Fotó: Gov.ro
A bukaresti kormány csütörtöki ülésén felmentette tisztségéből az USR-PLUS szövetség által jelölt megyei prefektusokat és alprefektusokat, miután Florin Cîțu miniszterelnök leváltotta az USR-PLUS 26 államtitkárát és államtitkárhelyettesét.
2021. szeptember 09., 15:552021. szeptember 09., 15:55
2021. szeptember 09., 16:072021. szeptember 09., 16:07
A kormányfő a kormányülés után közölte: a megüresedő több mint 80 posztra egyelőre nem neveznek ki új tisztségviselőket. A liberális kormányfő azt követően távolította el a végrehajtó hatalom második és harmadik vonalából a – Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ részvételével tavaly decemberben alakult – koalíció középső pártjának tisztségviselőit, hogy
Bukarestben azt követően alakult ki kormányválság, hogy Cîțu az USR-PLUS ellenkezése dacára és a szövetség egyik miniszterét leváltva döntött az RMDSZ által kezdeményezett tízmilliárd eurós fejlesztési terv életbe léptetéséről.
Eredmény nélkül ért véget a jobbközép hárompárti koalíció vezetőinek egyeztetése Bukarestben: a PNL továbbra is támogatja Florin Cîțu miniszterelnököt, emiatt az USR-PLUS még az este folyamán bizalmatlansági indítványt terjeszt be a kormány ellen.
Az USR-PLUS Cîțu leváltását követelte a PNL-től, majd miután ezt nem érte el, bizalmatlansági indítványt kezdeményezett, miniszterei pedig kiléptek a kormányból.
A házelnök közölte: nem mond le, mert nélküle a „feléledő Szociálliberális (PSD-PNL) Szövetség” végképp eltemetné és sosem tűzné napirendre a parlamentben a Cîțu-kormány megbuktatása érdekében előterjesztett bizalmatlansági indítványt.
A román média elhúzódó kormányválságra számít, miután a házbizottság – egy alkotmánybírósági döntésre várva – meghatározatlan ideig elnapolta a bizalmatlansági indítvány vitáját, a kormányból kilépett USR-PLUS-os miniszterek helyett kinevezett liberális, illetve RMDSZ-es ügyvivők az alkotmány szerint akár másfél hónapig is tisztségben maradhatnak.
Dan Barna kormányfőhelyettes és az USR–PLUS miniszterei benyújtották lemondásukat kedd reggel.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
szóljon hozzá!