Felszínre hozta a problémákat az energiapiaci árliberalizáció: megbírságolták a legnagyobb áramszolgáltatókat

Lebuktak. A villanyóra-leolvasás rendszerességével és a számlázás mikéntjével is akadtak gondok

Lebuktak. A villanyóra-leolvasás rendszerességével és a számlázás mikéntjével is akadtak gondok

Két éve le nem olvasott villanyórák, számlázási gondok, elmulasztott tájékoztatás – számos gondot találtak az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) ellenőrei a villanyáram-szolgáltatóknál az elmúlt időszakban végzett ellenőrzések során. Az akciók folytatódnak, a lakosság is panaszt tehet.

Bíró Blanka

2021. április 21., 12:122021. április 21., 12:12

Megbírságolta a legnagyobb romániai áramszolgáltatókat az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) a számlázással és a tájékoztatással kapcsolatos szabálytalanságok miatt.

Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke lapunknak elmondta,

a liberalizáció, az ehhez kapcsolódó nagyobb érdeklődés problémákat hozott felszínre, egyre több fogyasztói panasz fut be a hatósághoz, és bár ezekre egyenként is reagálnak, megoldják, nyilvánvalóvá vált, hogy átfogó ellenőrzésre van szükség.

A továbbiakban is vizsgálódnak, és az ingyenes áram- és földgáz-csatlakoztatás kapcsán is számítanak panaszhullámra. Az alelnök abban bízik, hogy nemcsak az lesz az ellenőrzések következménye, hogy a szolgáltatók kifizetik a pár százezer lejes bírságot, hanem hogy a fogyasztók érdekében javítanak a hozzáálláson. „Az a szándék, hogy a hasonló helyzeteket a jövőben elkerüljük” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

Szabálytalan számlázás, elmulasztott tájékoztatás

Február és március hónapok folyamán a számlakibocsátással és a tájékoztatással kapcsolatban vizsgálódtak. A villamosenergia-szolgáltatási szabályozás ugyanis előírja, hogy mindenkinek, aki egyetemes szolgáltatást kap, tehát még nem kötött szabadpiaci szerződést, havonta kell számlázni, kivéve, ha az ügyfél beleegyezik a kéthavi vagy más időszakonként történő számlázásba.

Azt is ellenőrizték, hogy ha nem olvasták le havonta a mérőórákat, mekkora energia mennyiséget számláztak.

Ez esetben is egyértelmű a szabályzat, ha nem olvassák le a villanyórát, akkora a fogyasztó által leolvasott és leközölt óraállást kell figyelembe venni, ha pedig ez nem létezik, akkor a felek közötti fogyasztási egyezséget, ha ez sincs, akkor utolsó lehetőség a becsült mennyiség.

A számlázással kapcsolatos szabálytalanságok miatt a CEZ, az E.ON és az Electrica Furnizare kapott büntetést.

Az ellenőrzések másik témája az energiapiaci árliberalizációhoz kapcsolódó tájékoztatás volt. A szolgáltatók ugyanis kötelesek havonta értesíteni az ügyfeleiket a jogaikról, hogy bármikor bárkivel köthetnek szerződést a liberalizált piacon, ugyanakkor árajánlatokat is ki kell küldeniük.

Az ANRE szakemberei az ellenőrzések során megállapították, hogy a CEZ, az Enel Energie Rt. és az Enel Energie Muntenia Rt. januárban elmulasztotta ezekről tájékoztatni az ügyfeleit, ezért rótták ki a bírságot. Február–márciusban már kiküldték a tájékoztatókat.

A szolgáltatókra kirótt bírságok 200-300 ezer lej körül alakulnak, ám a Hotnews.ro portál szerint

a különben nagynak tűnő büntetések eltörpülnek a fontosabb áramszolgáltatók bevételei mellett, hiszen 2019-ben az Enel két vállalatának 2,8 milliárd lejes éves forgalma volt, az E.ON-nak 4 milliárd lej, az Electricának pedig 4,9 milliárd lej.

Két éve le nem olvasott villanyórák

Nagy-Bege Zoltán elmondása szerint ugyanakkor az ellenőrzések során olyan gondokat is észleltek, hogy a szolgáltatók nem olvassák le előírás-szerűen a villanyórákat. A vonatkozó jogszabályok szerint ugyanis kötelező legalább hathavonta, vagyis évente két alkalommal leolvasni a mérőműszereket, ennek ellenére olyan régió is van, ahol több százezer órát már több mint 24 hónapja nem olvasott le a szolgáltató. Az ANRE alelnöke jelezte egyúttal, hogy a következőkben azt is vizsgálni fogják, hogy rendeltetésszerűen használják-e az intelligens mérőműszereket.

A szakhatóságnál ugyanakkor az ingyenes csatlakozással kapcsolatosan is számítanak panaszhullámra, a villamos energia és a földgáz ingyenes csatlakoztatására vonatkozó új szabályzat egy hónappal ezelőtt jelent meg, várhatóan ezzel kapcsolatosan is lesznek lakossági észrevételek, elégedetlenségek, mondta a hatóság alelnöke.

Ebben a témában is lesznek ellenőrzések, figyelnek a visszajelzésekre, próbálják orvosolni a panaszokat, tette hozzá.

Áremelkedésre számíthatunk

Ami a villanyáram árának alakulását illeti, a hatóság honlapján működtetett ár-összehasonlítóban az év eleje óta enyhe emelkedés észlehető – mutatott rá Nagy-Bege Zoltán. Felhívta a figyelmet, hogy július eleje után a kereskedők új egyetemes szolgáltatói árat fognak kiközölni azoknak, akik addig nem kötik meg az szabadpiaci új szerződést. Személyes meglátása szerint enyhe áremelkedés várható.

Ez nyilván ösztönzően hat majd, hogy mindenki meglépje az átállást a szabadpiacra, megkösse a szerződést a kiválasztott szolgáltatóval.

Jelenleg az egyetemes szolgáltatói árra árengedményt is számolnak, ezt hat hónapra, januártól júliusig ígérték a szolgáltatók.

Egyedül az Electrica Furnizare kereskedőcége vállalta, hogy augusztusig biztosítja a kedvezményt, így az erdélyi fogyasztók többsége számíthat arra, hogy ha betartja az ígéretét, még augusztusban is alkalmazni fogja. Nagy-Bege Zoltán ugyanakkor azt tanácsolja, hogy a hátralevő két hónapban még a határidő előtt érdemes megkötni a szabadpiaci szerződést egy megfelelő árajánlatot kiválasztva.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 27., vasárnap

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását

Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását
2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament