Nelu Tătaru egészségügyi miniszter és Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár
Fotó: Gov.ro
A koronavírus-járvány terjedésének megfékezését célzó intézkedések szigorításáról döntött hétfő esti ülésén az országos vészhelyzeti bizottság, amely többek között arról rendelkezett, hogy karanténkötelezettség vár a Romániánál fertőzöttebbnek számító országokból beutazó polgárokra.
2020. október 05., 21:412020. október 05., 21:41
2020. október 05., 23:202020. október 05., 23:20
A korlátozásokról Nelu Tătaru egészségügyi miniszter és Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár, az országos vészhelyzeti parancsokság vezetője számolt be hétfő esti sajtónyilatkozatában. Nelu Tătaru felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt hetek során nagy ütemben emelkedett a fertőzöttek száma az országban. A tárcavezető közölte, a hatóságok beutazási korlátozásokat vezetnek be azok számára, akik Romániánál fertőzöttebb országokból érkeznek. Mindazok, akik legtöbb három napot maradnak az országban, nem lesznek karanténkötelesek, viszont fel kell mutatniuk egy, a Romániába való beutazás előtt legtöbb 48 órával elvégzett negatív COVID-tesztet.
Az ő esetükben lehetőségük nyílik arra, hogy nyolc nap elteltével kérésre koronavírustesztet végeztessenek, és amennyiben ez negatív, ugyanakkor az érintett tünetmentes, akkor tíz nap elteltével elhagyhatja az elkülönítést. Ellenkező esetben le kell töltenie a 14 napos karantént.
Hétfőn este közzétette a bukaresti kormány a sárga zónába sorolt országoknak a listáját, ahonnan karanténkötelezettség vár a Romániába beutazókra. A 49 államot sorjázó listán Magyarország is szerepel, ahol a román hatóságok szerint 129,1 fertőzött jut százezer lakosra. A listán szerepel többek között Ausztria, az Egyesült Államok, Izrael, Franciaország, Hollandia, Montenegró, Nagy-Britannia, Spanyolország, és Szlovákia. Az országos vészhelyzeti bizottság nem közölte, milyen típusú koronavírustesztet fogadnak el a román hatóságok. A korlátozás október 7-én, szerdán lép életbe.
Az egészségügyi miniszter ismertetése szerint vesztegzárat rendelnek el azokon a településeken, ahol az elmúlt 14 nap során az ezer lakosra jutó fertőzéses esetek száma meghaladja a hármat, és aktív fertőzési gócpontok alakulnak ki. Ezen túlmenően azokon a településeken, ahol ezer lakosra 1,5 és 3 közötti fertőzött jut, a helyi vészhelyzeti bizottságoknak be kell tiltaniuk a keresztelőket, lakodalmakat, be kell záratniuk az éttermek beltéri részeit, és távmunkát kell elrendelniük.
Raed Arafat belügyi államtitkár bejelentése szerint azokon a településeken és régiókban, ahol az ezer lakosonként regisztrált fertőzöttek száma eléri az 1,5-öt, a hatóságok azt javasolják az állami intézményeknek, hatóságoknak, valamint kereskedelmi társaságoknak, hogy fontolják meg az otthoni munkavégzés ismételt bevezetését, vagy ahol lehetséges, a munkaidő-beosztás módosítását. Ezek az intézkedések ugyanakkor kötelezőek azokon a településeken, ahol ezer főre több mint 1,5 fertőzéses eset jut. Arafaték felhívták a figyelmet, hogy a hatóságok fontolgatják az intézmények, cégek tevékenységének legkevesebb 30 napos felfüggesztését abban az esetben, ha nem tartják tiszteletben az ajánlásokat.
Az országos vészhelyzeti bizottság már döntött az intézkedésekről, ezeket kormányhatározatba foglalták, és a megyei bizottságok feladata, hogy helyi szinten alkalmazzák. Raed Arafat a testület ülését követően elmondta, az új koronavírusos megbetegedések nagy száma miatt jelentős nyomás nehezedik az egészségügyi rendszerre. Az államtitkár szerint vasárnap 94 betegáthelyezési igénylést jegyeztek országszerte, több beteget szállítottak helikopterrel a déli megyékből Maros, Bihar, Arad, Temes megyébe. „Ez azt jelzi, hogy egyre komolyabb a nyomás, rendkívül fontos, hogy milyen intézkedéseket hozunk” – fogalmazott a katasztrófavédelmi főigazgatóság (DSU) vezetője.
Nelu Tătaru egészségügyi miniszter úgy nyilatkozott, a járványhelyzet alakulása elsősorban az állampolgároktól függ, nem a kórházakban dől el. „Csak rajtunk múlik, hogy mennyire telítődnek a sürgősségi osztályok, intenzív terápiás osztályok, a fertőző betegeket kezelő osztályok. Gondoljunk arra, hogy a nem koronavírusos betegeket is kezelni kell a kórházakban. Nekik is joguk van az élethez” – szögezte le a tárcavezető.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
szóljon hozzá!