Ludovic Orban az iskolakezdésről: bármilyen helyzetre reagálni tudunk

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Ludovic Orban kormányfő arról biztosította a közvéleményt szombaton, hogy a hatóságok fel vannak készülve a koronavírus-járvány kontextusában a tanévkezdést követően felmerülő „bármely helyzet” kezelésére.

Hírösszefoglaló

2020. szeptember 12., 19:032020. szeptember 12., 19:03

2020. szeptember 12., 19:042020. szeptember 12., 19:04

A kormány folyamatos párbeszédet folytatott az iskolák vezetőségével, a pedagógusokkal, a tanügyi szakszervezetekkel, a helyi hatóságokkal a tanévkezdés kapcsán – mutatott rá szombaton Râmnicu Vâlceában a miniszterelnök.

Idézet
Köteleztük a tanintézmények vezetőségét, hogy az osztályfőnökök, tanítók révén biztosítsák az állandó kapcsolatot a szülőkkel, és reagálni tudunk minden felmerülő helyzetre”

– mondta az Agerpres szerint Orban. A miniszterelnök kijelentette ugyanakkor, hogy a kormány 50 millió eurót utalt ki a helyi önkormányzatoknak védőmaszkok és fertőtlenítőszerek beszerzésére a tanulók részére. Azt állította ugyanakkor, hogy az állam visszafizet az önkormányzatoknak minden költséget, amelyet a diákok egészségügyi biztonsága érdekében fizettek.

Orban: Romániának nagyon jók a gazdaságfellendítési perspektívái

Romániának „nagyon jók” a perspektívái a gazdaság fellendülését illetően, és a hitelminősítő ügynökségek „a kormány hitelességének” köszönhetően nem rontottak az ország minősítésén a koronavírus előidézte gazdasági válság idején – állította szombaton Ludovic Orban kormányfő.

Idézet
Románia gazdasága egyike azoknak a gazdaságoknak, amelyek a legnagyobb ellenállóképességről tettek tanúbizonyságot. Európai szinten a harmadik helyen állunk ezen a téren.

Két országnak volt csak a nálunkénál kisebb gazdasági visszaesése az első félévben. Romániában a visszaesés 3,9 százalékos. A költségvetési deficit növekedése szempontjából Románia szintén azon országok között van, ahol ez alacsony volt. (...) Az általam vezetett kormány hitelességének köszönhetően ugyanakkor a minősítési ügynökségek nem rontottak az ország minősítésén, és Romániának nagyon jók a perspektívái a gazdaság fellendülését illetően” – fejtette ki a miniszterelnök Râmnicu Vâlceában.

Nyomatékosította ugyanakkor, hogy a COVID-19 által előidézett nemzetközi válság ellenére Romániában nőtt mind az alkalmazottak száma, mind a nettó átlagbér.

Szeptember elsején mintegy kétezerrel több munkaszerződéses alkalmazott volt Romániában, mint január elsején, a nettó átlagbér pedig 5%-kal magasabb volt idén júniusban 2019 júniusához viszonyítva. Júliusban pedig 74 lejjel nőtt a nettó átlagbér júniushoz viszonyítva, és majdnem 8%-kal volt magasabb, mint 2019 júliusában, részletezte Orban.

A romániai közintézmények a koronavírus-járvány megfékezésére elköltött közel 600 millió euró visszafizetésére nyújtottak be kéréseket – jelentette ki szombaton Ludovic Orban kormányfő, aki szerint európai alapokból fogja kifizetni a kormány ezeket az összegeket.

Orban szerint minden egyes kérés „feldolgozás” alatt áll és a járvány megfékezése érdekében elköltött összegeket vissza fogják kapni a közintézmények, amennyiben a beszerzéseket a törvényes előírásoknak megfelelően eszközölték.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 28., szombat

Túl bőkezű az ösztöndíjrendszer, racionalizálná a tanügyminiszter

Forráshiány miatt racionális módon át kell szabni a romániai ösztöndíjrendszert, amely a legbőkezűbb az Európai Unióban – jelentette ki szombaton Daniel David oktatási miniszter.

Túl bőkezű az ösztöndíjrendszer, racionalizálná a tanügyminiszter
2025. június 28., szombat

Bolojan: a pártoknak is meg kell húzniuk a nadrágszíjat

Ilie Bolojan kormányfő, egyben a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke szombaton kijelentette, hogy az évek során felhalmozott igazságtalanságok kijavítására készül a kormány.

Bolojan: a pártoknak is meg kell húzniuk a nadrágszíjat
2025. június 28., szombat

Keménykezűség kell a gazdasági stabilitás megőrzéséhez – vallja a pénzügyminiszter

A költségvetési hiány tovább emelkedik, és Romániának határozott és sürgős intézkedésekre van szüksége a hitelességének és gazdasági stabilitásának megőrzéséhez – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Keménykezűség kell a gazdasági stabilitás megőrzéséhez – vallja a pénzügyminiszter
2025. június 28., szombat

A betegszabadságok terén és a munkaidőben „maszekoló” orvosok soraiban is rendet tenne a miniszter

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter egy szombati sajtóeseményen kijelentette, hogy módosulni fognak a betegszabadságra vonatkozó szabályok. A munkaidejükben a magánegészségügyben dolgozó orvosokat elbocsáthatják.

A betegszabadságok terén és a munkaidőben „maszekoló” orvosok soraiban is rendet tenne a miniszter
2025. június 28., szombat

A hegyimentők sem segíthettek, életét vesztette egy túrázó

Az elmúlt 24 órában tíz riasztás érkezett a hegyimentő-szolgálathoz (Salvamont), amelynek munkatársai nyolc személynek nyújtottak segítséget – számoltak be szombaton a Facebookon a hegyimentők.

A hegyimentők sem segíthettek, életét vesztette egy túrázó
2025. június 28., szombat

Folytatják a tüntetéseket az ösztöndíjak tervezett csökkentése ellen a diákszervezetek

A Romániai Diákszervezetek Országos Szövetsége (ANOSR) bejelentette, hogy az egyetemisták folytatják az ösztöndíjcsökkentés elleni tiltakozó akcióikat, és a következő tüntetést vasárnap tartják.

Folytatják a tüntetéseket az ösztöndíjak tervezett csökkentése ellen a diákszervezetek
2025. június 27., péntek

Romániának továbbra is prioritás az ország felvétele az amerikai vízummentességi programba

Ilie Bolojan a pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Romániának továbbra is fontos célkitűzése az ország felvétele az amerikai vízummentességi programba.

Romániának továbbra is prioritás az ország felvétele az amerikai vízummentességi programba
2025. június 27., péntek

Bővítené az egészségbiztosítási hozzájárulást fizetők körét a kormány

Ilie Bolojan miniszterelnök a pénteki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) alulfinanszírozottsága jelentős probléma.

Bővítené az egészségbiztosítási hozzájárulást fizetők körét a kormány
2025. június 27., péntek

Bekeményít a kormány: pénteken máris elhatározták egy kormányzati bizottság tagjainak jelentős fizetéscsökkentését

Ilie Bolojan pénteken kijelentette, hogy a jövő hétig a kormány leltárba veszi az összes állami vállalatot és a fennhatósága alá tartozó hatóságot, a költségvetéseik jóváhagyását pedig feltételekhez fogják kötni.

Bekeményít a kormány: pénteken máris elhatározták egy kormányzati bizottság tagjainak jelentős fizetéscsökkentését
2025. június 27., péntek

Várhatóan nő az alkohol és az üzemanyag jövedéki adója, kétkulcsos áfát vezetne be a Bolojan-kormány

Ilie Bolojan kormányfő pénteken a kormányülést követő sajtótájékoztatón kijelentette, minden valószínűség szerint a kétkulcsos áfa bevezetése mellett dönt a kabinet. Bolojan szerint lehetséges az alkohol vagy az üzemanyag jövedéki adójának növelése is.

Várhatóan nő az alkohol és az üzemanyag jövedéki adója, kétkulcsos áfát vezetne be a Bolojan-kormány