Liviu Dragnea csatába szólította pártkatonáit
Fotó: PSD
Liviu Dragnea, a bukaresti kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerint hazaárulást követett el Klaus Johannis államfő, amikor megkérdőjelezte Románia felkészültségét az uniós elnökséggel járó feladatok ellátására.
2018. december 16., 23:022018. december 16., 23:02
2018. december 16., 23:112018. december 16., 23:11
A képviselőház elnöki tisztségét betöltő politikus arra szólította fel a PSD parlamenti képviselőit, hogy az újév első napjaiban hivatalosan is kezdeményezzék a törvényhozásban az államfő elleni vádemelést. A pártelnök a PSD országos tanácsának vasárnapi ülésén válaszolt így a jobboldali elnök folyamatos támadásaira, aki Dragneát többször az ország élére kapaszkodott bűnözőnek nevezte és leváltását sürgette.
A PSD elnöke a pártértekezleten mondott beszédében éles támadást intézett a titkosszolgálatok és vádhatóságok ellen, amiért nem vizsgálják ki azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint a korrupcióellenes jelszavakkal szervezett kormányellenes tüntetéseket külföldről finanszírozzák. Dragnea arra is kitért: Romániában szitokszóvá vált a közkegyelem kifejezés, de szerinte a PSD-nek kötelessége valamilyen módon jóvátenni az ártatlan embereket érintő ügyészségi visszaéléseket, és előbb-utóbb rá kell szánnia magát erre a lépésre.
A román ellenzéki média tudni véli, hogy legkésőbb január közepéig a Viorica Dăncilă vezette kormány sürgősségi rendeletet készül elfogadni az amnesztiáról, amely minden tíz évnél kisebb szabadságvesztéssel sújtott elítélt – köztük a korrupcióért felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt PSD-elnök – büntetését eltörölné. A PSD országos tanácsának ülésén Călin Popescu-Tăriceanu, a kisebbik kormánypárt, a liberális ALDE elnöke is azt állította: a román bírák a titkosszolgálatoktól „borítékban” kapott utasítások és nem a bizonyítékok alapján ítélkeztek, ezért szükség van ennek a korszaknak a lezárására és egy „új kezdetre” a román igazságszolgáltatásban.
A PSD–ALDE szociálliberális kormánykoalíció viszont az RMDSZ, illetve a nem magyar kisebbségi képviselők voksai nélkül is rendelkezik az elnök felfüggesztéséhez szükséges szavazatszámmal. Egy felfüggesztés után azonban népszavazást is ki kellene írni az elnök leváltásáról, amit a PSD vélhetően el szeretne kerülni, hiszen jövő év végén elnökválasztást tartanak Romániában.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
szóljon hozzá!