Fotó: Haáz Vince
Több mint három óra tárgyalást követően megállapodás született hétfőn Florin Barbu mezőgazdasági miniszter és a tüntető mezőgazdasági termelők képviselői között utóbbiak 13 követeléséről.
2024. január 15., 18:442024. január 15., 18:44
2024. január 15., 20:212024. január 15., 20:21
Ezek közé tartozik az APIA-támogatások sürgősségi eljárással – február 29-ig – történő kifizetése és az ukrán gabonaimport miatt veszteségeket szenvedett gazdák kompenzációja. Emellett a tárcavezető és a Szövetség a Mezőgazdaságért és az Együttműködésért (AAC) képviselői megállapodtak abban is, hogy a termelők működőtőkéhez és a mezőgazdasági üzemekbe történő beruházásokhoz használható kamattámogatott hitelekhez férhetnek hozzá.
Marius Micu, a Szövetség a Mezőgazdaságért és az Együttműködésért (AAC) képviselője a megbeszéléseket követően közölte, hogy konzultálni fognak a szövetséget alkotó szervezetek illetékeseivel, és valószínűleg a tiltakozási akciók felfüggesztéséről fognak dönteni. „Követeléseink nagy része meghallgatásra talált az agrárminiszter részéről. Várhatóan a tüntetések felfüggesztéséről fogunk dönteni, de erről később fogunk határozni. Munkacsoportokat alakítunk, ebben a formában folytatjuk a tárgyalásokat a minisztérium illetékeseivel a 13 pontból álló követelés teljesítésének feltételeiről, az időpontok betartásáról” – nyilatkozta újságíróknak Micu.
Megegyeztek a gazdaszervezetek és az agrártárca képviselői abban is, hogy június 31-ig aktualizálják a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adóját kompenzáló állami támogatás összegét. A 13 pontos követelési listán szerepel az a javaslat is, hogy a kormány január végéig tisztázza, milyen feltételek mellett mentesülnek a gazdák a parlagoltatásra és a vetésforgóra vonatkozó uniós előírások alól. Ugyanakkor kérik a szankciók százalékos arányának minimálisra csökkentését.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter hétfőn két órán át tárgyalt a juhtenyésztők egyesületeinek képviselőivel, és állítása szerint az ágazat valamennyi problémájára sikerült megoldást találni.
Megállapodtak abban is, hogy a 2002/195-ös sürgősségi kormányrendelet módosításával egyenértékűsítik a B és a TR kategóriájú, illetve a B1 és a TR1 kategóriájú jogosítványokat, valamint abban, hogy a munkagépek forgalomba helyezéséhez elegendő a bejegyzésük az adott önkormányzatnál, a törzskönyv kiváltása nem kötelező. A megegyezés szerint a következő ülésén a kormány jóvá is hagyja az erről szóló jogszabály-módosítást.
Egy másik elfogadott javaslat szerint a parlament felülvizsgálja a haszonbérleti szerződések minimális időtartamáról, illetve a legelők koncesszióba adásáról szóló törvényi előírásokat. Ugyancsak a következő kormányülést szabták meg határidőként annak a sürgősségi rendeletnek az elfogadására, amellyel lehetővé teszik a banki hiteltörlesztés elhalasztását az aszálykárokat szenvedett gazdák számára.
A szervezet leszögezte: ha Florin-Ionuţ Barbu mezőgazdasági miniszter nem tartja be követeléseiket és az általuk rögzített határidőket, akkor az AAC azonnali lépéseket tesz egy országos tiltakozás megszervezésére.
A gazdák és a fuvarozók által felvetett problémák megoldását szolgáló törvénytervezetek kidolgozását sürgette hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök – közölte a kormánya miniszterelnök és az illetékes miniszterek megbeszélésének végén.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
szóljon hozzá!