Ismét leülnek? Egyes értesülések szerint a PSD visszatérhet a tárgyalóasztalhoz
Fotó: PNL
Még lehet esély arra, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) folytassa a kormányalakítási tárgyalásokat, miután Marcel Ciolacu pártelnök csütörtökön bejelentette: a párt visszalép, de ellenzékből hajlandó megszavazni a jobboldali kisebbségi kormányt.
2024. december 20., 08:272024. december 20., 08:27
Legalábbis ezt közölte a Digi 24 hírcsatorna saját, a PSD szándékait ismerő forrásokból származó értesüléseire hivatkozva.
Eszerint Ciolacu a bejelentés után találkozott Ilie Bolojannal, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnökével, Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel pedig telefonon beszélt.
Ennek nyomán előfordulhat, hogy pénteken ismét leülnek tárgyalni a leendő koalíciós kormányról.
Mint arról beszámoltunk, Ciolacu hivatalosan azzal indokolta a PSD visszalépését a tárgyalásoktól, hogy a jelenlegi és leendő koalíciós partner PNL egyes vezetői – Ilie Bolojan és Ciprian Ciucu, a párt első alelnöke – sértő nyilatkozatokat tettek a PSD kapcsán. Ciolacu Ciucu azon kijelentését sérelmezte, amely szerint úgy érzik, hogy bemocskolják magukat a PSD_vel folytatott közös kormányzás során.
Ciucu utólag ezt úgy magyarázta, hogy nem a saját álláspontjáról van szó, csak a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) retorikáját idézte.
Bolojan minden esetre úgy döntött, hogy Ciucu nem vesz részt a további koalíciós egyeztetéseken.
Az értesülések szerint egyébként
A kiszivárgott hírek szerint Bolojan azt kérte Ciolacutól, hogy még a pénteken ügyvivővé váló kormány fogadja el a megszorító intézkedéseket – a január elsején esedékes nyugdíjemelés elhalasztását, illetve a közalkalmazotti bérek és a nekik járó élelmiszer- és túlórapótlékok befagyasztását –, hogy azok ne a hamarosan felálló új kormányt terheljék.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vállalja a kormányzást, de egy becsületes és reformokat felvállaló kormányt szeretne – fejtette ki csütörtökön Elena Lasconi, az alakulat elnöke.
Ciolacu viszont nem akarta, hogy a megszorítások az ő nevéhez kapcsolódjanak, így azokat az új kormánynak kell majd elfogadnia, amelyben az eredeti elképzelések szerint szintén ő lett volna a miniszterelnök, bár ez egyrészt a PSD koalíciós tárgyalásoktól való visszalépése, másrészt amiatt vált kérdésessé, mert kiszivárgott hírek szerint már amúgy sem szívesen vállalta volna a tisztséget – éppen a megszorítások miatt.
Amúgy ha a PSD nem vállalná a kormányzást, attól még akad jelentkező:
„Az AUR rendelkezik a képességgel, a kapacitással, az akarattal és a tudással, hogy átvegye a kormányzást Romániában, a december 1-jén és november 24-én szavazó románok akaratának megfelelően. Mi úgy értelmezzük, hogy az államelnöki tisztség december 22-vel kezdődően betöltetlen lesz, és a szenátus elnökének kell átvennie ügyvivő jelleggel a tisztséget” – mondta Simion.
Simion ugyanakkor elismételte, hogy az AUR Călin Georgescut támogatja az államelnöki tisztségre.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul a koalíciós tárgyalásokról, de hajlandó lesz a parlamentben megszavazni egy jobboldali kisebbségi kormányt – ezt Marcel Ciolacu leköszönő miniszterelnök, a párt elnöke jelentette be közösségi oldalán.
Közben a kormányra lépését nyolc feltételhez – köztük Klaus Iohannis államfő mandátuma meghosszabbításának elvetéséhez és a hírszerzési vezetők menesztéséhez – kötő USR elnöke,
Az USR-es politikus szerint egy kisebbségi kormány nem jelent stabil megoldást, nem tudja véghez vinni a szükséges reformokat.
Lasconi szerint az elsődleges reform az állam átszervezése, amely nem a polgárok érdekében működik; csökkenteni kell a haszontalan kiadásokat, a központi apparátust, és meg kell reformálni az igazságszolgáltatást.
Egyesek a PNL és az AUR összefogását szeretnék
A PNL és az AUR összefogását szorgalmazta Viorel Cataramă üzletember, a PNL tagja, aki szerint a liberálisoknak az AUR mellett egy másik szélsőjobboldali párttal, a Fiatal Emberek Pártjával (POT) is szövetségre kellene lépniük, és a PNL-nek szuverenista politikát kellene folytatnia.
A magyarellenes kirohanásairól hírhedt Adrian Cozma PNL-es képviselő, a párt Szatmár megyei alapszervezetének elnöke is arról beszélt csütörtökön, hogy a pártnak az AUR-ral és az SOS Romániával is tárgyalnia kellene, mivel stabilitásra van szükség. Azt ugyanakkor nem erősítette meg, hogy koalíciót szeretne a két szélsőjobboldali párttal.
A PNL vezetősége gyorsan rövidre zárta az ügyet: közölték, hogy Cataramă nem képviseli a párt álláspontját. Cozma kijelentését ugyanakkor nem kommentálták.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!