Fotó: Bușteni-i Hegyimentők/Facebook/képernyőmentés
Senkinek sem volt megfelelő hegymászófelszerelése abban a turistacsapatban, amelynek tagjait – köztük egy nőt, aki mindössze néhány nappal ezelőtt szült – a hegyimentőknek kellett lehozniuk szombaton az Omu-csúcsról – közölték Facebook-oldalukon a Bușteni-i Hegyimentők.
2023. május 21., 10:542023. május 21., 10:54
2023. május 21., 14:162023. május 21., 14:16
Amint írták, a szeszélyes, esős, rendkívül szeles időben, a megfelelő felszereltség teljes hiányában merészkedett az Omu-csúcs felé a négy fiatal.
A bușteni-i, prahovai és dâmbovițai hegyimentők közös összefogására volt szükség, hogy lehozzák a segítségüket kérő fiatalokat a Bucsecs-hegység legmagasabb, 2507 méteres Omu-csúcsának közeléből. Az Omu-csúcs Brassó megye és Prahova megye határán található, Románia kilencedik legmagasabb hegycsúcsa.
Amint a romániai hegyimentő-egyesületek több ízben is felhívták a figyelmet, a viharos időjárás veszélyforrást jelent a túrázók számára, a megfelelő felszerelés hiánya vagy egy hosszabb kiránduláson az útvonal nehézsége is nehézséget okozhat. Az elmúlt időszakban a sajtóban többször lehetett olvasni olyan esetekről, hogy
Tóth Attila, a Kolozs megyei hegyi- és barlangimentő-szolgálat vezetője korábban a Krónika megkeresésére kifejtette, mielőtt bárhová elindulnánk kirándulni vagy túrázni, tájékozódjunk az időjárásról, a hegycsúcs vagy hely megközelíthetőségéről, mennyi idő alatt teljesíthető oda-vissza a túraútvonal. Hozzátette,
Esőkabát is legyen a hátizsákban akkor is, ha szép idő van, kánikula esetén pedig a fejfedő, napkrém elengedhetetlen. Mindig legyen nálunk ivóvíz, a túra hosszától függően szendvics, gyümölcs vagy energiaszelet – tanácsolta a hegyimentő. A telefon is kulcsfontosságú, ugyanis nem csak segítséget lehet kérni, ha a túrázó bajba kerül, hanem a telefonos alkalmazások segíthetnek információkkal a túraútvonal hosszáról, nehézségi fokáról, a szintkülönbségekről.
Összesen 88 segélykérés érkezett a román hegyimentő-szolgálathoz (Salvamont) az elmúlt 24 órában.
A tervek szerint idén elkezdik egy új hegyimentőbázis építését Bálványos térségben. Azért oda, mert ez a természetjáró turisták által leginkább látogatott helyszín Kovászna megyében.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!