A gazdák követeléslistáján szerepel többek között az ukrán termékek vámmentességének megszüntetése
Fotó: Haáz Vince
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter hétfőn két órán át tárgyalt a juhtenyésztők egyesületeinek képviselőivel, és az ágazat valamennyi problémájára sikerült megoldást találni, a 2024-es állami támogatásoktól kezdve a rendelkezésre álló uniós forrásokon át a gyapjúfeldolgozásig és a pásztorkodásig.
2024. január 15., 16:102024. január 15., 16:10
2024. január 15., 16:142024. január 15., 16:14
Bár a tárgyalásokon jelen lévő egyesületek képviselői elégedetten nyilatkoztak a találkozón elért eredményekről, a sajtótájékoztató alatt több juhtenyésztő tüntetett a minisztérium körül az ágazat decemberi támogatásainak kifizetését követelve. A tiltakozásra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva Florin Barbu miniszter kijelentette, hogy a tüntető juhtenyésztők nem az ágazatot képviselik, még ha ezt is állítják magukról.
Emlékeztetett arra, hogy a mezőgazdasági minisztérium kifizette már a gazdáknak járó decemberi támogatások 95 százalékát. Szerinte most azok tüntetnek, akik nem teljesítették a kifizetéshez szükséges feltételeket, például hiányos dokumentációt nyújtottak be. A sajtótájékoztatón a juhtenyésztők képviselői is megerősítették, hogy a minisztériumnál tüntető személyek nem tagjai a szervezeteiknek.
Ezzel egy időben országos tiltakozás megszervezésére készül a Szövetség a Mezőgazdaságért és az Együttműködésért (AAC), ha a mezőgazdasági minisztérium nem oldja meg követeléseiket. A szervezet hétfői közleménye szerint elküldték a minisztériumnak az egyéni mezőgazdasági termelők és a szövetkezetek által felvetett problémák listáját. A problémák megoldására határidőket is szabtak. Közölték: ha Florin-Ionuţ Barbu mezőgazdasági miniszter nem tartja be ezeket a határidőket, akkor az AAC azonnali lépéseket tesz egy országos tiltakozás megszervezésére.
A gazdaszervezet hangsúlyozta, hogy a listán szereplő problémákra többször is felhívták a mezőgazdasági minisztérium és a kormányzati intézmények figyelmét az elmúlt két évben. Követeléseik között szerepel, hogy a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) január 31-ig fizesse ki a gazdákat megillető szubvenciókat. Kérik, hogy a kormány január 23-ig tisztázza: milyen feltételek mellett mentesülnek a gazdák a parlagoltatásra és a vetésforgóra vonatkozó uniós előírások alól.
Ezek teljesítésének határideje május 31. A gazdák kérik azt is, hogy férhessenek hozzá kamattámogatott hitelekhez működőtőkéhez és a mezőgazdasági üzemekbe történő beruházásokhoz. Ugyanakkor elvárják, hogy a kormány aktualizálja a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adóját kompenzáló állami támogatás összegét. Ez utóbbi intézkedés határideje 2024. június 30.
További követelésük, hogy a B kategóriás jogosítvánnyal vezethető járművek közé sorolják be a traktorokat is, a traktorokat továbbra is az önkormányzatoknál lehessen forgalomba íratni, és a közutakon évente 60 napnál kevesebbet közlekedő mezőgazdasági gépek mentesüljenek a kötelező műszaki vizsga alól. Ez utóbbi intézkedések határideje január 31. Az AAC további kérése, hogy a parlament a következő ülésszakban (június 30-ig) vizsgálja felül a bérleti szerződés minimális időtartamára, valamint a legelők koncesszióba adására vonatkozó törvényeket. Emellett elvárják, hogy az állam június 30-ig nyújtson műtrágyavásárlási támogatást a gazdáknak.
A listán szerepel még az öntözésre használt energia költségeinek állami kompenzálása és a mezőgazdasági alkalmazottak adókedvezményeinek visszaállítása is. A több gazdaszervezetet tömörítő AAC képviselői hétfőn részt vesznek a mezőgazdasági minisztériumban tartott tárgyalásokon.
A gazdák és a fuvarozók által felvetett problémák megoldását szolgáló törvénytervezetek kidolgozását sürgette hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök – közölte a kormánya miniszterelnök és az illetékes miniszterek megbeszélésének végén.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!