Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Százötvenhárom, koronavírus-fertőzött egészségügyi dolgozót és kisegítő személyzetet tartanak nyilván jelenleg Romániában az országos közegészségügyi intézethez befutott adatok alapján. Kolozsvári asszisztens is van a fertőzöttek között.
2020. március 26., 16:262020. március 26., 16:26
2020. március 26., 16:412020. március 26., 16:41
Az egészségügyi minisztérium által csütörtökön közölt adatok szerint a fertőzött dolgozók közül 70-en orvosok, 50-en asszisztensek, tizenöten ápolók, egy felvigyázó, 17 alklamazott pedig a kisegítő személyzet tagja.
Kovászna megyében öt, Konstancán egy, Hunyad megyében 12, Iaşi-ban három, Neamţ és Vrancea megyében 2-2 eset van. Koronavírussal diagnosztizálták a kolozsvári sürgősségi betegellátó egyik asszisztensét. A kolozsvári megyei sürgősségi kórház csütörtökön közölte, március 22-én a járványkórház jelezte, hogy koronavírust mutattak ki egy nőnél, aki korábban, március 20-án a sürgősségi betegellátóra (UPU) került, de tünetei akkor még nem utaltak COVID-19-re.
Amint pozitív lett a koronavírus-tesztje, azonosították az őt ellátó egészségügyi személyzetet. Az UPU dolgozóinak 18 tagjától vettek biológiai mintát, egyikük – egy asszisztensnő – teszteredménye koronavírussal való fertőzöttségre utal. Az ellenőrzéseket most kiterjesztik azokra a személyekre is, akikkel az asszisztensnő érintkezett; 44 személyt vizsgálatnak vetnek alá.
Csütörtöki közleményében a testület emlékeztet arra, hogy az államfőtől a miniszterelnökön át az egészségügyi miniszterig mindenki hangsúlyozta az orvosok védelmének szükségességét, de ez nem mindenütt történik meg, és ezt a feladatot „azonnal és feltétel nélkül” teljesíteni kell.
„Ezt mindenekelőtt az ország egészségügyi biztonsága érdekében kérjük, és csak másodsorban az orvosok egészsége érdekében. Ebben a tekintetben, elsőbbséggel, szükség van az ország valamennyi orvosának azonnali tesztelésére! Azt kérjük, hogy minden beutalt betegnél, hisz most néhány kisebb kivétellel csak az orvosi-sebészeti sürgősségi eseteket fogadják a kórházak, végezzék el a tesztet, függetlenül attól, hogy illeszkedik-e a kórismébe vagy sem, mert a járvány most már a közösségi terjedés fázisában van” – idézi a CMR állásfoglalását az Agerpres hírügynökség.
Ugyanakkor a CMR felkéri az egészségügyi minisztériumot, hogy a háziorvosakat és a járóbeteg-rendelőket is lássák el védőfelszereléssel és fertőtlenítőszerekkel. A dokumentum szerint a testület, a megfelelő kommunikációs csatornákon, már a járvány kezdetén „valós időben” tájékoztatta a kormányt az orvosok számáról, szakokra és megyékre lebontva, valamint a nyugdíjas orvosok számáról és elérhetőségéről. „Biztosítjuk mind az állami hatóságokat, mind az állampolgárokat, hogy önzetlenül, szakszerűséggel és empátiával teljes egészében a rendelkezésükre állunk, jóllehet a fertőzés kockázata a mi esetünkben is legalább azonos a pácienseinkével” – zárul a közlemény.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!