Lemond. Klaus Iohannis második mandátuma lejárta után még közel két hónapig volt hivatalban
Fotó: Presidency
Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis. Ezt maga az államfő jelentette be hétfőn annak nyomán, hogy a parlamenti házbizottságok eldöntötték: a törvényhozás kedden reggel tíz órakor vitatja meg a felfüggesztésről szóló indítványt.
2025. február 10., 14:152025. február 10., 14:15
2025. február 10., 15:442025. február 10., 15:44
Az elnök – akinek mandátuma tavaly december 21-én lezárult – közölte: február 12-én, szerdán távozik hivatalából. Rövid nyilatkozatában Iohannis haszontalannak, indokolatlannak és károsnak nevezte a leváltását célzó indítványt. Döntését azzal indokolta, hogy meg akarja kímélni Romániát és a román állampolgárokat attól a válságtól, amit a tisztségéből való felfüggesztés okozna.
Belföldön a referendum hatása negatív lesz, a társadalom megoszlik, egyesek egyetértenek vele, mások nem, a vita csak a negatívumokról szól majd, az egész társadalom a feje tetejére áll. Nem a választásokról lesz majd szó, nem arról lesz szó, merre halad tovább az ország, a jelöltek nem fejthetik ki nézeteiket. Külpolitikai szinten senki sem érti majd meg a partnereink közül, miért váltják le az elnököt, ha egyszer elkezdődött az új elnök megválasztásának folyamata, ha az elnök amúgy is távozik. Az ország a világ nevetségének tárgyává válik.
Annak érdekében, hogy megelőzzem mindezt, lemondok: február 12-étől távozom az államfői tisztségből. Isten áldja Romániát!” – mondta Iohannis.
A bejelentés nem nyugtatta meg a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu híveit, akik a bukaresti kormánypalota előtt tüntetnek az elnökválasztás második fordulójának megtartását követelve. A demonstrálók nekirontottak a csendőrkordonnak, és dulakodni kezdtek.
A bejelentés előtt a távozó államfő az értesülések szerint egyeztetett a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a kisebbségi frakció alkotta kormánykoalíció vezetőivel.
Az ügyvivő államfői teendőket a szenátus elnöke, Ilie Bolojan látja el.
Mint ismeretes, Iohannis második mandátuma december 21-én járt le, azonban az alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő határozata mellett arról is döntött, hogy a következő államfő beiktatásáig a hivatalában maradhat.
Ugyanakkor a parlamentben kezdeményezték Iohannis hivatalából történő elmozdítását.
A Fiatal Emberek Pártja (POT) szerdán jelentette be, hogy ismét benyújtotta a képviselőházban és a szenátusban a Klaus Iohannis elnök felfüggesztését célzó indítványt és a támogató aláírásokat.
Az elnök hivatalából történő felfüggesztését az összes képviselő és szenátor legalább egyharmadának kell kezdeményeznie.
Ha a többség megszavazza, akkor az államfőt felfüggesztik hivatalából, és 30 napon belül népszavazást kell kiírni, amelyen a polgárok eldönthetik, hogy támogatják az államfő elmozdítását vagy sem. Ha a többség a hivatalban maradása mellett dönt, akkor nincs további teendő, ha azonban az elmozdítására szavaz, akkor új elnökválasztást kell kiírni.
A felfüggesztés időtartamára az ügyvivő államfői teendőket a második számú legfontosabb közméltóság, a szenátus – jelen esetben Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő vezetője – elnöke látja el.
Mint arról beszámoltunk,
Szerinte a kormánykoalíció és a közös elnökjelölt, Crin Antonescu számára az lett volna az ideális, ha Klaus Iohannis elnök lemondott volna a mandátuma lejárta után volna tisztségéről, és helyét Ilie Bolojan szenátusi elnök vette volna át. „Ez lenne a helyes, korrekt megoldás ebben a pillanatban. Mindannyiunknak segítene” – mondta, hozzátéve, hogy a májusi elnökválasztásig állandó feszültség lesz a társadalomban.
Maga Antonescu szintén hasonló értelmű kijelentéseket tett vasárnap este.
A kormánykoalíció vezetői hétfőn találkoznak Klaus Iohannis államfővel, és nem kizárt, hogy bejelenti a visszavonulását Románia elnöki tisztségéből – állította Crin Antonescu.
Különféle intézmények és hatóságok nevét használó és vizuális arculatát másoló álüzenetekre és e-mailekre figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Házkutatást tartottak kedden a hatóságok az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu kampányfőnöke, Radu Pally otthonában.
Klaus Iohannis lemondása „nem old meg semmit”, ráadásul maga után hagyott egy nagy problémát: azt, hogy miért érvénytelenítették az elnökválasztás eredményét – jelentette ki Traian Băsescu volt államfő.
Paprikaspray-t fújt szét egy diák kedden az egyik konstancai középiskolában; több mint húsz személy lett rosszul.
Négy személy ellen indult büntetőeljárás a Bukarestben, a kormánypalota előtt a szükséges engedélyek nélkül megtartott, hétfői tüntetésen elkövetett bűncselekmények miatt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke hétfő este bejelentette, hogy alakulata bizalmatlansági indítványt nyújt be jövő héten a Ciolacu-kormány ellen.
Bár Klaus Iohannis távozása nyomán az ellenzék elveszítette egyik témáját, lemondása még nem jelenti azt, hogy eltűnik a kormánnyal szembeni elégedetlenség – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt elemző, a Magyar Külügyi Intézet külső szakértője.
Klaus Iohannis lemondásával megnyílt a lehetőség, hogy olyan elnököt válasszon Románia, aki tiszteli az ország lakosságát, azon belül a magyar közösséget – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
A kormánypártok elnökjelöltje, Crin Antonescu hétfőn bölcs döntésnek nevezte Klaus Iohannis lemondását. Marcel Ciolacu miniszterelnök azt mondta, hogy az államfő előtte nem konzultált a kormánykoalícióval a döntéséről.
1 hozzászólás![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)