Romániai elnökválasztás: Ciolacu ellenfélre vár egy felmérés szerint