Még nincs vége. Az alkotmánybíróság nem is vizsgálta a Georgescu ellen benyújtott óvások tartalmát
Nem vizsgálta érdemben az alkotmánybíróság a Călin Georgescu elnökválasztási indulása ellen benyújtott óvásokat szombati ülésén, csupán azt állapította meg, hogy túl korán nyújtották be őket, ezért utasította el a beadványokat.
2025. március 08., 21:272025. március 08., 21:27
Ezt alkotmánybírósági források közölték a News.ro-val a Georgescu indulása elleni óvások elbírálását követően..
„A bíróság nem foglalkozott az ügy érdemi részével, csak eljárási kérdéseket elemzett. A döntés még csak nem is értelmezhető Călin Georgescu szakaszgyőzelmeként, csupán azt jelzi, hogy azok, akik a fellebbezéseket benyújtották, kapkodtak. Meg kellett volna várniuk a BEC (Központi Választási Iroda – szerk. megj.) döntését” – közölték a News.ro-val az alkotmánybírósági források.
Mint megírtuk, Georgescu pénteken adta le az iratokat.
Szombat délután 4 óráig több mint 1200 panasz és óvás érkezett a Központi Választási Irodához (BEC) Călin Georgescu államfőjelöltségével kapcsolatban a májusi elnökválasztáson – közölték a BEC képviselői a <a href="https://hotnews.ro/peste-1-200-de-sesizari-si-contestatii-privind-candidatura-lui-calin-georgescu-depuse-la-biroul-elector
Akár kedvező lesz Călin Georgescu számára BEC döntése, akár nem, biztosan fellebbezések következnek. Ha a BEC engedélyezi Georgescu indulását, akkor vagy azok fellebbeznek, akik már pénteken is megtették, vagy mások. Ha a BEC kizárja Georgescut a versenyből, a döntést maga Călin Georgescu fogja megtámadni.
Az alkotmánybíróságnak tehát újabb óvásokat kell majd elbírálnia a Georgescu-ügyben.
A törvény szerint az alkotmánybíróság „a nyilvántartásba vételtől számított legfeljebb két napon belül” dönt a fellebbezésekről.
Vagyis amint a BEC meghozza a döntését, az alkotmánybíráknak ismét akad majd dolguk Georgescu ügyében.
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság december 6-án éppen Georgescu miatt érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület.
Jelen állás szerint rajthoz állhat a tavalyi érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu a május 4-ére kiírt megismételt államfő-választáson, miután az alkotmánybíróság szombaton elutasította az indulása ellen benyújtott óváso
A dokumentumokból az derült ki, hogy
A dokumentumok arra is rávilágítottak, hogy egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, és
Georgescu egyébként jelenleg bűnügyi felügyelet alatt áll, mivel súlyos bűncselekmények gyanúja miatt büntetőeljárás zajlik ellene.
Mint arról beszámoltunk, nem hagyhatja el az országot, tájékoztatnia kell a hatóságokat az esetleges lakcímváltozásáról, nem tehet közzé a közösségi oldalakon legionárius, fasiszta, antiszemita, rasszista, idegengyűlölő tartalmakat, jelentkeznie kell az ügyészségen vagy a nyomozási bírónál, ahányszor hívják és nem birtokolhat fegyvert.
A vádhatóság közleménye szerint az alkotmányos rend megdöntésére irányuló cselekményekkel, fasiszta, rasszista vagy idegengyűlölő szervezet létrehozásával, népirtásért elítélt személyek kultuszának népszerűsítésével, a nemzetbiztonságot veszélyeztető hamis információk terjesztésével, hamis nyilatkozattétellel és antiszemita szervezet létrehozásával gyanúsítják.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli az elnökválasztási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
szóljon hozzá!