Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn bejelentette, hogy a közméltóságok kivételével minden közalkalmazottnak 5 százalékkal nőni fog a bére jövő évtől.
2023. december 11., 14:292023. december 11., 14:29
A miniszterelnök a Szociáldemokrata Párt (PSD) központi székhelyén beszélt erről a 2024-es állami költségvetés tervezete kapcsán. Elmondta még, hogy a GDP (bruttó hazai termék) 7,3 százalékát beruházásokra fogják fordítani, Románia történelmében ez lesz az eddigi legmagasabb beruházási büdzsé. Az oktatási ágazat szintén rekord szintű, a GDP 4,1 százalékát kitevő költségvetésből gazdálkodhat – hangsúlyozta az Agerpres szerint.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy az országos helyreállítási tervben (PNRR) is közel 12 milliárd euró áll rendelkezésre az oktatási rendszer infrastrukturális beruházásaira.
Mint ecsetelte, eddig három kör megbeszélést folytatott a szakszervezeti vezetőkkel, és még folytatódnak a tárgyalások.
A PSD elnöke kifejtette: az a legfontosabb, hogy jövőre nem csupán a tanári fizetéseket emelik, hanem befektetnek az iskolaelhagyás jelenségének visszaszorításába és az oktatási rendszer infrastruktúrájának fejlesztésébe is. Véleménye szerint ezt így együtt még egyetlen kormánynak sem sikerült megvalósítania.
Rámutatott: azok a minisztériumok kapnak jövőre kevesebb pénzt, amelyek idén befejezték a beruházásokat, és ebben az évben kiutalták nekik a társfinanszírozáshoz szükséges összegeket. Elmondása szerint a közlekedésügyi tárcának is jelentősen, 30 százalékkal nő jövő évben a büdzséje, az egészségügyi minisztériumé pedig közel 26 százalékkal.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak is több pénzből, 12 milliárd euróból gazdálkodhat jövőre, azonban jól meg kell nézni, hogyan és mire költik ezt a pénzt, mert „elege lett” a médiában folyamatosan megjelenő hírekből, melyek szerint „nincs pénz gyógyszerekre, nem kaptak pénzt a kórházak, nincs pénz az egészségügyi programokra”. Ciolacu szerint ezért prioritást jelent a CNAS digitalizálása, hogy pontosan nyomon lehessen követni, mire költik a pénzt, hogyan kezelik az alapokat.
Elmondta, a büdzsétervezetet illetően a kabinet leszögezte az ütemtervet. E szerint a tervezetet még a hétfői nap folyamán közvitára bocsátják, csütörtöki ülésén elfogadhatja a kormány, és így jövő héten – tehát még karácsony előtt – a parlament is megvitathatja és szavazhat róla. Ha esetleg megtámadják az alkotmánybíróságon, a testület karácsony és szilveszter között döntést hozhat – mondta.
A kormányfő szerint „normális dolog, hogy jövő évben nőjön a minimálbér”.
Ismételten hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Románia helyreállítási tervének (PNRR) újratárgyalása lezárult, törölték a dokumentumból a nyugdíjkiadásokat a GDP 9,4 százalékára korlátozó előírást, illetve belefoglalták a REPowerEU tervhez kapcsolódó fejlesztéseket. Az európai projektekért felelős miniszter pénteken benyújtja az EB-hez a harmadik kifizetési kérelmet - mondta a kormányfő. Hozzátette, a kisvállalkozásokat érintő 206-os mérföldkővel lehetnek problémák, de remélik, hogy a tárgyalások során ezek rendeződnek.
„Ha nem emelnénk a hozzájárulást, amit felvállalt a koalíció és mérföldkőként szerepel a helyreállítási tervben, az Európai Bizottság visszatartaná a pénzt” – fogalmazott.
A miniszterelnök elmondta továbbá, hogy valamennyi jövő évi intézkedést belefoglaltak a költségvetésbe, beleértve a nyugdíjemeléseket is. „5 százalék alatti deficittel fogjuk zárni az évet” – mondta Marcel Ciolacu.
Marcel Boloş pénzügyminiszter a Nemzeti Liberális Párt (PNL) hétfői képviselőházi frakcióülése után bejelentette, hogy a jövő évi költségvetés tervezete magában foglalja majd a nyugdíjemelésekkel és a tanárok bérének növelésével kapcsolatos kiadásokat.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!