Szélsőségek exportja. A román szélsőjobb összesen nyolc képviselőt küldhet Brüsszelbe
Fotó: Európai Parlament/Alexis Haulot
A múlt vasárnapi választások után több mint egy héttel, kedden közzétette a központi választási bizottság a június 9-i európai parlamenti (EP-) választás végeredményét, és közölte a Romániának járó 33 EP-mandátum elosztását.
2024. június 19., 08:002024. június 19., 08:00
A bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és Nemzeti Liberális Párt (PNL) közös listája a 4,3 millió érvényes szavazat 48,55 százalékát kapta. Erről a listáról a PSD 11 és a – néppárti tagsággal rendelkező – PNL 8 politikusa kapott EP-mandátumot.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Pártja (PMP) és a Jobboldal Ereje (FD) által létrehozott Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) az érvényes voksok 8,71 százalékát megszerezve 3 EP-mandátumot kap: kettő az – Újítsuk meg Európát csoporthoz tartozó – USR politikusainak, egy pedig a – szintén néppárti – PMP elnökének jutott.
Winkler Gyula és Vincze Loránt személyében – közölte az MTI. Mint ismert, az RMDSZ is ez Európai Néppárt tagja.
Az USR egy korábbi, immár a zöldek frakciójában politizáló EP-képviselője, Nicolae Ștefănuță független jelöltként szerzett újabb EP-mandátumot az érvényes voksok 3,08 százalékát megszerezve.
Mivel Románia 33 képviselőt küld az EP-be, független jelöltként az érvényes voksok legalább 3,03 százalékával lehetett mandátumhoz jutni.
Ezt az arányt a hazai névjegyzékben szereplők – 18 milliót valamelyest meghaladó – létszámához viszonyítják, de magába fogalja azt a 210 ezer szavazatot is, amit a külképviseleteken adtak le. Az érvénytelen voksok száma (488 551) csaknem 40 ezerrel meghaladta az ötszázalékos választási küszöböt és az SOS Románia eredményét.
A szintén június 9-én rendezett helyhatósági választásokról még nem közölt végeredményt a választási bizottság, ugyanis az ellenéki USR több helyütt óvást emelt, a szavazatok újraszámolását követelte és azzal vádolta a kormánypártokat, hogy jelöltjeiknek csalással sikerült néhány száz szavazattal megelőzniük az USR tisztségben lévő polgármestereit.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!