Nicolae Ciucă PNL- és Marcel Ciolacu PSD-elnöknek sikerült közös nevezőre jutni a választási szuperév lebonyolítása kapcsán
Fotó: Videófelvétel
Összevonja a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) alkotta kormánykoalíció az európai parlamenti, valamint a helyhatósági választásokat, mindkét megmérettetést június 9-én rendezik. Nicolae Ciucă, a PNL és Marcel Ciolacu, a PSD elnöke szerdán este bejelentette azt is, hogy a két alakulat közös jelöltlistát állít az európai parlamenti megmérettetésen.
2024. február 21., 17:142024. február 21., 17:14
2024. február 21., 23:552024. február 21., 23:55
A román balliberális koalíció vezetői több mint egy hónapig tartó egyeztetéseket követően döntöttek az önkormányzati és az európai parlamenti választások összevonásáról. Nicolae Ciucă liberális pártelnök a Marcel Ciolacuval közösen tartott szerda esti sajtótájékoztatón azzal indokolta a két megmérettetés egybevonásának szükségességét, hogy a hatalmon lévő alakulatoknak fel kell vállalniuk ennek a döntésnek a politikai felelősségét. „Mindezt az ország stabilitása, a koherens kormányzás indokolja. Arról nem beszélve, hogy a románok is stabilitást, nyugalmat akarnak, élni akarják az életüket” – hangoztatta a bukaresti felsőház elnöki tisztségét is betöltő politikus.
A koalíció vezetői szerint arról még nem született döntés, hogy ki lesz a közös EP-lista vezetője, valamelyik párt tagja vagy független személyiség lesz-e az illető. Ezen túlmenően most még azt sem tudni, milyen arányban szerepelnek a listán a PNL, illetve a PSD jelöltjei. Nem döntöttek arról sem, hogy közös jelöltet támogatnak-e a bukaresti főpolgármester-választáson. A helyhatósági megmérettetésen ugyanakkor a PNL és a PSD egyaránt önállóan vesz részt, saját jelöltekkel, ugyanakkor a két alakulat „a helyzet függvényében” helyi választási szövetségeket köthet az önkormányzati választásokra.
Marcel Ciolacu a sajtótájékoztatón emlékeztetett azokra a nehézségekre, amelyeken Románia keresztülment az elmúlt években, ide sorolta a szociális válságot is. „Egy politikai hatalomnak fel kell vállalnia bizonyos dolgokat a kényes helyzetekben, és kisebb mértékben kell választási számításokba bocsátkoznia” – fogalmazott a szociáldemokrata pártelnök, hozzátéve: a két nagy pártnak meg kell akadályoznia a szélsőséges erők előretörését.
A PSD vezetőjének ismertetése szerint az államelnök-választás két fordulóját vagy szeptember 1-jén és 15-én, vagy szeptember 8-án és 22-én, vagy „szeptember végén” tartják meg.
Ciolacu a helyhatósági és az uniós választás összevonásáról szóló döntésről úgy vélekedett, hogy az nem demokráciaellenes, sőt szerinte éppen a demokratikus elvek érvényesülését, „a romániaiak tisztességes képviseletének biztosítását” segíti elő. A koalíció a tekintetben nem jutott közös nevezőre, hogy állítsanak-e közös jelöltet a szeptemberben rendezendő államfőválasztáson. Azt ugyanakkor sem Ciucă, sem Ciolacu nem zárta ki, hogy a két alakulat közös jelölttel vágjon neki a Cotroceni-palota „meghódításának”, erre a két pártelnök szerint június 10-e – vagyis az összevont EP- és helyhatósági választás – után kapnak választ a választópolgárok.
A koalíció vezetőinek délutáni tanácskozása után Nicolae Ciucă PNL-elnököt megkérdezték az újságírók: nem tart-e attól, hogy a liberális szavazók elfordulnak a PNL-től, ha a párt a PSD-vel közös jelöltlistát állít. „Fennáll ez a kockázat, amit az ország és a kormány stabilitása érdekében felvállalunk” – ismerte el a szenátus elnöki tisztségét is betöltő Ciucă.
Ciucă erre úgy reagált, hogy ezt a döntés a helyhatósági választásokon tiszteletben is tartják. „Az európai parlamenti választásokon lesz közös listánk” – tette hozzá a liberális pártelnök.
Nicolae Ciucă (előtérben) szerint a PNL felvállalja annak a kockázatát, hogy a liberális szavazók elfordulnak a pártjuktól, ha közös jelöltlistát állítanak a Marcel Ciolacu (háttérben) vezette PSD-vel
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A liberális koalíciós partnerrel folytatott szerda délutáni tárgyalásokat követően Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD vezetője bejelentette: javasolja, hogy egy pártfüggetlen női jelölt vezesse a két párt közös jelöltlistáját az európai parlamenti választásokon. Bár ekkor még nem nyilatkoztak arról a koalíció vezetői, megállapodtak-e valamely megmérettetések összevonásáról, illetve melyek lesznek azok a választások, amelyeket egy időben rendeznek az idei választási szuperévben, valószínű, hogy az EP-választás fog egybeesni az eredetileg szeptemberre tervezett helyhatósági megmérettetéssel.
Raluca Turcan, a PNL Szeben megyei szervezetének elnöke úgy nyilatkozott, hogy a választások összevonása nagyobb jelenlétet eredményezhet az urnáknál, ami a demokráciát erősíti. A PNL országos politikai bürójának szerda délutáni ülése előtt a politikus kifejtette, hogy az Európai Parlamentbe olyan képviselőket kell küldeni, akik távol tartják az Európai Uniót a szélsőséges ideológiáktól. „Ehhez a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt közös jelöltlistája jelentheti a járható utat” – vélekedett a PNL vezető politikusa.
A Marcel Ciolacu kormányfő vezette PSD a kezdeti ellenkezés után beleegyezett a választások összevonásába és a közös jelöltlistába
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A kormány székházában reggel tartott koalíciós egyeztetésen a két alakulat tárgyalóküldöttsége megállapodásra jutott egy voksolási menetrendről. Ez a javaslat és a két párt esetleges további együttműködésének módja a két alakulat vezető testületeinek délutáni ülésén került terítékre, a küszöbönálló megállapodásról szóló bejelentéssel pedig a két pártelnök, Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfő és Nicolae Ciucă liberális házelnök este fog a nyilvánosság elé állni.
A román liberálisoknál azonban nem aratott osztatlan sikert az ügy: Ilie Bolojan, a Bihar megyei önkormányzat elnöke, Nagyvárad korábbi polgármestere sajtóinformációk szerint határozottan ellenezte a közös jelöltlista állítását, szerinte ugyanis ez „katasztrófával, identitása feladásával” ér fel a PNL számára.
Az országban idén európai parlamenti, önkormányzati, parlamenti és államelnök-választást is rendezni kell. A kormánypártok tervei szerint az ősszel esedékes önkormányzati voksolást június 9-én, az EP-választással egy időben tartanák, de arról is folytak egyeztetések, hogy az elnökválasztás első vagy második fordulóját a parlamenti voksolással vonják össze. Mindkét összevonástól a választási részvétel növekedését remélik, ami a nagy pártoknak kedvezne.
Megállapodtak a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői a június 9-én esedékes európai parlamenti választások és az önkormányzati választások összevonásáról.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!