A gazdák követeléslistáján szerepel többek között az ukrán termékek vámmentességének megszüntetése
Fotó: Haáz Vince
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter hétfőn két órán át tárgyalt a juhtenyésztők egyesületeinek képviselőivel, és az ágazat valamennyi problémájára sikerült megoldást találni, a 2024-es állami támogatásoktól kezdve a rendelkezésre álló uniós forrásokon át a gyapjúfeldolgozásig és a pásztorkodásig.
2024. január 15., 16:102024. január 15., 16:10
2024. január 15., 16:142024. január 15., 16:14
Bár a tárgyalásokon jelen lévő egyesületek képviselői elégedetten nyilatkoztak a találkozón elért eredményekről, a sajtótájékoztató alatt több juhtenyésztő tüntetett a minisztérium körül az ágazat decemberi támogatásainak kifizetését követelve. A tiltakozásra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva Florin Barbu miniszter kijelentette, hogy a tüntető juhtenyésztők nem az ágazatot képviselik, még ha ezt is állítják magukról.
Emlékeztetett arra, hogy a mezőgazdasági minisztérium kifizette már a gazdáknak járó decemberi támogatások 95 százalékát. Szerinte most azok tüntetnek, akik nem teljesítették a kifizetéshez szükséges feltételeket, például hiányos dokumentációt nyújtottak be. A sajtótájékoztatón a juhtenyésztők képviselői is megerősítették, hogy a minisztériumnál tüntető személyek nem tagjai a szervezeteiknek.
Ezzel egy időben országos tiltakozás megszervezésére készül a Szövetség a Mezőgazdaságért és az Együttműködésért (AAC), ha a mezőgazdasági minisztérium nem oldja meg követeléseiket. A szervezet hétfői közleménye szerint elküldték a minisztériumnak az egyéni mezőgazdasági termelők és a szövetkezetek által felvetett problémák listáját. A problémák megoldására határidőket is szabtak. Közölték: ha Florin-Ionuţ Barbu mezőgazdasági miniszter nem tartja be ezeket a határidőket, akkor az AAC azonnali lépéseket tesz egy országos tiltakozás megszervezésére.
A gazdaszervezet hangsúlyozta, hogy a listán szereplő problémákra többször is felhívták a mezőgazdasági minisztérium és a kormányzati intézmények figyelmét az elmúlt két évben. Követeléseik között szerepel, hogy a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) január 31-ig fizesse ki a gazdákat megillető szubvenciókat. Kérik, hogy a kormány január 23-ig tisztázza: milyen feltételek mellett mentesülnek a gazdák a parlagoltatásra és a vetésforgóra vonatkozó uniós előírások alól.
Ezek teljesítésének határideje május 31. A gazdák kérik azt is, hogy férhessenek hozzá kamattámogatott hitelekhez működőtőkéhez és a mezőgazdasági üzemekbe történő beruházásokhoz. Ugyanakkor elvárják, hogy a kormány aktualizálja a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adóját kompenzáló állami támogatás összegét. Ez utóbbi intézkedés határideje 2024. június 30.
További követelésük, hogy a B kategóriás jogosítvánnyal vezethető járművek közé sorolják be a traktorokat is, a traktorokat továbbra is az önkormányzatoknál lehessen forgalomba íratni, és a közutakon évente 60 napnál kevesebbet közlekedő mezőgazdasági gépek mentesüljenek a kötelező műszaki vizsga alól. Ez utóbbi intézkedések határideje január 31. Az AAC további kérése, hogy a parlament a következő ülésszakban (június 30-ig) vizsgálja felül a bérleti szerződés minimális időtartamára, valamint a legelők koncesszióba adására vonatkozó törvényeket. Emellett elvárják, hogy az állam június 30-ig nyújtson műtrágyavásárlási támogatást a gazdáknak.
A listán szerepel még az öntözésre használt energia költségeinek állami kompenzálása és a mezőgazdasági alkalmazottak adókedvezményeinek visszaállítása is. A több gazdaszervezetet tömörítő AAC képviselői hétfőn részt vesznek a mezőgazdasági minisztériumban tartott tárgyalásokon.
A gazdák és a fuvarozók által felvetett problémák megoldását szolgáló törvénytervezetek kidolgozását sürgette hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök – közölte a kormánya miniszterelnök és az illetékes miniszterek megbeszélésének végén.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!