Megegyezés: 20 százalékkal nő a pedagógusok bére jövőre, a szakszervezetek elégedettek

Tanügyi szakszervezeti vezetők a kormány képviselőivel folytatott korábbi egyeztetésen •  Fotó: Gov.ro

Tanügyi szakszervezeti vezetők a kormány képviselőivel folytatott korábbi egyeztetésen

Fotó: Gov.ro

A tanügyi szakszervezetek hétfőn abban állapodtak meg a román kormány képviselőivel, hogy jövőre 6 milliárd lejjel nő az oktatás költségvetése, a tanárok pedig két részletben összesen 20 százalékos fizetésemelést kapnak.

Krónika

2023. december 11., 23:112023. december 11., 23:11

2023. december 11., 23:212023. december 11., 23:21

A tárgyalások eredményeiről a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke, Simion Hăncescu számolt be a sajtónak a bukaresti Victoria-palotában tartott találkozó után. Tájékoztatása szerint a pedagógusok bére előbb január elsejétől, majd június elsejétől nő. Az azonban csak későbbiekben derül ki, hogy pontosan mennyivel. „Az a biztos, hogy a januári lesz a nagyobb arányú fizetésemelés” – magyarázta.

Hozzátette, hogy a szakszervezetek elégedettek ezzel az eredménnyel, mert így a pedagógusbérek el fogják érni azt a szintet, amit a kormánytól kértek.

Hăncescu elmondta, hogy a kezdő tanárok fizetésének a nyári tanügyi sztrájk idején elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében január elsejétől 13 százalékkal, később pedig további 7 százalékkal kellene emelkednie, de az arányok ettől eltérhetnek majd. Emlékeztetett, hogy a szakszervezetek nyáron 60 százalékos béremelést kértek. Idén júniustól 30 százalékkal nőttek a tanári fizetések, jövőre pedig további 20 százalékkal, vagyis egy év alatt 50 százalékkal, és a növekedés 2025-re a 70 százalékot is elérheti.

Idézet
Ez több, mint amit a sztrájk idején ígértünk a tagságnak” – jegyezte meg a szakszervezeti vezető.

Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke mindezekhez hozzáfűzte, hogy a pedagógusi bértábla az új közalkalmazotti bértörvény elfogadásakor válik nyilvánossá. Elmondta azt is, hogy a hétfői megállapodásnak megfelelően jövőre a tanügyben vezető tisztséget betöltő személyek (igazgatók, aligazgatók, főkönyvelők) fizetése differenciáltan nő. Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség elnöke arról számolt be, hogy a jövőre beharangozott béremelések a felsőoktatásra is érvényesek.

Ezzel egy időben a rendőrök országos szakszervezete hétfőn a pénzügyminisztérium előtt megkezdte négynaposra tervezett tüntetéssorozatát, amelyet a kormány adó- és pénzügyi intézkedéseket előirányzó tervezetének nyilvánosságra kerülése váltott ki.

A rendőrök szerint a kormány „csúfot űz” belőlük azzal, hogy január elsejétől mindössze 5 százalékkal emeli meg a közszférában dolgozók, köztük a belügyi alkalmazottak bérét. A statisztikai hivatal országos és területi irodáinak mintegy 900 alkalmazottja úgy döntött, hogy az ágazat alkalmazottjainak bérezéséről szóló megállapodás végrehajtásának elmaradása miatt hétfőn egy napra beszünteti a munkát. Érdekvédelmi szövetségük közlése szerint ezzel akarják felhívni a figyelmet arra, hogy a statisztikusok munkája nélkül nem lehet a jövő évi választásokat megszervezni.

Az Egészségügyi Szolidaritás nevű szakszervezeti szövetség közleményben tudatta: a kormány, a munkaügyi, az egészségügyi és a pénzügyminisztérium székhelye előtt tervez jelképes sztrájkőrséget állítani jövő héten mivel az érdekképviseleti szervezet tagjai elégedetlenek a kormány által 2024-re bejelentett 5 százalékos közalkalmazotti béremeléssel, mivel az messze elmarad az egészségügyi dolgozók várakozásaitól.

Hétfőtől a jegyzők és bírósági alkalmazottak az ügyfélfogadási idő felére csökkentésével, a túlórázás megtagadásával a telefonok munkaidőn kívüli kikapcsolásával követelnek magasabb béreket.

Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn újságírók előtt kijelentette: a jövő évtől a közméltóságok kivételével minden közalkalmazottnak 5 százalékkal növelik a fizetését. A bukaresti kormány várhatóan csütörtöki ülésén fogadja el a jövő évi állami költségvetés tervezetét, amelyet jövő héten a parlament is megvitathat, és szavazhat róla. Ha esetleg megtámadják az alkotmánybíróságon, a testület karácsony és szilveszter között hozhat döntést – mondta Ciolacu.

korábban írtuk

Ciolacu: 5 százalékkal nőnek a közalkalmazotti bérek – Készül a büdzsé tervezete, igénylik az újabb PNRR-pénzeket
Ciolacu: 5 százalékkal nőnek a közalkalmazotti bérek – Készül a büdzsé tervezete, igénylik az újabb PNRR-pénzeket

Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn bejelentette, hogy a közméltóságok kivételével minden közalkalmazottnak 5 százalékkal nőni fog a bére jövő évtől.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 27., szerda

A létszámcsökkentés a turisták biztonságát veszélyeztetheti – figyelmeztetnek a hegyimentők

Az elmúlt hetek megszorító intézkedései számos ágazatot érintenek, így a hegyimentő-szolgálatokat is. A Salvamont Románia közleményben reagált a kialakult helyzetre.

A létszámcsökkentés a turisták biztonságát veszélyeztetheti – figyelmeztetnek a hegyimentők
2025. augusztus 27., szerda

Megugrott a koronavírusos megbetegedések száma

Augusztus 18. és 24. között 3850 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 87,2 százalékkal többet, mint az előző héten – közölte szerdán az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Megugrott a koronavírusos megbetegedések száma
2025. augusztus 27., szerda

Cseke Attila: 40 ezer állás szűnik meg a közigazgatásban

A fejlesztési miniszter szerint drasztikus lépésre van szükség a helyi és központi közigazgatás átszervezésében, így a kabinetekben és önkormányzatokban dolgozó tanácsadók és alkalmazottak száma radikálisan csökken.

Cseke Attila: 40 ezer állás szűnik meg a közigazgatásban
2025. augusztus 26., kedd

Üdülési utalványok: a bolondját járatja a pedagógusokkal a minisztérium

Bár korábban az oktatási minisztérium azt közölte, hogy nincs pénz az üdülési utalványokra, a tárca most bejelentette: idén is kaphatnak vakációs csekkeket a tanügyi alkalmazottak.

Üdülési utalványok: a bolondját járatja a pedagógusokkal a minisztérium
2025. augusztus 26., kedd

Nicușor Dan váratlanul megjelent a megszorításokról egyeztető koalíciós vezetők ülésén

Nicușor Dan államfő is részt vett a koalíciós pártok vezetőinek keddi ülésén. A kormányra jelentős nyomás nehezedik a tanügyi, valamint az igazságszolgáltatásban dolgozók részéről a megszorítások miatt.

Nicușor Dan váratlanul megjelent a megszorításokról egyeztető koalíciós vezetők ülésén
2025. augusztus 26., kedd

Szexbotrányba keveredett egy volt román államfőjelölt

Kiskorú ellen elkövetett szexuális visszaéléssel gyanúsítanak egy volt román államfőjelöltet. Sebastian Popescu ellen kényszerintézkedést foganatosított a bíróság.

Szexbotrányba keveredett egy volt román államfőjelölt
2025. augusztus 26., kedd

Nincs garancia arra, hogy Romániát a közeljövőben felveszik az amerikai vízummentességi programba

Fontos lépések történtek az elmúlt időszakban Romániának az amerikai vízummentességi programba (Visa Waiver) való felvétele érdekében.

Nincs garancia arra, hogy Romániát a közeljövőben felveszik az amerikai vízummentességi programba
2025. augusztus 26., kedd

Az ítélkezés részleges felfüggesztésével tiltakoznak a bírák és ügyészek a nyugdíjreform ellen

Az ország több bíróságán részlegesen felfüggesztik tevékenységüket a bírák és ügyészek, követelve a speciális nyugdíjazásuk szabályozásának módosítását célzó törvénytervezett visszavonását.

Az ítélkezés részleges felfüggesztésével tiltakoznak a bírák és ügyészek a nyugdíjreform ellen
2025. augusztus 26., kedd

Végleges: a pótérettségizőknek kevesebb mint egyharmada vizsgázott sikeresen

Közzétették kedden a pótérettségi óvások elbírálása utáni, végleges eredményeit.

Végleges: a pótérettségizőknek kevesebb mint egyharmada vizsgázott sikeresen
2025. augusztus 26., kedd

Nicușor Dan optimista: Románia gazdasága 2026 végétől fellendülésnek indul

Nicușor Dan államfő kedden kijelentette, hogy az Európai Unió (EU) új többéves költségvetéséről szóló egyeztetésekkel párhuzamosan Romániában szükség van egy belső eszmecserére az ország fejlődési irányvonalairól.

Nicușor Dan optimista: Románia gazdasága 2026 végétől fellendülésnek indul