Kommunikálni, de mit?

•  Fotó: Boda Gergely

Fotó: Boda Gergely

Interjú a miniszterelnök-helyettesi tisztségéből távozó Markó Béla RMDSZ-elnökkel. Melyek voltak az utolsó teendők, amelyeket miniszterelnök-helyettesként el kellett látnia? Alá kellett írnom néhány kormányhatározat-tervezetet, törvénytervezetet. Ez a napi munka része volt mindeddig. Miniszterelnök-helyettesként tárgyaltam még Ilie Bolojan kormányfőtitkárral a személyazonossági okmányok kibocsátásának felgyorsításáról. Végeztem a munkámat az utolsó pillanatig.

2007. július 04., 00:002007. július 04., 00:00

Azt nyilatkozta, hogy a miniszterelnök-helyettesi kabinet munkatársai tovább folytatják a munkát. Milyen keretben? Milyen hivatali besorolásban?

A tanácsosaimat ezekben a hetekben más tárcákhoz helyeztük. Az államtanácsosom, Szász Attila a továbbiakban is vezeti a kabinet munkáját, és a három igazgatóság, az integrációs, az oktatási és a művelődési igazgatóság továbbra is végzi elemző tevékenységét.

De milyen kabinetről beszélhetünk az ön lemondása után?

A kabinet akkor is működik, ha miniszterelnök-helyettes egyelőre nem lesz. Ezután döntjük el, hogy betöltjük-e a tisztséget, vagy sem. A Demokrata Párt esetében is fél éven át állt betöltetlenül a miniszterelnök-helyettesi tisztség.

Milyen mértékben csökken az RMDSZ súlya a kormányban az ön távozásával?

Valamennyire biztosan, a kollégáknak is voltak ilyen aggályaik, többen is jelezték, hogy felül kellene vizsgálnom a döntésemet. De nem tehettem, mert van egy fontossági sorrend. A következő másfél esztendőben három fontos kihívás vár a szövetségre, az európai parlamenti, az önkormányzati és a parlamenti választások. Ezeken helyt kell állnunk, ezek eredménye ugyancsak a súlyunkat jelzi majd.

Na de ön által mégis nagyobb volt a szövetség érdekérvényesítési képessége a kormányban…

Nyilván, a kormányüléseken nem leszek jelen, nehezebb lesz élő kapcsolatot fenntartani a kormánypalotával. A miniszterelnökkel azonban hetente legalább egyszer ezután is leülünk átbeszélni a teendőket.

Korábban időhiánnyal magyarázta a lemondását. Az időhiány viszont nem abból fakad, hogy Markó Béla mindent kézben akart tartani, és semmilyen feladatot nem engedett át másoknak?

Részben jogosnak tartom ezt a kritikát. Ha valaki beleolvas az Ágoston Hugó által velem készített interjúkötetbe, talál egy olyan részt, ahol elismerem, hogy nem mindig bízom meg a mások által elvégzett munkában, csak abban, amit én magam végzek el. Most azonban kevésbé lesz az ellenőrzésem alatt az RMDSZ kormányzati munkája, úgyhogy a döntésnek ez a része mindenképp ellentmond ennek a kritikának.

Képes lesz javítani az RMDSZ jelenlegi helyzetén, támogatottságán az ön hangsúlyosabb személyes részvétele, időráfordítása?

Ennek olyan vetülete is van, hogy amikor én párbeszédet folytatok a következő időszakban, nem a román kormány miniszterelnök-helyetteseként teszem, hanem az RMDSZ elnökeként akarok szóba állni az emberekkel. Eddig sem az volt az elsődleges baj, hogy nem bírtam a munkát. Most viszont egy ideig nem Bukarestre kell figyelnem, és rám sem úgy kell figyelni, hogy Bukarest beszél.

Indoklása szerint az RMDSZ-tagsággal való jobb kommunikáció reményében mondott le. Mitől lesz jobb ez a kommunikáció? Számíthatnak például arra a Krónika olvasói, hogy Markó Béla a lap hasábjain válaszol majd a kérdéseikre?

Kézi vezérléssel nem jutunk jobb eredményre. A mai utolsó, államminiszterként eltöltött napom is azt mutatja, hogy rendkívül sokat számít, miképpen szervezzük meg a kommunikációt, milyen kereteket teremtünk a számára. Ha kapkodunk, ha kézi vezérléssel csináljuk, annak nem lesz jó vége. Akik figyelik, láthatják, hogy Kelemen Hunor ügyvezető elnök nagy energiával fogott neki annak, hogy sorra járja a megyéket. De ez is csak része az elképzeléseinknek, még az elején vagyunk.

Tudatában annak, hogy az RMDSZ-hez kritikusan viszonyuló erdélyi magyarok jelentős része a Krónikát olvassa, tervezi-e, hogy a lapunkon keresztül próbálja megszólítani, viszszaterelni az ernyő alá a kiábrándult, elbizonytalanodott embereket?

Ez a kulcsa az elkövetkező időszaknak. Ha politikai párt lennénk, megengedhetnénk magunknak, hogy kialakítsunk magunk körül egy kemény magot, és a következő választásoknak ezzel menjünk neki. Egy politikai párt működhet így, az RMDSZ azonban nem. A szövetségnek azon kell dolgoznia, hogy a képviselt közösségen belül ne legyenek ellenségei, vagy minél kevesebben legyenek. Mi amúgy hajlamosak vagyunk kisebb vagy nagyobb táborokban gondolkozni, és arról beszélünk, hogy kit milyen mértékben támogatnak a választók. A probléma megítélésem szerint az, hogy ha az elkövetkezőkben így gondolkozunk, többen lesznek, akik közönyössé válnak a közélettel, a politikával szemben. Nem az egyikhez vagy a másikhoz állnak, hanem elfordulnak a közélettől. Így hát nemcsak azokat kell megszólítani, akik kritikusak az RMDSZ-szel szemben, hanem azokat is, akik valamennyi politikai áramlattal szemben, a politika egészével szemben kritikusak.

Elég ehhez csak a kommunikáción módosítani, vagy más változtatásokra is szükség van?

Jogos a kérdés: kommunikálni, de mit? Fontos üzenetet kell megfogalmaznunk, jövőképet kell adnunk, és minden azon múlik, hogy képesek leszünk-e valós válaszokat adni a valós kérdésekre, tudunk-e prioritásokat megállapítani.

Szerepel-e például a célok között, hogy az RMDSZ ne klientúraépítésre használja a magyarországi és hazai közpénzeket, amelyek fölött rendelkezik?

A magyarországi közpénzeknek sajnos csak egy kis részére van ráhatása az RMDSZ-nek. Ez a kis része az a tíz százalék, amelyet a kispályázatok számára különített el a Szülőföld Alap.

Ezt akár önkritikaként is értékelhetnénk, hiszen a pénzelosztási szabályok kialakítására az RMDSZ-nek is volt, vagy kellett volna legyen ráhatása.

Legfeljebb informális ráhatásunk volt. Lehet arról beszélni, hogy ki milyen képviseleti alapon, kiket képviselve ítélje meg a támogatásokat. Én is olvasom az ezzel kapcsolatos kritikákat, de mindig csak oda jutunk, hogy valaki nem kapott pénzt. Arról is kellene beszélni, hogy miként osztjuk el ezeket a támogatásokat. Változtathatunk ezen, de erről előbb beszélni kell.

Tekintsük egyfajta ígéretnek, hogy szélesebb kört kívánnak bevonni a módszeralakításba, mint eddig?

A sajtótámogatás esetében el tudok menni egészen addig, hogy bízzuk rá az újságíró-társadalomra a sajtóra szánt keretek elosztását.

Az elmúlt hét végén az RMDSZ ellenzékeként jelentkezők Marosvásárhelyen megfogalmazták: nem az a cél, hogy besoroljanak az RMDSZ szárnya alá, és „felimádkozzák” Tőkés Lászlót az RMDSZ-listára. Azt fogalmazták meg célként, hogy az RMDSZ-t állítsák Tőkés László mögé. Hisz abban, hogy meg tud egyezni az erdélyi magyar ellenzékkel az EP-választások ügyében?

Ha ilyen kizáró feltételeket támasztunk egymással szemben, akkor meggyőződésem, hogy nem tudunk megegyezni. Én sokfajta egyezséget kötöttem, sokfajta tárgyalást végigvittem, és tudom, hogy mennyi nehéznek látszó, vagy valóban nehéz problémát oldottunk meg. Így hát ebben az esetben is el tudok képzelni valamilyen megoldást, amelynek az lenne a végcélja, hogy ne maradjon képviselet nélkül az erdélyi magyarság.

Az álláspontok kibékíthetetlen ellentétet jeleznek a felek között. Ön azt tartja, az RMDSZ-t támogatva lehet képviselőt küldeni Brüsszelbe, a másik fél pedig azt mondja, hogy vonja vissza az RMDSZ a jelöltlistáját, és támogassa Tőkés Lászlót...

Akik ez utóbbi véleményt megfogalmazták, rosszul számolnak, vagy nem tudnak számolni. Ha összefognánk, akár három képviselőt is bejuttathatnánk az Európai Parlamentbe. Akkor meg miért juttassunk be csak egyet? De most csak a kérdést vetettem fel. El kell jutnunk oda, hogy a válaszokat is megtaláljuk.

Cs. S.


Markó: lemondásom nem politikai üzenet

Korábbi ígéretéhez híven Markó Béla tegnap benyújtotta lemondását kormányfő-helyettesi tisztségéről. Az RMDSZ elnöke sajtótájékoztatón hangsúlyozta, a továbbiakban a szövetség vezetőjeként a romániai magyar közösség problémáival kíván foglalkozni. „Döntésem oka nem a kormányzati munkámmal kapcsolatos elégtétel hiánya, lemondásom nem tekinthető politikai figyelmeztetésnek sem” – fogalmazott Markó. Az RMDSZ-elnök elismerte, hogy a Traian Băsescu államfő menesztésére kiírt referendum kudarca egyben a szövetség közvetett kudarca is volt, és hozzátette: azért távozik a miniszterelnök-helyettesi tisztségből, hogy minden energiáját az RMDSZ és a magyar közösség viszonyának megerősítésére fordíthassa.

Markó Béla leszögezte: a kormányfő-helyettesi tisztségben eltöltött két és fél év alatt Romániában jelentős eredményeket értek el az általa felügyelt területeken, azaz az európai integráció, az oktatás és a kultúra terén.

A megüresedett miniszterelnök-helyettesi tisztség nem szűnik meg, és továbbra is az RMDSZ-é marad, fejtette ki Markó. Hozzátette: a szövetségen belül kell majd dönteni az új kormányfőhelyettes személyéről, de az is lehetséges, hogy a tisztség betöltetlen marad.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

STS: minden kibertámadást sikerült kivédeni a második fordulóban

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.

STS: minden kibertámadást sikerült kivédeni a második fordulóban
2025. május 19., hétfő

Nicușor Dan „lenyűgözőnek” nevezte a magyar mozgósítást, és számít a leendő kormányban az RMDSZ-re is

Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.

Nicușor Dan „lenyűgözőnek” nevezte a magyar mozgósítást, és számít a leendő kormányban az RMDSZ-re is
2025. május 19., hétfő

Megérkezett Romániába a lengyel Pesa vállalattól vásárolt 62 elektromos vonatból az első

Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.

Megérkezett Romániába a lengyel Pesa vállalattól vásárolt 62 elektromos vonatból az első
2025. május 19., hétfő

Nicușor Dan várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben

Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.

Nicușor Dan várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben
2025. május 19., hétfő

Georgescu megszólalt a vereség után: „imádkozom Nicușor Danért”, „barátaim, ne essetek kétségbe””

Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.

Georgescu megszólalt a vereség után: „imádkozom Nicușor Danért”, „barátaim, ne essetek kétségbe””
2025. május 19., hétfő

Orbán Viktor: a magyar kormány készen áll az együttműködésre Nicușor Dan új román elnökkel

Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.

Orbán Viktor: a magyar kormány készen áll az együttműködésre Nicușor Dan új román elnökkel
2025. május 19., hétfő

Iliescu kitartást kívánt Nicușor Dannak a gazdasági és geopolitikai kihívásokkal teli helyzetben


Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.

Iliescu kitartást kívánt Nicușor Dannak a gazdasági és geopolitikai kihívásokkal teli helyzetben
2025. május 19., hétfő

Dominic Fritz versenybe szállna az USR pártelnöki tisztségéért

Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.

Dominic Fritz versenybe szállna az USR pártelnöki tisztségéért
2025. május 19., hétfő

PSD-s dilemma: kormányra lépjenek vagy maradjanak ellenzékben?

A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.

PSD-s dilemma: kormányra lépjenek vagy maradjanak ellenzékben?
2025. május 19., hétfő

Az Otopeni repülőtéren látták George Simiont a választási veresége után

A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.

Az Otopeni repülőtéren látták George Simiont a választási veresége után