Fotó: Homeland Security Technology
A NATO-tól kölcsön kapott drónelhárító rendszert telepít Románia a határa mentén, hogy megvédje magát az Oroszország által Ukrajnában használt katonai drónok ellen.
2023. október 24., 17:322023. október 24., 17:32
A rendszer több érzékelővel rendelkezik majd, amelyek felismerik az ellenséges drónokat, és a GPS-jel zavarásával vagy egy speciális hálót kilövő ágyúval megsemmisítik őket. A rendszer több NATO-tagállam által kifejlesztett technológián alapul majd, és az első fázisban csak Románia fogja használni.
A beszámolók szerint
Mindez úgynevezett G2G szerződések révén valósul majd meg, vagyis nem írnak ki közbeszerzési eljárást a védelmi eszközök beszerzésére, hanem az érintett kormányok közötti megállapodások útján kerülnek majd Romániába.
A drónok elleni védelmi rendszer feladata a román légtérbe érkező drónok felderítése, osztályozása, lokalizálása, követése és megsemmisítése. A drónok észlelésére a rendszer rádiófrekvencia-elemző készülékekkel, akusztikus és optikai érzékelőkkel, valamint radarral van felszerelve. Amint egy drónt észleltek és azonosítottak, riasztást adnak ki, és a drónt megsemmisítik.
Ha ez a módszer nem működik, akkor egy nagy teljesítményű mikrohullámú (HPM) eszközzel elektromágneses impulzust (EMP) lehet generálni, amely képes megsemmisíteni a drón elektronikáját. Ebben az esetben a drón gyakorlatilag leáll, és azonnal irányítatlanul zuhan a földre. Mindemellett az ellenséges drón megsemmisítésére egy olyan ágyút is be lehet vetni, amely egy speciális hálót dob rá, ami miatt lezuhan. Emellett
A kormány döntése egy ilyen védelmi rendszer telepítéséről azután született meg, hogy legalább négy, Oroszország által Ukrajna elleni támadásokban használt drón zuhant le román területen. Három drón a Duna – a Románia és Ukrajna közötti természetes határ – mellett zuhant le, egyet azonban Tulceától mindössze 10 kilométerre, jóval az ország területén belül találtak meg.
A védelmi tárca szerint egyik sem Romániát vette célba, hanem az ukrán légvédelem lőtte le őket. Ugyanakkor a legutóbbi drón úgy zuhant le, hogy a robbanószer nem semmisült meg a levegőben, így a katonai eszköz a földbe csapódva robbant fel.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!