Fotó: Homeland Security Technology
A NATO-tól kölcsön kapott drónelhárító rendszert telepít Románia a határa mentén, hogy megvédje magát az Oroszország által Ukrajnában használt katonai drónok ellen.
2023. október 24., 17:322023. október 24., 17:32
A rendszer több érzékelővel rendelkezik majd, amelyek felismerik az ellenséges drónokat, és a GPS-jel zavarásával vagy egy speciális hálót kilövő ágyúval megsemmisítik őket. A rendszer több NATO-tagállam által kifejlesztett technológián alapul majd, és az első fázisban csak Románia fogja használni.
A beszámolók szerint
Mindez úgynevezett G2G szerződések révén valósul majd meg, vagyis nem írnak ki közbeszerzési eljárást a védelmi eszközök beszerzésére, hanem az érintett kormányok közötti megállapodások útján kerülnek majd Romániába.
A drónok elleni védelmi rendszer feladata a román légtérbe érkező drónok felderítése, osztályozása, lokalizálása, követése és megsemmisítése. A drónok észlelésére a rendszer rádiófrekvencia-elemző készülékekkel, akusztikus és optikai érzékelőkkel, valamint radarral van felszerelve. Amint egy drónt észleltek és azonosítottak, riasztást adnak ki, és a drónt megsemmisítik.
Ha ez a módszer nem működik, akkor egy nagy teljesítményű mikrohullámú (HPM) eszközzel elektromágneses impulzust (EMP) lehet generálni, amely képes megsemmisíteni a drón elektronikáját. Ebben az esetben a drón gyakorlatilag leáll, és azonnal irányítatlanul zuhan a földre. Mindemellett az ellenséges drón megsemmisítésére egy olyan ágyút is be lehet vetni, amely egy speciális hálót dob rá, ami miatt lezuhan. Emellett
A kormány döntése egy ilyen védelmi rendszer telepítéséről azután született meg, hogy legalább négy, Oroszország által Ukrajna elleni támadásokban használt drón zuhant le román területen. Három drón a Duna – a Románia és Ukrajna közötti természetes határ – mellett zuhant le, egyet azonban Tulceától mindössze 10 kilométerre, jóval az ország területén belül találtak meg.
A védelmi tárca szerint egyik sem Romániát vette célba, hanem az ukrán légvédelem lőtte le őket. Ugyanakkor a legutóbbi drón úgy zuhant le, hogy a robbanószer nem semmisült meg a levegőben, így a katonai eszköz a földbe csapódva robbant fel.
A jelöltek közül Mircea Geoanát, Marcel Ciolacut, George Simiont és Elena Lasconit tartják a választók a legfelkészültebbnek az államelnöki tisztég betöltésére.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök pénteken, a hadsereg napján az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél szervezett ünnepségen kijelentette, Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításának tiszteletére nevezték ki október 25-ét a román hadsereg napjának.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Vesztegetés elfogadása és hivatali visszaélés gyanújával őrizetbe vette pénteken a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a bukaresti Rapid Sportklub volt vezérigazgatóját, Bogdan Vasiliut.
Románia nem fog belekeveredni semmiféle háborúba – hangsúlyozta Marcel Ciolacu miniszterelnök a hadsereg napja alkalmából tartott pénteki ünnepségen.
Románia biztonságos ország, a stabilitás egyik pillére – jelentette ki Klaus Iohannis államfő a román hadsereg napján szervezett pénteki ünnepségen.
Nincs szükség a Szociáldemokrata Párt (PSD) segítségére, saját erőből is be fog jutni az elnökválasztás második fordulójába – jelentette ki George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
Medve támadt egy férfira péntek reggel a Prahova megyei Bertea községhez tartozó Lutu Roşu faluban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
A liberálisok a parlamenti és az államfőválasztást is meg fogják nyerni – írta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje a közösségi oldalán.
Szabadlábon védekezhet Laura Crișan, Ioan Crișan aradi üzletember lánya, akit az ügyészség azzal gyanúsít, hogy három évvel ezelőtt ő rendelte meg az édesapja ellen elkövetett bombamerényletet.
szóljon hozzá!