Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Szerdára felmelegedik, de utána fokozatosan lehűl az idő, és fel kell készülnünk a fagyos hajnalokra – derül ki az országos meteorológiai szolgálat (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
2022. november 21., 15:232022. november 21., 15:23
A Bánságban és a Körösvidéken a következő napokban az időszakra jellemző átlaghőmérsékletnél melegebb lesz, 13-14 fokos maximumokkal, majd november 23-a után lehűlés kezdődik, 24-e és 30-a között már a legmelegebb órákban sem lesz több 8-10 foknál.
Erősen ingadoznak majd az éjszakai értékek: míg például november 22-én fagyos lesz a hajnal, a következő nap, 23-án már jóval enyhébb, 5-7 fokos pirkadatra számíthatunk. Ezt követően ismét fagypont körüli értékekig csökkennek a minimumok. Csapadék november 23-a és 28-a, majd december elseje után valószínűbb.
a hétfői 6 fokról szerdára elérik a 11-12 fokot. Utána viszont ismét lehűlés kezdődik, a november 6-7 fokos maximumokkal köszön el, a december pedig ennél is hidegebb, 3-4 fokos nappali átlagokkal érkezik.
A minimumok Erdélyben is erősen ingadoznak a következő napokban: az első éjszaka után, amikor mínusz 1 fokot is mutathat a hőmérő, november 23-25-én 3-4 fokra enyhülnek a minimumok. November 26-a után viszont ismét lehűlés kezdődik, pirkadat előtt mínusz 2 fok is lehet egyes erdélyi régiókban.
A hegyvidéken is a szerdai lesz a legmelegebb nap, ekkor 5-6 fok is lehet a déli órákban; ezt követően itt is lehűlés kezdődik, a hőmérséklet nappal sem haladja meg sokkal a fagypontot, éjszakánként pedig mínusz 5, mínusz 4 fokra süllyed a hőmérséklet. A hegyekben a következő két héten mindvégig valószínű a csapadékos idő – írja az Agerpres.
Elsőfokú árvízriasztás van érvényben kedd reggelig hat megye folyóira
Kedd reggelig érvényes elsőfokú (sárga jelzésű) árvízriasztást adott ki az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) Hunyad, Arad, Fehér, Maros, Krassó-Szörény és Temes megyei folyóvizekre.
A szakemberek szerint kedd reggel 9 óráig nagy mennyiségű víz árad le a patakokon, lejtőkön és vízfolyásokon, villámárvizek alakulhatnak ki, és a vízállás meghaladhatja az elsőfokú készültségi szintet a következő folyók vízgyűjtő medencéjében: Fehér-Körös (Hunyad és Arad megye), Aranyos (Fehér megye), Nyárád (Maros megye), Maros (Hunyad és Arad megye), Béga (Temes megye), Temes (Krassó-Szörény és Temes megye), Pogányos (Krassó-Szörény megye).
A Temes megyei Gladna vízgyűjtő medencéjére ugyanakkor másodfokú riasztás van érvényben hétfő este 10 óráig – figyelmeztetnek a hidrológusok.
Téli körülmények között zajlik a közlekedés az észak-erdélyi megyék hegyvidéki részén. A jelentősebb hágókon több tonna csúszásgátló anyagot kellett leszórni, hogy biztosítsák a gépkocsik akadálytalan haladását.
Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.
Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
szóljon hozzá!