Még nincs vége. Az alkotmánybíróság nem is vizsgálta a Georgescu ellen benyújtott óvások tartalmát
Nem vizsgálta érdemben az alkotmánybíróság a Călin Georgescu elnökválasztási indulása ellen benyújtott óvásokat szombati ülésén, csupán azt állapította meg, hogy túl korán nyújtották be őket, ezért utasította el a beadványokat.
2025. március 08., 21:272025. március 08., 21:27
Ezt alkotmánybírósági források közölték a News.ro-val a Georgescu indulása elleni óvások elbírálását követően..
„A bíróság nem foglalkozott az ügy érdemi részével, csak eljárási kérdéseket elemzett. A döntés még csak nem is értelmezhető Călin Georgescu szakaszgyőzelmeként, csupán azt jelzi, hogy azok, akik a fellebbezéseket benyújtották, kapkodtak. Meg kellett volna várniuk a BEC (Központi Választási Iroda – szerk. megj.) döntését” – közölték a News.ro-val az alkotmánybírósági források.
Mint megírtuk, Georgescu pénteken adta le az iratokat.
Szombat délután 4 óráig több mint 1200 panasz és óvás érkezett a Központi Választási Irodához (BEC) Călin Georgescu államfőjelöltségével kapcsolatban a májusi elnökválasztáson – közölték a BEC képviselői a <a href="https://hotnews.ro/peste-1-200-de-sesizari-si-contestatii-privind-candidatura-lui-calin-georgescu-depuse-la-biroul-elector
Akár kedvező lesz Călin Georgescu számára BEC döntése, akár nem, biztosan fellebbezések következnek. Ha a BEC engedélyezi Georgescu indulását, akkor vagy azok fellebbeznek, akik már pénteken is megtették, vagy mások. Ha a BEC kizárja Georgescut a versenyből, a döntést maga Călin Georgescu fogja megtámadni.
Az alkotmánybíróságnak tehát újabb óvásokat kell majd elbírálnia a Georgescu-ügyben.
A törvény szerint az alkotmánybíróság „a nyilvántartásba vételtől számított legfeljebb két napon belül” dönt a fellebbezésekről.
Vagyis amint a BEC meghozza a döntését, az alkotmánybíráknak ismét akad majd dolguk Georgescu ügyében.
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság december 6-án éppen Georgescu miatt érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület.
Jelen állás szerint rajthoz állhat a tavalyi érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu a május 4-ére kiírt megismételt államfő-választáson, miután az alkotmánybíróság szombaton elutasította az indulása ellen benyújtott óváso
A dokumentumokból az derült ki, hogy
A dokumentumok arra is rávilágítottak, hogy egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, és
Georgescu egyébként jelenleg bűnügyi felügyelet alatt áll, mivel súlyos bűncselekmények gyanúja miatt büntetőeljárás zajlik ellene.
Mint arról beszámoltunk, nem hagyhatja el az országot, tájékoztatnia kell a hatóságokat az esetleges lakcímváltozásáról, nem tehet közzé a közösségi oldalakon legionárius, fasiszta, antiszemita, rasszista, idegengyűlölő tartalmakat, jelentkeznie kell az ügyészségen vagy a nyomozási bírónál, ahányszor hívják és nem birtokolhat fegyvert.
A vádhatóság közleménye szerint az alkotmányos rend megdöntésére irányuló cselekményekkel, fasiszta, rasszista vagy idegengyűlölő szervezet létrehozásával, népirtásért elítélt személyek kultuszának népszerűsítésével, a nemzetbiztonságot veszélyeztető hamis információk terjesztésével, hamis nyilatkozattétellel és antiszemita szervezet létrehozásával gyanúsítják.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
szóljon hozzá!