Fotó: Facebook/U.S. Embassy Bucharest
Korszerűbbé és hatékonyabbá kívánja tenni az Egyesült Államok az Európába telepített NATO-rakétapajzsot, amelynek egyes elemeit a dél-romániai Deveselu légi támaszpontjára telepítették.
2023. július 18., 21:232023. július 18., 21:23
Ez a Pentagon – azaz az amerikai védelmi minisztérium – jövő évi költségvetését jóváhagyó törvényjavaslatból derül ki, amely a deveselui pajzsot alkotó rendszerek megerősítését irányozza elő, különösen az érzékelőrendszer javítása révén, de a rendszer diverzifikált légvédelmi elfogórakétákkal való felszerelésével is.
„Legkésőbb 180 nappal e törvény hatályba lépését követően az Egyesült Államok Rakétavédelmi Ügynöksége jelentést nyújt be a kongresszus védelmi bizottságainak a lengyelországi és romániai Aegis Ashore bázisok lehetséges fejlesztéseiről” – szerepel a dokumentumban.
A jelentés tartalmazni fogja az arról szóló álláspontot, hogy „a kapcsolódó érzékelőrendszereket fel kell-e fejleszteni a rakétafenyegetések szélesebb körének észlelése érdekében”, valamint annak értékelését, hogy
A dokumentum emellett a deveselui és a lengyelországi létesítmények „fizikai megerősítését” is szorgalmazza, és felkéri a rakétavédelmi ügynökség tisztviselőit, hogy készítsenek költségbecslést a lehetséges fejlesztésekről. A deveselui rendszer jelenleg
Ez a rakétatípus, amelyet nem szereltek fel nukleáris robbanófejjel vagy más veszélyes hasznos teherrel, a levegőben közeledő ballisztikus rakétákat nagyon nagy sebességgel, becsapódáskor kinetikus erővel képes megsemmisíteni. Az amerikai tisztviselők már évek óta tárgyalnak arról, hogy a jelenlegi rakétákat egy új generációval váltsák fel, amely lényegesen nagyobb hatótávolsággal és a legkülönbözőbb rakétatípusok elleni képességekkel rendelkezik.
Oroszország többször többször is kifejezte aggályát, hogy a deveselui rendszer támadó eszközökkel, például Tomahawk manőverező robotrepülőgépekkel is felszerelhető, de Washington és Bukarest következetesen azt állítja: a deveselui rakéták csak védelmi célúak, és nem szerelhetők fel robbanótöltettel.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!