Nem tetszik neki. Ionuț Stroe zsigerből elutasítja a számos európai uniós tagállamban létező önrendelkezést
Fotó: Facebook/Ionuț Stroe
Idegesen reagált Ionuț Stroe, a bukaresti kormánykoalíció kisebbik pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője Tánczos Barna korábbi RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter egyik tusványosi kijelentésére, amely szerint a magyar közösség a választások után közelebb kerül az autonómiához.
2024. július 29., 08:032024. július 29., 08:03
2024. július 29., 11:392024. július 29., 11:39
Stroe határozottan elutasította a magyar önrendelkezési törekvéseket.
„Úgy hallottam, hogy a volt környezetvédelmi miniszter azt mondja, hogy egyre közelebb kerül az autonómia témájához. Most eltekintek attól, hogy ez a téma több mint 30 éve semmi jót nem hozott a romániai interetnikus kapcsolatok fejlődésében, sőt, egyedül feszültségeket generált. Még azt sem veszem figyelembe, hogy ez volt az a téma, amely alapján egyesek állandó parlamenti képviselőkké váltak. De alapvetően ez egyszerűen az RMDSZ örök választási témája” – fogalmazott vasárnap a PNL szóvivője.
Stroe úgy véli,
„A PNL szempontjából minél közelebb kerülnek az autonómia témájához, annál távolabb kerülnek attól a jövőbeli kormánytól, amelyről Tusnádon beszélt. Mi tiszteljük a magyar etnikumot hazánkban, ahogyan tiszteljük a Romániában élő összes etnikumot, és elvárjuk Tánczos Barna úrtól, hogy ugyanúgy tisztelje a román alkotmányt és a románokat” – tette hozzá Stroe.
Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor, volt környezetvédelmi miniszter Tusnádfürdőn arról beszélt, hogy
„Igen, mindenképpen közelebb kerülünk az autonómiához, mert az önrendelkezés nem olyasmi, amitől ódzkodnunk vagy menekülnünk kellene, ez egy európai gyakorlat, ez egy olyan gyakorlat, ami már évtizedek óta működik egyes EU-tagállamokban” – szögezte le a volt miniszter.
Mint ismeretes, az RMDSZ tavaly nyárig koalícióban kormányzott a PNL-lel és a Szociáldemokrata Párttal (PSD), ám a két román párt közötti koalíciós megállapodásban rögzített miniszterelnök-csere során a kormányt is átalakították, az RMDSZ-t pedig kiszorították a koalícióból – az értesülések szerint éppen a PNL nyomására.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
4 hozzászólás