Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn bejelentette, hogy a közméltóságok kivételével minden közalkalmazottnak 5 százalékkal nőni fog a bére jövő évtől.
2023. december 11., 14:292023. december 11., 14:29
A miniszterelnök a Szociáldemokrata Párt (PSD) központi székhelyén beszélt erről a 2024-es állami költségvetés tervezete kapcsán. Elmondta még, hogy a GDP (bruttó hazai termék) 7,3 százalékát beruházásokra fogják fordítani, Románia történelmében ez lesz az eddigi legmagasabb beruházási büdzsé. Az oktatási ágazat szintén rekord szintű, a GDP 4,1 százalékát kitevő költségvetésből gazdálkodhat – hangsúlyozta az Agerpres szerint.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy az országos helyreállítási tervben (PNRR) is közel 12 milliárd euró áll rendelkezésre az oktatási rendszer infrastrukturális beruházásaira.
Mint ecsetelte, eddig három kör megbeszélést folytatott a szakszervezeti vezetőkkel, és még folytatódnak a tárgyalások.
A PSD elnöke kifejtette: az a legfontosabb, hogy jövőre nem csupán a tanári fizetéseket emelik, hanem befektetnek az iskolaelhagyás jelenségének visszaszorításába és az oktatási rendszer infrastruktúrájának fejlesztésébe is. Véleménye szerint ezt így együtt még egyetlen kormánynak sem sikerült megvalósítania.
Rámutatott: azok a minisztériumok kapnak jövőre kevesebb pénzt, amelyek idén befejezték a beruházásokat, és ebben az évben kiutalták nekik a társfinanszírozáshoz szükséges összegeket. Elmondása szerint a közlekedésügyi tárcának is jelentősen, 30 százalékkal nő jövő évben a büdzséje, az egészségügyi minisztériumé pedig közel 26 százalékkal.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak is több pénzből, 12 milliárd euróból gazdálkodhat jövőre, azonban jól meg kell nézni, hogyan és mire költik ezt a pénzt, mert „elege lett” a médiában folyamatosan megjelenő hírekből, melyek szerint „nincs pénz gyógyszerekre, nem kaptak pénzt a kórházak, nincs pénz az egészségügyi programokra”. Ciolacu szerint ezért prioritást jelent a CNAS digitalizálása, hogy pontosan nyomon lehessen követni, mire költik a pénzt, hogyan kezelik az alapokat.
Elmondta, a büdzsétervezetet illetően a kabinet leszögezte az ütemtervet. E szerint a tervezetet még a hétfői nap folyamán közvitára bocsátják, csütörtöki ülésén elfogadhatja a kormány, és így jövő héten – tehát még karácsony előtt – a parlament is megvitathatja és szavazhat róla. Ha esetleg megtámadják az alkotmánybíróságon, a testület karácsony és szilveszter között döntést hozhat – mondta.
A kormányfő szerint „normális dolog, hogy jövő évben nőjön a minimálbér”.
Ismételten hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Románia helyreállítási tervének (PNRR) újratárgyalása lezárult, törölték a dokumentumból a nyugdíjkiadásokat a GDP 9,4 százalékára korlátozó előírást, illetve belefoglalták a REPowerEU tervhez kapcsolódó fejlesztéseket. Az európai projektekért felelős miniszter pénteken benyújtja az EB-hez a harmadik kifizetési kérelmet - mondta a kormányfő. Hozzátette, a kisvállalkozásokat érintő 206-os mérföldkővel lehetnek problémák, de remélik, hogy a tárgyalások során ezek rendeződnek.
„Ha nem emelnénk a hozzájárulást, amit felvállalt a koalíció és mérföldkőként szerepel a helyreállítási tervben, az Európai Bizottság visszatartaná a pénzt” – fogalmazott.
A miniszterelnök elmondta továbbá, hogy valamennyi jövő évi intézkedést belefoglaltak a költségvetésbe, beleértve a nyugdíjemeléseket is. „5 százalék alatti deficittel fogjuk zárni az évet” – mondta Marcel Ciolacu.
Marcel Boloş pénzügyminiszter a Nemzeti Liberális Párt (PNL) hétfői képviselőházi frakcióülése után bejelentette, hogy a jövő évi költségvetés tervezete magában foglalja majd a nyugdíjemelésekkel és a tanárok bérének növelésével kapcsolatos kiadásokat.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!